سه شنبه, ۴ تیر, ۱۳۹۸ / 25 June, 2019
مجله ویستا

رئال مادرید مدیون کاپلو


رئال مادرید مدیون کاپلو
یكشنبه، رئال مادرید با پیروزی ۳ بر یك در دیدار پرهیجان مقابل مایوركا پس از ۴ سال قهرمان لالیگا شد.رئال این قهرمانی را مدیون فابیو كاپلو، مربی بی نظیر ایتالیایی است. آنها در حالی كه در سانتیاگو برنابئو از مایوركا یك گل عقب بودند و رود ون نیستلروی را به سبب آسیب دیدگی از دست دادند، برنده این بازی و جام قهرمانی شدند.
بارسلونا در بازی همزمان به امید توقف مادریدی ها ۵ بر یك جیمناستیك را به زانو درآورد؛ اما، این پیروزی برای سومین قهرمانی پیاپی آبی و اناری ها كافی نبود و این بار فرانك ریكارد به كاپلو باخت.خوزه آنتونیو ری یز، قهرمان هواداران رئال بود، او یك دقیقه پس از تعویض با دیوید بكهام گل تساوی را به ثمر رساند و ۷ دقیقه مانده به پایان بازی از فاصله دور به زیبایی دروازه مایوركا را گشود.گره گوری مانسانو و مردانش هم با وجود شكست در پایان این بازی سربلند بودند. مایوركا كه شایعه های بسیاری درباره تبانی اش با پایتخت نشینان شنیده می شد، جوانمردانه تا واپسین دقایق برای تغییر دادن نتیجه مبارزه كردند.
دیدار پایانی لالیگا، روز خداحافظی دیوید بكهام و روبرتو كارلوس هم بود! ۷۶ هزار تماشاگر آخرین عكس های یادگاری را با پیراهن سفید كهكشانی ها گرفتند. البته رئال با توجه به فهرست بازیكنان آسیب دیده و ناآماده اش در این فصل از كهكشانی بودن نشانی نداشت؛ اگر به دنبال راز این قهرمانی هستید، می توانید آن را در تردستی ها كاپلوی افسانه ای جست وجو كنید. در پایان فصلی سرشار از هیجان و نتایج دور از انتظار، رئال با ۷۶ امتیاز و با در نظر گرفتن بازی رو در رو با بارسلونا قهرمان شد، سویا كه از ویارئال یك بر صفر شكست خورد، در جایگاه سوم ایستاد، والنسیا در كنار این تیم های بالای جدولی، دیگر نماینده اسپانیا در لیگ قهرمانان فصل آینده خواهد بود.
ویارئال و زاراگوسا هم به جام یوفا رسیدند. آتلتیكو مادرید كه برای اینتر توتو می جنگید، پس از ۱۳ سال، توانست در پامپلونا، اوساسونا را شكست دهد.
بهترین مراسم برای جشن تولد فابیو۱۸ ژوئن روز تولد فابیو كاپلو بود. او این بار می تواند بهترین مراسم را برای جشن تولدش داشته باشد. چرا كه یكشنبه رئال مادرید را به سنت خودش در لالیگا قهرمان كرد.
افتخاری كه این فصل با توجه به بازیكنان نا آماده و بحران های بسیار كمتر كسی انتظارش را داشت اما، استاد راه قهرمانی را بهتر از هر كس دیگر می داند. آمار خودش گواه این ادعا است؛ فابیو كاپلو با هر تیمی كه در آن مربی بوده، قهرمان شده است.
ابتدای فصل از او برای بازی آشفته رئال خرده می گرفتند، اما، در آخرین دیدار لالیگا همه دیدند شاگردانش در حالی كه سخت به گل نیاز داشتند چگونه حرفه ای، با آرامش و منطقی به توپ ضربه می زدند.اما، نقطه عطف این فصل برای او، تصمیم گیری بر سر موضوع دیوید بكهام بود. ژانویه دیوید با گالكسی آمریكا قراردادی ۲۰ میلیون دلاری امضا كرد.
این برای رسانه ها خبر خوبی بود اما برای مرد ایتالیایی خیر، كاپلو تصمیم گرفت كاپیتان پیشین انگلستان را به بهانه این قرارداد نجومی كنار بگذارد. شاید آن زمان به باور فابیو این مهره تبلیغاتی نمی توانست در آرایش تاكتیكی رئال نقشی بازی كند.
اما، كاپلو پس از یك بازی متوجه اشتباهش شد و بكهام كهانگیزه اش ۲ برابر شده بود را به تمرینات بازگرداند. فابیو به اشتباه خود اعتراف كرد و آن را به زبان آورد، اتفاقی كه به ندرت برای مربیانی در سطح او رخ می دهد. رئال مادرید قهرمانی خود در رقابت های این فصل را مدیون بازیكنان آماده ای نظیر بكهام و ون نیستلروی است.
● مروری بر گذشته كاپلو
فابیو كاپلو ۱۹۴۶ در سان كانزیان دایسونزو گوریتزیا متولد شد. او به عنوان بازیكن وچهره سرشناسی مطرح بوده است. اما، آنچه روی نیمكت به دست آورده با داخل میدان قابل مقایسه نیست.
میلان، رئال مادرید، رم و یوونتوس همگی با معجزه كاپلو قهرمان لیگ و اروپا شدند. البته با وجود كامیابی های بسیار، این مربی در یووه و رم به خاطر درگیری با الساندرو دل پیه رو و فرانچسكو توتی آنچنان محبوب نیست.
● افتخارات به عنوان مربی
▪ اسكودتو (سری A ایتالیا)
ـ میلان ( ۱۹۹۲-۱۹۹۱ ، ۱۹۹۳-۱۹۹۲ ،۱۹۹۴-۱۹۹۳ ، ۱۹۹۶-۱۹۹۵)، رم ( ۲۰۰۱-۲۰۰۰)
▪ لالیگا اسپانیا
ـ رئال مادرید ( ۱۹۹۷ -۱۹۹۶ ، ۲۰۰۷ -۲۰۰۶)
▪ لیگ قهرمانان اروپا
ـ میلان ( ۱۹۹۴)
▪ سوپر جام ایتالیا
ـ میلان ( ۱۹۹۲ ، ۱۹۹۳ ، ۱۹۹۴) رم ( ۲۰۰۱)
▪ سوپر جام اروپا
ـ (میلان ۱۹۹۴)
● فابیو در میلان
كاپلو ۱۹۶۴ برای «اسپال» به میدان رفت، ۳ فصل پس از آن به رم پیوست و به نخستین قهرمانی اش در جام حذفی رسید. پس از آن به یوونتوس پیوست و یكی از بازیكنان كلیدی این تیم در دهه ۷۰ بود. فابیو به تیم ملی هم راه پیدا كرد. او را برای آن گل تاریخی اش به انگلستان در ومبلی به یاد می آورند. با آن گل ایتالیا برای نخستین بار در خاك حریف دیرینه پیروز شد. كاپلو ۱۹۸۰ در میلان كفش هایش را آویزان كرد.»
منبع : روزنامه ابرار ورزشی
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت انتخابخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانخبرگزاری ایرناخبرگزاری اسپوتنیک