دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا


چگونه فیلم کوتاه بسازیم ؟


چگونه فیلم کوتاه بسازیم ؟
فیلم کوتاه و عرصه های موجود برای فعالیت در آن، چنان مهجور مانده و مورد کم لطفی که متاسفانه این روزها به نردبانی بدل شده برای گذر و صعود کردن و این طرز نگاه و توجه به این فعالیت باعث شده سینما، فیلم سازان و ایده های بکر و خلاقانه زیادی را از دست بدهد تا جایی که این سینماگران به علت بی مهری بدنه سینما، دچار دلزدگی، خستگی و بی تفاوتی می شوند و دیگر انگیزه ای برای کار کردن در این زمینه نمی یابند و دست از تلاش بر می دارند و یا بدون هیچ گونه زمینه و تجربه ای به سراغ فیلم های داستانی و بلند می روند که موجب شکست و در نهایت افول سینما می شود و این گونه می شود که این روزها شاهد آثاری آبکی و بی سر و ته زیادی در سینما می باشیم.
فیلم کوتاه و قالب آن از لحاظ حرفه ای و هنری جایگاه بالاتر و مقدم تری نسبت به دیگر عرصه های فیلم سازی دارد زیرا خالی از هر گونه جلوه های بصری و زیباشناسی حاشیه ای، می باشد و اکثرا بدون کمک گرفتن از شهرت چهره های زیبا و با بازی بازیگران حرفه ای ساخته می شود، همچنین از داستان های طویل، پر حاشیه و جنجالی نیز در این نوع از فیلم سازی خبری نیست.
امسال برای اولین بار لطف سینماگران شامل حال فیلم سازان و دست اندرکاران این نوع از فیلم سازی قرار گرفته و به تلاش بی وقفه آن ها پاسخ داده اند و اجازه داده به طور مستقل به آن ها پرداخته شود.
سال گذشته هنگامی که موضوع برگزاری مستقل جشن فیلم کوتاه مطرح شد، به دلیل عدم آمادگی انجمن فیلم کوتاه و شتاب زدگی در ارائه موضوع از طرف خانه سینما، این طرح مسکوت ماند و بخش فیلم کوتاه در کنار جشنواره فیلم فجر برگزار شد، و اما طبق معمول همیشه در حاشیه.
امسال برگزاری مستقل جشن فیلم کوتاه در فرهنگستان هنر در ۲۷ مرداد ماه تجربه گران قدر و دستاوردی ارزشمند برای فعالان در عرصه بود و در آینده امیدواریم باشد.
چهل فیلم از بین ۳۱۸ فیلم فرستاده شده به بخش مسابقه راه یافته و مورد بررسی قرار گرفته اند.
تندیس این جشنواره که در اولین جشن مستقل پرده برداری شد توسط مجسمه ساز جوانی طراحی شده این تندیس مرکب از یک گوی شیشه ای و دو صفحه برنجی می باشد که بر آن عبارت هایی از منشور حقوق بشر کورش کبیر حک شده است.
جالب ترین قسمت جشنواره رونمایی از تندیس آن بود که بعد از این عمل اولین تندیس جشنواره مستقل فیلم کوتاه یکی از پیشکسوتان این عرصه عباس کیارستمی، که فیلم سازی خاستگاهش فیلم کوتاه بود و همچنان نیز در این زمینه فعالیت های چشم گیری دارد، به نشانه احترام و حق شناسی داده شد.
● حاشیه های جشنواره:
۱) اولین ساخته عباس کیارستمی به نام نان و کلوچه به عنوان فیلم کوتاه تحسین شده در جشن به نمایش درآمده است.
۲) هیئت داوران این جشنواره از هفده نفر تشکیل می شود که هفت نفر آن ها از خانه سینما و ده نفر دیگر از کانون فیلم کوتاه می باشند. (البته این مسئله از سمت انجمن فیلم کوتاه مورد مخالفت قرار گرفته است)
۳) به رغم دیر آماده شدن کارت های دعوت و ارسال دیرهنگام کارت ها (اولین بار بوده است دیگر) سالن برگزاری جشنواره پر از مشتاقان فیلم کوتاه بوده است (البته به علت نوع قالب و جنس عاملین، این نوع از فیلم سازی بیشتر با مردم عادی و زندگی روزمره شان ارتباط دارد)
● و اما جوایز:
▪ بهترین فیلم داستانی: تاج خروس (آیدا پناهی)
▪ بهترین فیلم نامه: بومرنگ (داریوش غریب زاده)
▪ بهترین فیلم تجربی: آندوسی (شهرام مکری)
▪ بهترین طراحی صدا: کاوه قهرمان (رویای سنجاقک)
▪ بهترین تدوین: کاظم ملایی (لطفا از خط قرمز فاصله بگیرید)
▪ بهترین فیلم برداری: نقی نعمتی (برای برفک) و کاظم ملایی (برای لطفا از خط قرمز فاصله بگیرید )
مژده مژده به فیلم سازان جوان و غیر جوان استان که در این عرصه فعالیت کرده و کارهای برجسته ای هم داشته اند، بد نیست که بدانید از این پس محکمه ای جداگانه، آثارتان را مورد بررسی قرار می دهد و سعی دارد این فیلم سازی را از حاشیه درآورده و حق را به حق دار برساند.
امیدواریم این اختصاص دوست داشتنی انگیزه ای باشد برای ارتقا و رقابت در عرصه هایی بزرگ تر و عظیم تر و فکر می کنیم دیدن برجسته های جشنواره هایی از این دست برای بهتر شدن سطح کیفی کارها و تولیدات استانی حربه ای مناسب و تاثیرگذار باشد.
مطمئنا با این کار تصوری نسبتا درست از برجسته ها و آثار خوب تولید شده را درک می کنید و می شناسید(هر چه باشد می شود تا حدودی اظهار کرد هر جشنواره ای بر آیند بهترین تولیدات است) مطمئنا آشنا شدن با آثار برجسته می تواند موثر و مهم باشد.
منبع : روزنامه خراسان