یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

آیدا هوی خصوصی خود من - MY OWN PRIVATE IDAHO


آیدا هوی خصوصی خود من - MY OWN PRIVATE IDAHO
سال تولید : ۱۹۹۱


ـ مایک̎ (فینیکس)، پسری جوان، تنها و غشی است که دنبال مادری می‌گردد که سال‌ها ندیده است. او با ̎اسکات̎ (ریوز)، پسر متمرد شهردار پورتلند آشنا می‌شود وآن دو ماجراجوئی‌های مشترکی را با هم تجربه می‌کنند تا اینکه در پی پیدا شدن ردی از مادر ̎مایک̎، آن دو به ایتالیا می‌روند، اما ناکام می‌مانند. در آن‌جا ̎اسکات̎ با دختری (کازلی) آشنا می‌شود، ازدواج می‌کند و نزد پدرش (تروپ) باز می‌گردد و سر و سامان می‌گیرد، در حالیکه ̎مایک̎ همچنان تنها و رویابین و آواره است و سر آخر مدهوش در جاده، طعمهٔ راننده‌ای عبوری می‌شود.
ـ فیلم به راستی شاعرانه‌ای دربارهٔ مطرودان و سرگشتگی‌های غم‌بارشان ـ بدون کمترین ترحم یا احساساتی‌گری بی‌جا. ترکیب سه فیلمنامه و طرح داستانی جداگانه که خود وان سانت نوشته بود. در نتیجه فیلم کنونی ژانر جاده‌ای را با عناصری به عاریت گرفته شده از هنری چهارم ویلیام شکسپیر و داستان فالستاف در می‌آمیزد (وان سانت خود به تأثیر فیلم اورسن ولز، زنگ‌های نیمه شب، ۱۹۶۶، اشاره دارد). همزمان واقع‌گرائی بی‌پروا در شکار جزئیات و زاویه‌های پنهان زندگی بی‌پناهان با حس بصری اصیل و فوق‌العاده‌ و رویاهائی ناگهانی ترکیب شده است. تماشای بازی فینیکس تجربه‌ای فراموش نشدنی است.


همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازسایت دیجیاتوسایت ساعدنیوزسایت انصاف نیوزسایت چیدانهسایت انتخابخبرگزاری صدا و سیماسایت پارسینهسایت پارسینه پلاسروزنامه شهروند