پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

برادر خورشید، خواهر ماه - Brother Sun, Sister Moon


برادر خورشید، خواهر ماه - Brother Sun, Sister Moon
سال تولید : ۱۹۷۲
کشور تولیدکننده : ایتالیا و انگلستان
محصول : لوچانو پروجا
کارگردان : فرانکو زفیرلی
فیلمنامه‌نویس : سوزو چکی دامیکو، کنت راس، لینا ورتمولر و زفیرلی.
فیلمبردار : انیو گوآرنی‌یری
آهنگساز(موسیقی متن) : دانوون
هنرپیشگان : گراهام فاکنر، جودی بوکر، لی لاوسن، کنت کرانهم، لی مانتا گیو، والنتینا کورتز، الک گینس، مایکل فیست، نیکلاس ویلات، جان شارپ و آدولفو چلی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۲ دقیقه.


قرن سیزدهم، ایتالیا. «فرانچسکودی برناردونه» (فاکنر) پس از نبردی شجاعانه در جنگ علیه پروجا، بیمار و پریشان به آسیزی برمی‌گردد. پس از بهبودی، پدرش می‌پندارد که او وارد تجارت خانوادگی می‌شود و با «کلاه» (بوکر) ازدواج می‌کند، اما «فرانچسکو» که ناگهان شگفتی‌های طبیعت را درک کرده و برآشفته از ثروتی که پدر به هنگام جنگ و مصیبت دیگران به‌دست آورده، از ثروت خانوادگی چشم می‌پوشد و مهیای بازسازی کلیسای ویران سان دامیانو می‌شود. در اینجا «برناردو» (لاوسن)، صمیمی‌ترین دوستش که به تازگی از جنگ‌های صلیبی بازگشته، «سیلوسترو» (فیست)، «جوکوندو» (ویلات) و بالاخره «کلاره» به او می‌پیوندند. از بین دوستانش، تنها «پائولو» (کرانهم) به آنان نپیوسته است. وقتی مردم به تحریک «اسقف گوئیدو» (شارپ) کلیسای بازسازی شده سان دامیانو را آتش می‌زنند، «فرانچسکو» برای تظلم‌خواهی به رُم نزد «پاپ» (گینس) می‌رود ولی او را به خاطر لباس‌های ژنده‌اش به واتیکان راه نمی‌دهند. در اینجا «فرانچسکو» با صدای بلند بخشی از انجیل متی را درباره فقر می‌خواند. «پاپ» او را فرا می‌خواند و دعایش را بدرقه ادامه راه او می‌کند.
* صحنه‌های با شکوه طراحی صحنه، کار لورنتسو مونجاردینو، گفت‌وگوهای پُرطمطراق و دیگر امتیازهای همیشگی آثار زفیرلی موفق نمی‌شوند این فیلم کسالت‌بار با فیلم‌نامه‌ای تخت و بی‌هیجان را نجات بخشند. در سال 1989 نیز لیلیانا کاوانی با فیلم فرانچسکو (با همکاری میکی رورک و هلنا بونهام کارتر) بار دیگر زندگی فرانچسکوی آسیزی را به تصویر می‌کشد.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت همشهری‌آنلاینسایت اعتماد آنلاینسایت ورزش سهسایت تجارت نیوزسایت اکوایرانسایت انتخابروزنامه شرقسایت جمارانسایر منابع