پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

متخصص - The Mechanic


متخصص - The Mechanic
سال تولید : ۱۹۷۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : اروین وینکلر و رابرت چارتوف
کارگردان : مایکل وینر
فیلمنامه‌نویس : لوئیس جان کارلینو.
فیلمبردار : ریچارد کلاین و رابرت پینتر
آهنگساز(موسیقی متن) : جری فیلدینگ
هنرپیشگان : چارلز برانسن، جان مایکل وینسنت، کینان وین، جیل آیرلند، لیندا ریجِِو، فرانک دِ کووا، لینزی ه- کرازبی و تاکایوکی کوبوتا.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۰ دقیقه.


«آرتور بیشاپ» (برانسن) یک متخصص است؛ آدم‌کشی حرفه‌ای تحت قرارداد «سازمان». او به‌خاطر مهارت منحصر به‌فرد و دقت در مطالعه گذشته و رفتار قربانیانش قادر است تمام قتل‌ها را مرگ تصادفی جلوه دهد. «استیو مکنا» (وینسنت)، پسر یکی از قربانیانش که مجذوب «بیشاپ» شده، او را ترغیب می‌کند تا در مأموریت‌ها به‌عنوان دستیار همراهی‌اش کند، اما نخستین کار آن دو با هم بسیار بد از آب در می‌آید و رؤسای «بیشاپ» نسبت به مهارت و شایستگی او تردید می‌کنند. به او برای جبران کارش، فرصتی دوباره داده می‌شود: از بین بردن فردی که به ایتالیا فرار کرده است. «بیشاپ» هنگام آماده شدن برای انجام مأموریت، متوجه می‌شود که خودش قرار است به دست «استیو» کشته شود. با وجودی که می‌داند مرد جوان در پی کشتن او است، او در مأموریت ایتالیا همراهش می‌برد. آن دو با موفقیت مأموریت را انجام می‌دهند و در اینجا «استیو» بازی‌اش را شروع می‌کند و با ریختن سم در نوشیدنی «بیشاپ» او را می‌کشد. در بازگشت، «استیو» سوار اتوموبیل «بیشاپ» می‌شود و یادداشتی در سواری به او می‌فهماند که «بیشاپ» انتظار این کار را داشته و به محض سوار شدن «استیو»، سواری منفجر خواهد شد.
* اثر حادثه‌ای متوسطی که از بازی خوب برانسن بهره‌مند است و تنها به‌دلیل دو چرخش ناگهانی و غیر قابل حدش پایانی‌اش جذاب و تماشائی است وگرنه کل فیلم چیزی به جز کلیشه‌های رایج این نوع فیلم‌های حادثه‌ای در دهه 1970 را عرضه نمی‌کند. اما تیپ «جیمز باند» مانندِ برانسن برازنده او و فیلم کارلینو، موجز و دقیق است.


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروسایت آفتاب نیوزسایت انصاف نیوزسایت اعتماد آنلاینسایت جهان صنعت نیوزسایت اقتصاد 24خبرگزاری مهرسایت فرازدیلیسایت مشرقسایت دیپلماسی ایرانی