پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

داستان کارآگاه - Detective Story


داستان کارآگاه - Detective Story
سال تولید : ۱۹۵۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پارامونت
کارگردان : ویلیام‌وایلر
فیلمنامه‌نویس : فیلیپ یوردان و رابرت وایلر، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته سیدنی کینگزلی
فیلمبردار : لی گارمیس.
هنرپیشگان : کرک داگلاس، النور پارکر، ویلیام بندیکس، کتی اودانل، جرج مک‌ریدی، هوریس مک‌ماهون، لی گرانت، جوزف وایزمن، جرالد مور و گلادیس جرج.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۵ دقیقه.


"کارآگاه جیم مک‌لیود" (داگلاس) که با همه تبهکاران و قانون‌شکنان رفتار خشنی دارد، پس از دستگیری "کارل اشنایدر" (مک‌ریدی) ـ که سقط جنین‌های غیرقانونی انجام می‌داده ـ و در راه بردنش به بازداشتگاه، حسابی او را کتک می‌زند. "ستوان موناهان" (مک‌ماهون) که به رفتار خشونت‌آمیز "مک‌لیود" مشکوک شده، با تهدید وکیل "اشنایدر" مبنی بر شکایت علیه نیروهای پلیس به اتهام ضرب و جرج، تصمیم می‌گیرد تا ماجرا را پی‌گیری کند و متوجه می‌شود که همسر "مک‌لیود"، "مری" (پارکر)، سال‌ها پیش توسط همین "اشنایدر" سقط جنین کرده و پدر بچه هم یک قاچاقچی به‌نام "جاکوپتی" (مور) بوده است. "مک‌لیود" با کشف این واقعیت، با تمام عشقی که به "مری" دارد، او را رها می‌کند، ولی آن‌قدر سرخورده است که وقتی ولگرد دیوانه‌ای که منتظر حکم محکومیتش است، اسلحه می‌کشد، "مک‌لیود" خود را جلو می‌اندازد و به شدت زخمی می‌شود. "مری" را خبر می‌کنند و "مک‌لیود" پس از ابراز پشیمانی و تقاضای بخشش، در بازوان او می‌میرد.
٭ اثر جنائی که با نهایت مهارت ساخته شده است و داستانی ساده و بازی‌هائی دیدنی دارد؛ با الهام از سنت تراژدی و براساس نمایش‌نامه‌ای از کینگزلی ـ که مثل اقتباس قبلی وایلز از همین نویسنده، بن‌بست (۱۹۳۷)، اجرای موفقی در برودوی داشته است. داگلاس در این فیلم یکی از بهترین بازی‌هایش را ارائه می‌دهد. فیلم‌برداری منحصر بفرد گارمیس چنان حرکت‌هائی را خلق کرده است که تماشاگر فاصله‌ای بین واقعیت و فیلمی که بر پرده سینما می‌گذارد نمی‌یابد. فیلم از این حیث که موسیقی متن ندارد هنوز خاص به‌نظر می‌رسد. نخستین بازی گرانت و آخرین کار او پیش از قرار گرفتن در فهرست سیاه سناتور مکارتی.


همچنین مشاهده کنید

سایت باتوسایت همشهری‌آنلاینسایت اقتصادنیوزسایت نورنیوزسایت پارسینه پلاسسایت اکوایرانسایت سلام نوروزنامه ابتکارخبرگزاری مهرسایت دیجیاتو