سه شنبه, ۲۸ خرداد, ۱۳۹۸ / 18 June, 2019
مجله ویستا

JavaScript چیست؟


JavaScript چیست؟
در اولین روزهای تاسیس وب دستورات HTML بسیار ساده بود، ولی هنگامی که Web، شروع به پیشرفت نمود، طراحان خواستار کنترل بیشتری شده و در نتیجه مجموعه دستورات مورد نیاز تهیه گردید. سپس از آنجاییکه صفحات وب، بهتر است به صورت دینامیک و متحرک باشند، طراحان نیز خواستار ارتباط بین بینندگان سایت و صاحبان آن شدند، در نتیجه استفاده از دستورات HTML به تنهایی نیاز آنها را برطرف نکرد و سپس شرکت Netscape برای ایجاد و کنترل ارتباط بین صاحبان سایت و بینندگان آن در صفحات Web از JavaScript کمک گرفت.
JavaScript یک زبان برنامه نویسی است که به وسیله آن میتوان بین کاربر و سایت ارتباط برقرار نمود . زبان JavaScript به حروف بزرگ و کوچک حساس میباشد. برخلاف شباهت اسمی موجود برنامه Java و JavaScript، هیچگونه شباهتی بین این دو برنامه وجود ندارد. Java یک زبان برنامه نویسی بسیار کامل پیشرفته ای است که توسط شرکت sun microsystem تهیه شده و جاوا اسکریپت توسط شرکت netscape.( اساس Java در برنامه های client-side برای ایجاد appletها میباشد، این برنامه های کوچک توسط شبکه اینترنت دریافت شده و درون خود browserها اجرا میشوند بطوریکه بعلت وجود قابلیت همه گیر Java، این برنامه در تمامی browserهایی که قابلیت اجرای Java را دارند، کار میکنند). زبان JavaScript یک زبان برنامه نویسی "شی گرا" میباشد. از آنجا که JavaScript یک متن ساده میباشد، در نتیجه میتوان از هر ویرایشگر متن کمک گرفت، در سیستم ویندوز اغلب کاربران از برنامه notepad استفاده میکنند.امروزه کدهای جاوا در صفحات وب برای زیبا نمایی یا افزایش پویایی صفحات کاربرد زیادی دارد.
منابع جاوا اسکریپت جاوا اسکریپت دات آی آر javascript.internet.com javascriptkit.com
● تفاوت های اکشن اسکریپت و جاوا اسکریپت
اکشن اسکریپت بسیار شبیه به هسته زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است . نیازی به دانستن جاوا اسکریپت برای یاد گیری اکشن اسکریپت نیست ، اما با دانستن آن ، اکشن اسکریپت برای شما کمی آشنا خواهد بود .
انجمن شرکت های کامپیوتری اروپا ECMA در سند رسمی شماره ۲۶۲ خود جاوا اسکریپت و طرز استفاده استاندارد های آن را ثبت نموده است و اکشن اسکریپت نیز بر پایه آن سند پایه ریزی شده است .
چندی از تفاوت های اکشن اسکریپت و جاوا اسکریپت :
▪ اکشن اسکریپت از آبجکت های سمت سرور مانند Browser, window ,anchor پشتیبانی نمی کند.
▪ اکشن اسکریپت بطور کامل از آبجکت های داخلی جاوا اسکریپت پشتیبانی نمیکند .
▪ اکشن اسکریپت از بعضی ساختارهای دستوری پشتیبانی میکند که در جاوا اسکریپت ممنوع است ( بطور مثال ifFrameloaded و اسلش ها) و جاوا اسکریپت نیز بعضی از سینتکس های خاص خود را دارد .مانند try , catch , throw , statement lables
▪ اکشن اسکریپت از فانکشن ساز های جاوا اسکریپت پشتیبانی نمیکند .
▪ در جاوا اسکریپت مقدار بازگشتی داده های undefined همان undefined است . اما در اکشن اسکریپت مقدارش “” میشود(یعنی تهی) .
▪ در اکشن اسکریپت مقدار تعیین نشده در متغیر های عددی NaN است . اما در مقدار تعیین نشده ها در عبارات وو متغیر های عددی صفر است .
▪ در جاوا اسکریپت وقتی یک رشته نوع بولین دارد و طول رشته غیر از صفر باشد ،نتیجه آن true است و اگر طول رشته صفر باشد مقدارش false میشود . در اکشن اسکریپت رشته به عدد تبدیل میشود . اگر عدد غیر صفر بود مقدار true میدهد وگر نه مقدار false خواهد شد .
نویسنده : حسین شرفی
منبع : سایت ماکرومدیاx
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

خبرگزاری ایلناروزنامه تعادلسایت رویداد 24سایت 55 آنلاینسایت اعتماد آنلاین