چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

پرستار سربه‌هوا - The Disorderly Orderly


پرستار سربه‌هوا - The Disorderly Orderly
سال تولید : ۱۹۶۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پل جونز
کارگردان : فرانک تاشلین، برمبنای داستانی نوشته نورم لیبمان و اد هاس.
فیلمنامه‌نویس : فرانک تاشلین، برمبنای داستانی نوشته نورم لیبمان و اد هاس.
فیلمبردار : و. والاس کلی.
آهنگساز(موسیقی متن) : جوزف لیلی.
هنرپیشگان : جری لوئیس، گلندا فارل، اورت اسلوان، کارن شارپ، کاتلین فریمن و سوزان آلیور.
نوع فیلم : رنگی، ۹۰ دقیقه.


"جروم لیتل فیلد" (لوئیس) که بی‌تاب است مثل پدرش پزشک خوب و مفیدی شود، از ناراحتی عجیبی رنج می‌برد: به محض این‌که بیماران از دردهای خود سخن می‌گویند، او نیز همانند آنان رنج می‌کشد! تا این‌که به‌عنوان کمک بهیار در یک بیمارستان مشغول به کار می‌شود. با این همه سخت‌کوشی‌های او در انجام وظایفش فقط باعث آشفتگی و هرج‌ومرج می‌شوند. "جروم"، بدون این‌که خود بداند نظر پرستاری به‌نام "جولی‌ بلر" (شارپ) را جلب می‌کند. با این همه "جولی" وقتی متوجه می‌شود "جروم" دل‌باخته "سوزان اندروز" (آلیور)، یکی از بیماران شده، خود را کنار می‌کشد. "جروم" را بهبود "سوزان" دست به هر کاری می‌زند و هنگامی که "سوزان" برای حق شناسی به "جروم" ابراز عشق می‌کند، "جروم" ناگهان در می‌یابد که در واقع دل‌باخته "جولی" است. این کشف، بیماری عجیب او را هم درمان می‌کند و حالا می‌تواند با خیال راحت به حرف‌های بیماران درباره دردهای‌شان گوش دهد.
٭ طبق معمول فیلم‌های لوئیس او محور همه چیز است و دچار نقیصه‌ای شخصیتی که نمی‌تواند درمانش کند و هم‌‌دلی بیش از حد او با بیماران بیمارستان، نسخه دیگری از روان‌پارگی و هویت متغیر نقش‌های دیگرش است و باز عشق چاره‌نهائی از کار در می‌آید. تاشلین به فیلم عملاً ساختاری تکه‌تکه می‌بخشد که تابع برخوردهای لوئیس با شخصیت‌های مختلف است. شوخی‌های درخشان البته کم نیستند و اگرچه در استفاده از رنگ و دکور، بداعت فیلم‌های دیگر لوئیس را کمتر نشان می‌دهد، نمونه‌ای فوق‌العاده از شوخی بلند و بصری برای پایان فیلم ذخیره شده است. جائی که او ناخواسته روی برانکار سریع‌السیری خیابان‌های شهر را طی می‌کند و موجی از ویرانی و آشفتگی را به راه می‌اندازد.


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت چی بپوشمسایت تجارت نیوزسایت باتوسایت آفتاب نیوزسایت اقتصاد 24سایت همشهری‌آنلاینروزنامه دنیای اقتصادسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری مهر