یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

دربارهٔ یک پسر - ABOUT A BOY


دربارهٔ یک پسر - ABOUT A BOY
سال تولید : ۲۰۰۲
کشور تولیدکننده : آلمان، فرانسه، انگلستان و آمریکا
محصول : تیم بوان، براد اپستاین، اریک فلنر و جین رُزنتال
کارگردان : کریس وایتس و پل وایتس
فیلمنامه‌نویس : کریس وایتس، پل وایتس و پیتر هجز، برمبنای رمانی نوشتهٔ یک هورنبی
فیلمبردار : رمی ایدفاراسین
هنرپیشگان : هیو گرانت، نیکلاس هولت، تونی کالت، ریچل رایس، شارون اسمال، مدیسن کوک و جوردن کوک
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۱ دقیقه


̎ویل̎ (گرانت) مردی بی‌کار و بی‌عار سی‌ و خرده‌ای ساله، از صدقهٔ سرِ ثروتی که پدر مرحومش برای او به ارث گذاشته، زندگی خوش و بی‌غمی دارد. از سوی دیگر، ̎مارکوس̎ (هولت)، بچه‌ای ۱۲ ـ ۱۳ ساله پسری باهوش ولی دست‌وپاچلفتی است که از وضعیت روحی مادر تنهایش، ̎فیونا̎ (کالت) به تنگ آمده است. مسیر زندگی ̎ویل̎ و ̎مارکوس̎ وقتی با یک‌دیگر تلاقی می‌کند که ̎ویل̎، به تصور این‌که با مادرهای مُجرد راحت‌تر می‌توان ارتباط برقرار کرد، خود را پدر پسربچه‌ای دو ساله جا می‌زند و به گروهی تحت عنوان ̎والدین مجرد تنها با یک‌دیگر̎ می‌پیوندد. اما ̎مارکوس̎ که به نقشهٔ ̎ویل̎ بو برده، به واسطهٔ حق‌السکوت و شیطنت‌های بی‌پایان، کاری می‌کند که ̎ویل̎ با ̎فیونا̎ قرار بگذارد. با آن‌که ̎ویل̎ در وهلهٔ اول آن‌چنان هم تحت تأثیر ̎مارکوس̎ و مادرش قرار نگرفته، ولی رفته‌رفته گشاده‌روتر با آدم‌های اطرافش برخرود می‌کند ـ طوری‌که توجه یک مادر مُجرد دیگر (وایس) را به‌سوی خود جلب می‌کند.
● یک کمدی رُمانتیک که با داستان‌های معمول این‌̎ونه تفاوت‌هائی دارد و رابطهٔ مرکزی قصه را، از ارتباط بین یک زن و یک مرد، به ارتباط دوستانهٔ میان یک مرد و یک پسر تبدیل می‌کند و باقی رابطه‌ها را از طریق این یکی پیش می‌برد. دربارهٔ یک پسر برمبنای کتابی پُر خواننده ساخته شد و یکی از موفق‌ترین کمدی‌های سال خودش بود، هرچند دو کارگردان نه‌چندان شناخته‌شدهٔ فیلم، پس از ساخت این اثر، هنوز نتوانسته‌اند محصول موفق و دندان‌گیر دیگری در این سطح تولید کنند. نقطهٔ اوج فیلم، غیر کلیشه‌ای و کمی غافل‌گیرکننده از کار درآمده، اما مهم‌ترین چیزی که تا این مقطع فیلم را سرپا نگه می‌دارد، ریتم خوبش و حضور شیرین گرانت در نقش اصلی است. مردی که حاضر نیست تنهائی و لنگارانه‌اش را صرف رابطهٔ طولانی با زن‌ها کند و مسئولیتی جز خواندن مجلات عامه‌پسند و رستوران رفتن و قهوه درست کردن و در وان حمام دراز کشیدن و سلمانی رفتن و میل چک کردن را بپذیرد. اعتقاد گرانت به نقش، چوب زیر بغل فیلم است.


همچنین مشاهده کنید

سایت باتوسایت دیدارنیوزسایت تجارت نیوزخبرگزاری ایسناسایت تابناکروزنامه تعادلسایت انصاف نیوزخبرگزاری فارسوبگردیروزنامه همشهری