پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 2 May, 2024
مجله ویستا

والپروات سدیم ۲۰۰ میلی گرمی


والپروات سدیم ۲۰۰ میلی گرمی
قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:
۱) وجود هرگونه حساسیت به اسیدوالپروئیک یا مواددیگرازقبیل غذا ،رنگها و محافظ‌ها.
۲) در حاملگی بخصوص ۳ ماه اول و در دوران شیردهی .
۳) به منظورپرهیز از ناسازگاری داروئی ،در صورت استفاده از هرنوع داروی دیگر بویژه استامینوفن ، آسپیرین،آمیودارون،کاربامازپین،کارموستین،دانترولن،لاموتریژین،فنی توئین ، باربیتوراتها پزشک معالج خود رامطلع سازید.
۴) در صورت ابتلاء به بیماریهای خونی،مغزی،کبدی و کلیوی .
۵) والپروات زمان خونریزی را طولانی می کند بنابراین قبل از هر گونه عمل جراحی یا درمانهای دندانپزشکی ،پزشک معالج خودرا مطلع سازید.
دارو را طبق دستور پزشک و در فواصل زمانی معین میل کنید. دوره درمان را کامل کرده و دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.در صورتیکه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض بیاد آوردن چنانچه حداقل ۶ ساعت تازمان مصرف بعدی مانده است آنرا میل کنید در غیر این صورت از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید.
با احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید. در هنگام قطع مصرف این دارو باید آن را بتدریج کم نمود،زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو ممکن است باعث بروز حملات صرع یا صرع مداوم گردد.در موارد مصرف این دارو زمان سیلان خون ممکن است طولانی شود.
▪ نکات قابل توجه:
قرصها را بطور کامل بلعیده و از شکستن و جویدن آنها خودداری کنید.همچنین از مصرف این دارو با شیر خودداری نمائید. به هنگام رانندگی یا انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند باید احتیاط کنید.
● مصرف در حاملگی و شیردهی :
مصرف این دارو در این دوران توصیه نمیگردد مگر به تشخیص پزشک متخصص.
● مقدار و نحوه مصرف دارو :
مقدار مصرف هردارو را پزشک تعیین میکند. مقدار مصرف معمول این دارو بشرح زیراست:
▪ دوز معمول بزرگسالان و نوجوانان:
ـ ضد صرع
۱) تک درمانی:
درمان با ۵ تا ۱۵ میلیگرم در روز به ازاء هر کیلوگرم ازوزن بدن شروع و در صورت نیاز و تحمل بعد از یک هفته میتوان ۵ تا ۱۰ میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن مقدار دارو را افزایش داد.
۲) چند درمانی:
درمان با ۱۰ تا ۳۰ میلیگرم در روز به ازاء هر کیلوگرم ازوزن بدن شروع و در صورت نیاز و تحمل بعد از یک هفته میتوان ۵ تا ۱۰ میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن مقدار دارو را افزایش داد .
ـ توجه : چنانچه کل مقدار مصرفی روزانه بیش از ۲۵۰ میلیگرم باشد،دارو باید در دفعات منقسم مصرف گردد.
▪ دوز معمول کودکان:
ـ ضد صرع از ۱ تا ۱۲ سال:
۱) تک درمانی : درمان با ۱۵ تا ۴۵ میلیگرم در روز به ازاء هر کیلوگرم ازوزن بدن شروع و در صورت نیاز و تحمل بعد از یک هفته میتوان ۵ تا ۱۰ میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن مقدار دارو را اضافه نمود..
۲) چند درمانی :۳۰ تا۱۰۰میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم ازوزن بدن در روز میباشد.
یادآوری: تنظیم مقدار دارو به پاسخ بالینی و غلظت سرمی حاصله بستگی دارد.
● عوارض جانبی :
هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود، گرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود. لیکن در صورت بروز هر عارضه با پزشک مشورت نمائید:
تغییرات رفتاری،خلقی یا روحی، سمیت کبدی یا افزایش آمونیک خون،عدم کنترل حرکات چشم ، دوبینی ، پانکراتیت،مهار تجمع پلاکتی، خونریزی غیرعادی،افزایش جملات،کاهش اشتها،تهوع یااستفراغ،ورم صورت ، خستگی و ضعف.
● شرایط نگهداری دارو:
۱) دارو را دور از نور و رطوبت در دمای بین ۱۵ تا۳۰ درجه سانتیگراددردرون جعبه وظروف کاملا&#۷۳۳;در بسته نگهداری نمائید.
۲) دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
۳) از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمائید.
● بسته بندی:
۵۰ عدد قرص در در شیشه با در فلزی وداخل جعبه توسط کارخانه روز دارو تهیه و عرضه میگردد.
منبع : شرکت داروسازی روز دارو