چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

مروری بر رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۰۸


مروری بر رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۰۸
رقابت های مقدماتی جام ملت های اروپا هر هفته حساس تر از قبل پیگیری می شود و این در حالی است که تنها ۲۶۱ روز به آغاز جام ملت های اروپا که قرار است به طور مشترک در سوئیس و اتریش برگزار شود باقی مانده است. روز چهارشنبه هفته گذشته هم چند مسابقه در شهرهای مختلف اروپا برگزار شد تا جدول رده بندی گروه های هفت گانه، شکل دقیق تری به خود بگیرد. هرچند که هنوز هر تیم بین ۳ تا چهار مسابقه دیگر باید انجام دهد تا این مرحله به پایان برسد. مروری بر مسابقات اخیر مقدماتی جام ملت های اروپا تصویر دقیق تری از وضعیت تیم ها در اختیار ما قرار می دهد.
● گروه A
گروه A شبی پرمساوی را پشت سر گذاشت. لهستان و فنلا ند، دو تیم بالا ی جدول با نتیجه مساوی بدون گل به کار خود خاتمه دادند و پرتقال و صربستان هم که در تعقیب این دو تیم هستند به نتیجه مساوی یک بر یک رسیدند تا رقابت نزدیک و فشرده در بالا ی جدول گروه A بین این چهار تیم کماکان ادامه داشته باشد. نکته جالب در مسابقات این گروه، مشت اسکولا ری سرمربی پرتقال به صورت بازیکن صربستان بود که جنجال زیادی ایجاد کرد. اسکولا ری بارها ثابت کرده بود که از آرامش روحی مناسبی برخوردار نیست و حالا احتمالا محرومیت سنگینی در انتظار اوست. در گروه A هم اکنون لهستان، فنلا ند، پرتقال و صربستان به ترتیب با ۲۱، ۱۹، ۱۷ و ۱۶ امتیاز از شانس صعود برخوردارند.
دیگر مسابقه این گروه، بلژیک و قزاقستان به نتیجه مساوی ۲ بر ۲ رسیدند تا بلژیک با ۱۱ امتیاز، دیگر شانسی برای صعود نداشته باشد. البته در این گروه لهستان و فنلا ند یک بازی بیشتر از سه تیم دیگر انجام داده اند. در این گروه ارمنستان با ۸ امتیاز از ۸ مسابقه، قزاقستان با ۷ امتیاز از ۱۰ مسابقه و آذربایجان با ۸ امتیاز از ۵ مسابقه در رده های بعدی قرار دارند.
‌● گروه B
در گروه B، شگفتی بزرگ در پارک دوپرنس پاریس رقم خورد. جایی که فرانسه ۹۰ دقیقه حمله کرد اما سرانجام با یک گل از اسکاتلند شکست خورد تا اسکاتلند با ۲۱ امتیاز صدرنشین شود. ایتالیا هم با نتیجه ۲ بر یک اوکراین را شکست داد وبا ۲۰ امتیاز، بالا تر از فرانسه ۱۹ امتیازی در رده دوم قرار گرفت. هر سه تیم اسکاتلند، ایتالیا وفرانسه ۹ مسابقه انجام داده اند. اوکراین هم با یک بازی کمتر، ۱۳ امتیازی است و بعید است شانسی برای صعود داشته باشد. لیتوانی هم در این گروه ۲ بر یک از سد جزایر فارو گذشت تا با ۱۰ امتیاز از ۹ مسابقه در رده پنجم قرار گیرد. در این گروه گرجستان ۷ امتیازی است و جزایر فارو بدون امتیاز در قعر جدول قرار دارد. همه تیم های این گروه به جز اوکراین ۹ مسابقه انجام داده اند.
● گروه C
یونان اگرچه چهارشنبه شب با نتیجه ۲ بر ۲ در مقابل نروژ متوقف شد اما همچنان با ۱۹ امتیاز از ۸ مسابقه صدرنشین گروه است. نروژ هم با ۱۷ امتیاز از ۹ مسابقه در رده دوم قرار دارد. ترکیه هم موفق شد با ۳ گل مجارستان را شکست دهد تا با ۱۷ امیتاز از ۸ مسابقه، هم شانس صعود خود را افزایش دهد و هم خطر تا مدتی از فاتح ترین سرمربی ترکیه که در آستانه برکناری قرار گرفته بود دور شود.
بوسنی و هرز گوین هم در ادامه ناکامی های خود مغلوب مولداوی شد تا اگرچه همچنان با ۱۳ امتیاز از ۹ مسابقه، از شانس صعود برخوردار است اما فعلا از جمع مدعیان خارج شده است. مجارستان با ۹ امتیاز از ۹ مسابقه، مالت با ۵ امتیاز از ۸ مسابقه و مولداوی با ۵ امتیاز از ۹ مسابقه، تیم های ناامید گروه C هستند.
● گروه D
آلمان که هفته گذشته استراحت داشت با ۲۲ امتیاز از ۸ مسابقه همچنان صدرنشین گروه D است.
