پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

رویای آریزونا - ARIZONA DREAM


رویای آریزونا - ARIZONA DREAM
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : امریکا و فرانسه
محصول : ایو مارمیون و کلودی اوسار
کارگردان : امیر کوشتوریتسا
فیلمنامه‌نویس : دیوید اتکینز، بر مبنای داستانی نوشتهٔ اتکینز و کوشتوریتسا
فیلمبردار : ویلکو فیلاج
آهنگساز(موسیقی متن) : گوران برگوویچ
هنرپیشگان : جانی دپ، جری لوئیس، فی داناوی، لی‌لی تیلر، وینست گالو، پائولینا پوریزکووا و مایکل ج. پولارد
نوع فیلم : رنگی، ۱۴۲ دقیقه


ـ اسکیموئی پس از بازگشت به کلبهٔ یخی خود، شکم یک ماهی را مثل یک بادکنک باد می‌کند و دست بچه‌اش می‌دهد. بادکنک هوا می‌رود و سرانجام در نیویورک، کنار ̎اکسل̎ (دپ) که عقب یک کامیون ماهی خوابیده، می‌ترکد. ̎پل̎ (گالو) پسر عموی ̎اکسل̎ به سراغش می‌آید و ترغیبش می‌کند که به اتفاق به آریزونا بروند و در مراسم عروسی عمویشان ̎لیو̎ (لوئیس) شرکت کنند. ̎لیو̎ که فروشندهٔ کادیلاک است، نسبت به ̎اکسل̎ احساس مسئولیت می‌کند، چرا که در تصادفی که به کشته شدن پدر و مادر ̎اکسل̎ انجامیده، او راننده بوده و بنابراین حالا می‌خواهد با وارد کردن او به کسب و کار خانوادگی، کمکش کند. ̎الین̎ (داناوی)، یکی از مشتری‌های نمایشگاه اتوموبیل، ̎اکسل̎ و ̎پل̎ را به شام دعوت می‌کند. ̎الین̎ چند سال قبل شوهرش را که کارخانهٔ کنسرو داشته، با گلوله کشته و نادختری‌اش، ̎گریس̎ (تیلر) به همین خاطر، هیچ وقت او را نبخشیده است. پیوند ̎الین̎ با ̎اکسل̎ صمیمی‌تر می‌شود. ̎الین̎ به او می‌گوید همیشه رویای پرواز داشته؛ بنابراین ̎اکسل̎ با او می‌ماند تا در ساختن هواپیما کمکش کند. اما تجربیات اولیه‌شان با موفقیت همراه نیست و ̎گریس̎ نیز مدام وسایل آنان را خراب می‌کند. ̎اکسل̎ به این نتیجه می‌رسد که برای پایان دادن به درد و رنج ̎الین̎ و ̎گریس، بهتر است یکیشان را بکشد. پس به سراغ ̎گریس̎ می‌رود. کارشان به بازی ̎رولت روسی̎ می‌کشد ولی هر دو در نهایت جان سالم به در می‌برند. از سوی دیگر ̎لیو̎ که قرص خورده، در راه بیمارستان فوت می‌کند. در مراسم سالگرد تولد ̎الین̎ یک هواپیمای نو به او هدیه می‌کنند. ̎الین̎ خوشحال به درون‌اش می‌پرد و پرواز می‌کند. ̎گریس̎ در دل شب به جاده می‌زند و با گلوله خودکشی می‌کند. ̎اکسل̎ تنها به شهر باز می‌گردد و در رویا می‌بیند که با عمویش در آلاسکاست، دوتائی یک ماهی صید می‌کنند که هر دو طرف سرش چشم دارد؛ این را خوش‌ یمنی تلقی می‌کنند. ماهی به پرواز در می‌آید و از آنان دور می‌شود.
ـ فیلم ساختن دربارهٔ زندگی دو آدم خیال‌پرداز در فضائی کاملاً واقعی، کاری است که تنها از کوشتوریتسا بر می‌آید؛ فیلمساز صاحب سبکی که در هر فضائی می‌تواند مولفه‌هایش را به فیلم تحمیل کند. نگاه کنید به اکثر فصل‌هائی که دو شخصیت اصلی فیلم در آنها حضور دارند تا این موضوع بیشتر روشن شود. رویای آریزونا نخستین اثر کوشتوریتسا در خارج از مرزهای یوگسلاوی سابق و محصول مشترک فرانسه و امریکا است. همچنین این نخستین باری است که کوشتوریتسا با بازیگران مشهوری مثل دپ، لوئیس، داناوی و تیلر کار می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت پارسینهسایت خبرآنلاینسایت تاپ نازسایت اقتصادنیوزسایت نورنیوزسایت جمارانسایت ساعدنیوزروزنامه تعادلسایت ورزش سه