دوشنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۲ / 25 September, 2023
مجله ویستا

گذرگاه شمال‌غربی - Northwest Passage


گذرگاه شمال‌غربی - Northwest Passage
سال تولید : ۱۹۴۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو ـ گلدوین ـ مایر
کارگردان : کینگ ویدور
فیلمنامه‌نویس : لارنس استالینگز و تالبوت جنینگز، برمبنای رمانی نوشتشه کنت رابرتس
فیلمبردار : سیدنی واگنر و ویلیام و. اسکال.
آهنگساز(موسیقی متن) : هربرت استوتارت.
هنرپیشگان : اسپنسر تریسی، رابرتت یانگ، والتر برنان، روت‌ هاسی، نت پندلتن و دانلد مک‌براید.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۶ دقیقه.


آمریکا. سال ۱۷۵۹. سرخ‌پوتان به کشتا ر مهاجران سفیدپوست دست زده‌اند. یک گروه تکاور به فرماندهی "سرگرد راجرز" (تریسی)، مأموریت می‌یابد تا انتقام بگیرد. گروه به‌هنگام گذاشتن از راه‌های صعب‌العبور و جنگل‌های انبوه با خطرات بی‌شماری روبه‌رو می‌شود، و پس از آن‌که نبردی سخت در سینت فرانسیس در می‌گیرد و سرخ‌پوستان تار و مار می‌شوند، افراد باقی مانده به مرکز باز می‌گردند.
٭ فیلم، وقعه‌نگاری "نمایشی" بخشی از تاریخ ایالات متحد است و تلاش می‌کند تا دگرگونی درونی فرد در رویاروئی با حوادث و رخدادهای غیرمترقبه را به تصویر دربیاورد. ویدور شرح "هفت‌خوان" گروه سواره‌نظام را بی‌هیچ ابهام و در عریان‌ترین شکل رآلیستی آن بیان می‌کند. اما از سوی دیگر در توصیف دنیائی که زخمی‌ەا به حال خود رها می‌شوند و جان سالم به دربرده‌ها به نوش‌خواری می‌پردازند نیز، بدون فرو افتادن در سانتی‌مانتالیسم، این دیدگاه را حفظ می‌کند. گفت‌وگوهای بی‌روح و کسل‌کننده فیلم از اعتبار و ارزش این اثر مثال‌زدنی ـ در نخستین سال‌های رواج فیلم‌های رنگی ـ نمی‌کاهد.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقسایت پارسینه پلاسسایت مثلث آنلاینروزنامه ایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت اقتصاد 24سایت عصرایرانروزنامه توسعه ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت تاپ ناز