در این گروه جمهوری چک به نظر می رسد که تیم دوم صعود کننده پس از آلمان باشد. این تیم این هفته جمهوری ایرلند را با یک گل شکست داد و ۲۰ امتیازی شد. هرچند که یک بازی بیشتر از آلمان انجام داده است. جمهوری ایرلند هم با شکست در مقابل جمهوری چک در همان ۱۴ امتیاز باقی ماند و بعید است دیگر شانسی برای صعود داشته باشد. در سایر مسابقات گروه D ، ولز با نتیجه جالب ۵ بر ۲ از سد اسلواکی گذشت و قبرس ۳ بر صفر سان مارینو را شکست داد. در این گروه پس از آلمان، چک و جمهوری ایرلند، اسلواکی با ۱۰ امتیاز از ۹ مسابقه و ولز و قبرس با ۱۰ امتیاز از ۸ مسابقه در رده های بعدی قرار دارند و سان مارینو با ۹ مسابقه، همچنان بدون امتیاز است.
● گروه E
گروه E هفته گذشته شاهد تقابل شرق و غرب قاره سبز در ورزشگاه ویمبلی لندن بود. اما این تقابل، چندان نزدیک نبود. انگلیس با درخشش مایکل اوون که به تازگی از آسیب دیدگی رها شده است، ۳ بر صفر روسیه را شکست داد و به صدر جدول گروه نزدیک تر شد. صدر جدول هم اکنون در اختیار کرواسی است که هفته گذشته در یک بازی یک طرفه با ۶ گل آندورا را درهم کوبید. در این گروه پس از کرواسی که با ۲۳ امتیاز صدرنشین است، انگلیس و روسیه با ۲۰ و ۱۸ امتیاز در رده های دوم و سوم قرار دارند.
هر سه تیم ۹ مسابقه انجام داده اند و مدعی صعود هستند. در این گروه رژیم صهیونیستی هم ۱۷ امتیازی است. در دیگر مسابقه این گروه، مقدونیه و استونی به تساوی یک بر یک رسیدند. مقدونیه از ۹ مسابقه خود، ۸ امتیاز کسب کرده و استونی از ۱۰ مسابقه، تنها ۴ امتیاز به دست آورده است.
قعرنشین جدول این گروه هم آندورا است که در ۹ مسابقه، حتی یک امتیاز هم به دست نیاورده است.
● گروه F
رقابت اصلی برای صعود در گروه F بین چهار تیم اسپانیا، ایرلند شمالی، سوئد و دانمارک جریان دارد و سه تیم ایسلند، لا تویا و لیختن اشتاین، شانسی برای صعود ندارند.
در مسابقات این گروه ایسلند ۲ بر یک ایرلند شمالی را شکست داد. این شکست باعث دور شدن ایرلند شمالی از صدر جدول شد و شاید بعدها آنها حسرت این شکست را بخورند. دانمارک با ۴ گل لیختن اشتاین را در هم کوبید و اسپانیا هم با ۲ گل از سد لا تویا گذشت. سوئد این هفته مسابقه ای نداشت. مسابقات در این گروه بسیار نزدیک و وضعیت جدول پیچیده است. هم اکنون اسپانیا با ۱۹ و ایرلند شمالی با ۱۶ امتیاز از ۹ مسابقه اول و دوم هستند و سوئد و دانمارک با ۱۶ و ۱۴ امتیاز از ۷ مسابقه در رده های دوم و سوم قرار گرفته اند. اختلا ف تعداد مسابقات دانمارک و سوئد با اسپانیا و ایرلند شمالی، وضعیت متزلزل تیم های اول و دوم جدول گروه را بهتر نشان می دهد. در این گروه ایسلند با ۸ امتیاز از ۹ مسابقه، لا تویا با ۶ امتیاز از ۸ مسابقه و لیختن اشتاین با ۴ امتیاز از ۹ مسابقه در رده های بعدی قرار دارند.
● گروه G
آخرین گروه مرحله مقدماتی رقابت های جام ملت های اروپا، صحنه رقابت سه تیم رومانی، هلند و بلغارستان برای صعود است، هرچند که بلغارستان شانس کمتری برای صعود دارد. البته بلغارها ۳ بر صفر لوکزامبورگ را شکست دادند اما پیروزی یک بر صفر هلند در مقابل آلبانی موجب شد تا بلغارستان در همان رده سوم جدول گروه باقی بماند. ضمن اینکه رومانی هم استراحت داشت.
در این گروه رومانی و هلند ۲۰ امتیازی هستند و بلغارستان با ۱۸ امتیاز و یک بازی بیشتر در رده سوم قرار گرفته است. در دیگر مسابقه این گروه، اسلوونی هم با یک گل از سد بلا روس گذشت تا با ۱۰ امتیاز از ۹ مسابقه در رده چهارم قرار گیرد.
در این گروه آلبانی با ۹ امتیاز از ۸ مسابقه، بلا روس با ۷ امتیاز از ۹ مسابقه و لوکزامبورگ هم بدون کسب امتیاز از ۹ مسابقه در رده های بعدی قرار دارند.
منبع : روزنامه مردم سالاری