دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

نابودگر - The Terminator


نابودگر - The Terminator
سال تولید : ۱۹۸۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : گیل آن هرد
کارگردان : جیمز کامرون
فیلمنامه‌نویس : ویلیام ویشر، هرد و کامرون
فیلمبردار : آدام گرین‌برگ
آهنگساز(موسیقی متن) : براد فیدل
هنرپیشگان : آرنولد شوارتسنگر، لیندا هامیلتن، مایکل بین، ریک روسوویچ، پل وینفیلد و لنس هنریکسن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


سال 2029. در بحبوحه جنگی هسته‌ای، ماشین‌ها و روبات‌ها عملاً کنترل زمین را به دست گرفته‌اند و مشغول نابود کردن آخرین انسان‌های باقی‌مانده هستند. «نابودگر» (شوارتسنگر) موجودی ماشینی به سال 1984 فرستاده می‌شود تا زنی جوان به‌نام «سارا کانر» (هامیلتن) را که مادر «جان»، ناجی بشریت در جدال با روبات‌ها خواهد بود، بکشد. به‌دنبال او نیروهای بشری نیز «کایل ریس» (بین) یک جنگ‌جوی جوان را می‌فرستند تا از «سارا» در برابر «نابودگر» دفاع کند. این دو فرستاده، درگیر رقابتی پُرفراز و نشیب می‌شوند که در انتها «کایل»، «نابودگر» را از بین می‌برد، ولی خودش هم می‌میرد. ماه‌ها بعد «سارا» بچه «کایل» را حامله است و می‌خواهد نامش را «جان» بگذارد.
* نمونه‌ای تأثیرگذار بر سینمای پس از خود. نابودگر که با بودجه نسبتاً پائینی ساخته شد، فیلمی استادانه است که موقعیت کامرون را به‌عنوان کارگردانی مسلط و صاحب سبک در کار با جلوه‌های ویژه و عوامل فنی پیشرفته معرفی می‌کند. انسجام و کشش روائی بی‌امان فیلم، نحوه بهره‌برداری از عناصر فانتزی و ترکیب طنز و خشونت، یادآور تأثیر با ارزشی است که کامرون و هرد (تهیه‌کننده و همکار کامرون در نوشتن فیلم‌نامه فیلم) از مکتب فیلم‌سازی راجرکورمن گرفته‌اند و خود «نابودگر» (خلق شده به‌وسیله استن وینستن) تحولی مهم در پرداخت انسان‌های ماشنی محسوب می‌شود. طراحی صحنه جرج‌کاستلو نمونه‌ای راهگشا از فضای نوآر در داستان‌های افسانه - علمی و شوارتسنگر نیز به راستی برازنده نقش است. در سال 1991، کامرون دنباله‌ای بر فیلم با نام نابودگر 3: روز جزا با همکاری شوارتسنگر، هامیلتن و رابرت پاتریک ساخت.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت تجارت نیوزسایت نورنیوزسایت دیجیاتوسایت تابناکسایت مشرقسایت اقتصاد 24خبرگزاری برناروزنامه تعادلسایت رکنا