شنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ / 30 May, 2020
مجله ویستا

داروهای مسکن مضر هستند؟


داروهای مسکن مضر هستند؟
میلیون ها نفر در جهان برای رهایی از سردرد از قرص های مسكنی مثل «ادویل» Advil یا «تای لنول» Tylenol استفاده می كنند.اما باید بدانیم كه قرص هایی مثل ادویل، استامینوفن، ایبوپروفن و تای لنول گاهی باعث افزایش فشار خون می شوند.
ایبوپروفن رابطه مستقیمی با افزایش فشار خون دارد اما اگر استامینوفن طبق دستور پزشك استفاده شود عوارض جانبی كمتری به جای می گذارد. اما بدانید كه مصرف مقدار زیاد استامینوفن باعث آسیب دیدگی كبد و كلیه می شود و مصرف تای لنول در میان زنان نیز باعث افزایش فشار خون می شود.
قرص های استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین قرص هایی هستند كه برای آرام كردن سردرد و تسكین دردهای عضلانی استفاده می شود، این قرص های اكثراً توسط افرادی كه به دردها مزمن و كهنه دچار هستند مثل رماتیسم مصرف می شود.
چنانچه شما فشارخون بالا را كنترل نكنید، این بیماری می تواند منجر به حمله قلبی و یا سكته مغزی و قلبی شود. اما خانم هایی كه دچار بیماری آماس مفاصل و پوكی استخوان هستند، نباید مصرف استامینوفن و یا ایبوپروفن را متوقف كنند. البته چنانچه دچار مشكلات قلبی نباشند.
در ضمن میزان مصرف آن نیز بسیار مهم است. خوردن استامینوفن ۲ مرتبه در ماه اشكالی ندارد اما مصرف روزانه آن مشكل آفرین می شود. چنانچه دقت كنید روی قوطی های قرص های ادوین نوشته شده، باید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم استفاده كنید و نباید بیش از ۱۰ روز به طور متناوب آن را مصرف كنید. چنانچه به دستورات مربوط به مصرف آن ها عمل كنید هیچگاه دچار مشكل نخواهید شد.
معمولاً پزشكان قرص های استامینوفن و ایبوپروفن را برای كودكانی كه از تب یا دندان درد رنج می برند تجویز می كنند ولی لازم به ذكر است كه مصرف بیش از اندازه این قرص ها برای كودكان نیز مضر است و باعث ایجاد ناراحتی های كلیوی در آنها می شود. میزان بالای «قرص تای لنول» تولید یك نوع سم در كبد می كند، بنابراین باز هم یادآور می شویم طبق تجویز پزشك مصرف كنید.
منبع : روزنامه ایرانهمچنین مشاهده کنید
روزنامه جمهوری اسلامیروزنامه سازندگیسایت ورزش سهسایت عصرایرانخبرگزاری ایسناخبرگزاری صدا و سیماسایت نامه نیوزروزنامه همدلیسایت پارسینهسایت شفقنا