جمعه, ۴ فروردین, ۱۴۰۲ / 24 March, 2023
مجله ویستا

مرد من گادفری - My Man Godfrey


مرد من گادفری - My Man Godfrey
سال تولید : ۱۹۳۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : گریگوری لاکاوا
فیلمنامه‌نویس : اریک هج، موری ریسکایند و لاکاوا، برمبنای داستان شماره ۱۱۰۱، خیابان پارک نوشته هچ
فیلمبردار : تد تسلاف.
آهنگساز(موسیقی متن) : چارلز پره‌وین.
هنرپیشگان : ویلیام پوئل، کارول لومبارد، آلیس بریدی، یوجین پالت و گیل پاتریک.
نوع فیلم : سیاه و سفید. ۹۴ دقیقه.


خواهران "آیرین" (لومبارد) و "پاتریک" دو نازپرورده هستند که برای تلکه کردن مردم در خیابان پارک، با وسایل عجیبی، از جمله آگهی گم شدن مردی خانه‌به‌دوش در جنگل‌های منهتن، برنامه‌ اجرا می‌کنند "آیرین" حساس، و "کورنلیا" حسابگر است. "کورنلیا" سعی می‌کند از مرد فقیری به‌نام "کادفری پارک" (پوئل) به جای مرد گم شده استفاده کند، اما "گادفری" برآشفته می‌شود. "آیرین" به "'گادفری" پیشنهاد می‌کند که به‌عنوان پیشخدمت در خانه آنان مشغول کار شود. "گادفری" به‌زودی جای خود را در خانواده باز می‌کند. او دراصل از خانواده ثروتمندی از بوستن است کهعشقی نافرجام او را به این‌جا کشانده است. به‌همین دلیل نهایت سعی خود را می‌کند تا مانع عاشق شدن "آیرین" شود. "گادفری" ضمن فرار از نقشه‌های شوم "کورنلیا"، مادر و پدر آنان را از چند گفتاری نجات می‌دهد. در آخر او و دوستش "تامی" یک کلوب شبانه باز می‌کنند که حسابی سر و صدا می‌کند. "آیرین" با یک کشیش سرمی‌رسد و سرانجام او و "گادفری" با هم ازدواج می‌کنند.
٭ دشوار بتوان باور کرد که این کمدی عالی نامزد دریافت شش جایزه اسکار باشد و هیچ کدام را نبرد. فیلم درون مایه‌ای اجتماعی دارد، اما "پیام" آن خیلی ظریف در صحنه‌ها بافته شده و باید آن را از خلال شوخی‌های پی‌درپی بیرون کشید. این‌جا ثروتمندان، احمق و فقرا، نجیب تصویر می‌شوند که به مذاق تماشاگر دوران بحران اقتصادی آمریکا بسیار خوش می‌آید. در زمان فیلم‌برداری، پوئل و لومبارد سه سالی می‌کنیم (نورمن ز. مک‌لیود، ۱۹۳۸) و نیز بازسازی آن (هنری کاستر، ۱۹۵۷) قابل توجه نبودند.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت اقتصاد 24سایت برترینهاسایت فرادیدسایت خبرآنلاینخبرگزاری ایلناخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت انصاف نیوزسایت بیتوتهسایت اقتصادنیوز