دوشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۲ / 4 December, 2023
مجله ویستا

چند دلار برای جنگو - Pochi Dollari Per Django


چند دلار برای جنگو - Pochi Dollari Per Django
سال تولید : ۱۹۶۶
کشور تولیدکننده : ایتالیا و اسپانیا
محصول : مارکو و ر.س. اسپانیا
کارگردان : لئون کلیموفسکی.
فیلمنامه‌نویس : مانوئل سبارس و تیتو کاپری.
فیلمبردار : آلدو پینلی.
آهنگساز(موسیقی متن) : کارلو ساوینا.
هنرپیشگان : آنتونی استفن (آنتونیو د تفه)، گلوریا اوسونا، فرانک وولف و توماس مور (انتسو جیرلامی).
نوع فیلم : رنگی، ۸۶ دقیقه.


"جنگو" (استفن)، که جایزه‌بگیر است، افراد گروه "نورتن" را می‌کشد، اما سه نفر از آنان ـ از جمله خود "جیم‌نورتن" (وولف) ـ جان سالم به در می‌برند. "جنگو" برای پیدا کردن ردی از آنان، به مونتانا و به سراغ "ترور" (وولف)، برادر دوقلوی "جیم" (که مردی شریف است) می‌رود. اهالی آن‌جا، "جنگو" را اشتباهاً به جای کلانتر جدید می‌گیرند و "جنگو" هم واقعیت را بروز نمی‌دهد. "جنگو" به "ترور" مظنون می‌شود و می‌پندارد که او در واقع خود "جیم" است. وقتی اختلاف بین مزرعه‌داران و گاوچرانان بالا می‌گیرد، "ترور" یکی از آنان را می‌کشد و مورد اتهام قرار می‌گیرد. "جنگو" به کمک او می‌شتابد و حالا در می‌یابد که واقعاً "جیم" است. سرانجام نیز "جنگو" به کمک او می‌شتابد و حالا در می‌یابد که واقعاً "جیم" است. سرانجام نیز "جنگو" نظم و قانون را بر قرار می‌کند، اما "جیم" کشته می‌شود. "جنگو" هم‌چنان کلانتر باقی می‌ماند و با "سالی" (اوسونا)، دختر "جیم" ازدواج می‌کند.
٭ وسترنی انباشته از صحنه‌های قتل و کشتار. هرچند که پرداخت روایت ـ مثل بقیه وسترن‌های ایتالیائی ـ چندان بد نیست، لیکن پایانی کلیشه‌ای و مضحک دارد: آدم بد فیلم که کور شده مویه می‌کند که دیگر نمی‌تواند ببیند، دخترک بر سر جنازه عمویش بابا بابا می‌کند و قهرمان ماجرا از سر رضایت و غرور همه را نظاره می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت مشرقسایت دیدبان ایرانخبرگزاری تحلیل بازارسایت انتخابسایت خبرآنلاینسایت مثلث آنلاینسایت اقتصاد 24سایت جهان صنعت نیوزسایت برترینهاسایت اصلاحات نیوز