چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

هیجان در شهر - City Heat


هیجان در شهر - City Heat
سال تولید : ۱۹۸۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مالپاسو / رهائی
کارگردان : ریچارد بنجامین
فیلمنامه‌نویس : سام ا. براون (بلیک ادواردز) و جوزف استینسن، برمبنای داستانی نوشته براون.
فیلمبردار : نیک مک‌لین.
آهنگساز(موسیقی متن) : لنی نیهاوس.
هنرپیشگان : کلینت ایست‌وود، برت رنولدز، جین الکساندر، مادلین کان، ریپ تورن، آیرین کارا، ریچارد راندتری، تونی لو بیانکو، ویلیام سندرسن، نیکلاس وورت و رابرت دیوی.
نوع فیلم : رنگی، ۹۷ دقیقه.


کانزاس سیتی، سال 1933. کارآگاه خصوصی «مایک مورفی» (رنولدز) در یک رستوران با دو تبهکار درگیر می‌شود و دست آخر، با کمک «ستوان اسپیر» (ایست‌وود)، همکار سابقش در نیروی پلیس، از شر آنان خلاص می‌شود. آژانس کارآگاهی «مورفی» دچار بحران مالی است. در اینجا «دِل سویفت» (راندتری)، شر یک سیاه‌پوست «مورفی»، در یک بازی دو جانبه و قرار فروش همزمان یک دفتر حساب به دو گنگستر کله گنده به نام‌های «لیون کال» (لو بیانکو) و «پرایمو پیت» (تورن)، پول کلانی به آژانس می‌آورد اما به‌زودی مورد سوءظن «پیت» قرار می‌گیرد و به دست افراد او کشته می‌شود. «کال» که به دست داشتن «مورفی» در اینجا مظنون است، به سراغ او می‌رود و در مقابل پنجاه هزار دلار، دفتر حساب را طلب می‌کند. از سوی دیگر، «پیت» نیز که «کارولین» (کان)، محبوبه «مورفی» را گروگان گرفته، به سراغ او می‌رود و در ازای آزادی «کارولین» دفتر را می‌خواهد. «مورفی» با رهنمائی «گینی» (کارا)، محبوبه سابق «سویفت»، دفتر حساب را می‌یابد، اما در میانه نبرد بین افراد «کال» و «پیت» گرفتار می‌شود و سرانجام، با کمک «اسپیر» رهائی می‌یابد. آن دو به سراغ «پیت» می‌روند که منشی «مورفی» را گروگان گرفته است. «مورفی» دفتر حساب را در کیفیتی که پُر از دینامیت است به «کال» می‌دهد، و «کال» بر اثر انفجار می‌میرد.
* ادواردز فیلم‌نامه را نوشت و قرار بود خودش آن را کارگردانی کند، اما بر سر اختلاف با ستارگان فیلم، از کار کناره گرفت و بنجامین اثر او را به فیلمی بچه‌گانه و کسل‌کننده تبدیل کرد. در حالی‌که مشکل دیگری اصلاً در خود فیلم‌نامه وجود دارد: طرح داستانی بر محور فعالیت‌های یک شخصیت دست دوم، همکار و شریک «مورفی»، متمرکز شده و دو ستاره نقش اول از حاشیه وارد متن می‌شوند. خشونت صحنه‌ها نیز گاه مسخره جلوه می‌کند: در صحنه‌ای ایست‌وود دوازده بار به گنگستری شلیک می‌کند تا به زمین بیفتد!


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصاد 24سایت باتوسایت انصاف نیوزسایت نورنیوزسایت پارسینهخبرگزاری ایسناسایت رکناسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایرناسایت دیپلماسی ایرانی