شنبه, ۵ آذر, ۱۴۰۱ / 26 November, 2022
مجله ویستا

بهترین روشهای کاهش وزن


بهترین روشهای کاهش وزن
یکی از مشکلات دنیای متمدن کنونی افزایش وزن در اثر کم تحرکی و غذاهای پر کالری غنی شده است بگونه ای که امروز در حدود ۷۵ درصد جمعیت آمریکا و حدود ۵۵ درصد جمعیت ایران دارای چنین مشکلی بوده و به دنبال روشهایی برای کاهش وزن هستند .
● کاهش وزن و کم کردن توده چربی بدن به دو عامل زیر بستگی دارد
۱. رژیم غذایی
۲. ورزش
۳. مصرف چربی سوز ها
معمولا مشکل افزایش وزن پس از ازدواج رخ می دهد و این مسئله در خصوص زنان مصداق بیشتری دارد . از سوی دیگر هرچه سن فرد کمتر باشد با سرعت بیشتر و بهتری می توان برنامه های لاغری را دنبال کرد .
بهترین شیوه کاهش وزن برای افراد مسن و ضعیفی که قادر نیستند به علت عدم توانایی بدنی ، بدنسازی را به عنوان ورزش خود انتخاب کنند ، پیاده روی به مدت یک ساعت در روز است که باید به مدت یکماه ادامه پیدا کند تا قلب و سیستم فیزیولوژیک فرد با تحرک خو پیدا کند و سپس برای وی برنامه های سبک کاهش وزن تجویز گردد . توصیه می شود برای چنین افرادی در ابتدا کار با دستگاه در سه ست با تعداد بالا یعنی بین ۱۰ تا ۱۶ تجویز شود و در دو هفته آغازین کار هالتر و دمبل به هیچ عنوان توصیه نمی شود . شایان ذکر است که می باید برای چنین افرادی برنامه غذایی مناسب مبتنی بر میزان کالری و پروتئین مناسب تجویز شود در غیر این صورت هیچ تفاوتی در وزن این افراد ملاحظه نخواهد شد و تنها فرمت بدنی این افراد مطلوبتر خواهد شد که خود یکی از دلایل تشویق این افراد به ادامه ورزش است.
اما در خصوص جوانان و افراد تنومند می توان از همان آغاز با برنامه های سبک کاهش وزن شروع کرد البته باید توجه داشت که وضعیت بدنی فرد در چه حد آمادگی پذیرش وزنه و تمرینات هوازی را دارد و برنامه می باید بصورتی باشد که باعث گرفتگی عضلات فرد نگردد چرا که باعث کاهش روحیه و عدم رغبت وی به ادامه تمرینات بدنسازی می گردد.
باید توجه داشت که تمرینات هوازی به همراه برنامه های کاهش وزن با دستگاه های بدنسازی نتیجه بسیار بهتر و پر بار تری را به همراه خواهد داشت . پس مربیان همواره توجه داشته باشند که دستگاههای دوچرخه ثابت و دو ثابت را حتما به این افراد به صورت فوق برنامه توصیه و حتی آنان را تشویق به خرید این دستگاهها در منزل کنند .
اما در خصوص رژیم غذایی ، رکورد کاهش وزن ایران با این روش متعلق به فردی ۲۶ ساله است که وزن خود را از ۱۸۴ کیلوگرم به ۸۲ کیلوگرم رسانده است . البته مطمئنا اگر بخواهیم بگویی که این کاهش وزن به صرف تغییر متد های تغذیه بوده کمی غیر منصفانه به نظر میرسد و باید مطمئن باشیم که این فرد در برنامه های خود ورزش را هم گنجانده بوده است .
اما در خصوص برنامه های غذایی ، بهترین راهکار مراجعه به یک متخصص تغذیه و آشنا به علوم ورزشی است و بهترین برنامه برنامه ای است که با توجه به فرمت و وضعیت بدنی فرد پایه ریزی شده باشد و استفاده از برنامه های ثابت و کلی که در کتب و مجلات وجود دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
اما در خصوص داروهای کاهش وزن ؛ اسم های تجاری و تبلیغات این داروها در حال حاضر قسمت عظیمی از تبلیغات روزنامه ها ؛ مجله ها و حتی ماهواره را به خود اختصاص داده است اما در خصوص خرید دارو ها و چسب های لاغری و حتی ماساژور ها توصیه می شود که حتما با یک متخصص مشورت شود تا علاوه بر تشخیص اصل بودن اجناس ، در مورد کارائی و مضر نبودن محصول اطلاع کافی داشته باشد .
در حال حاضر چهار محصول ال - کارنیتین ، فت بنر ، هیروکسی کات و زنادرین تقریبا دارای بهترین عملکرد در این حیطه هستند که در مقاله ای نحوه مصرف انها را شرح خواهیم داد . البته در صورتی که پوست فرد آبدار باشد قرصهای کاتکس ۲ و کاتکس ۳ توصیه می شود.
به هر صورت مسئله اضافه وزن از مسائلی لست که اگر با نحوه ی صحیح با آن برخورد شود به آسانی حل میگردد و تنها فرد می باید دارای اراده ای قوی و برنامه ای علمی باشد تا به آسانی این راه را طی کند و به وزن مطلوب خود برسد.
منبع : سایت تخصصی بدنسازی ایران


همچنین مشاهده کنید

وبگردیسایت آفتاب نیوزسایت همشهری‌آنلاینروزنامه همشهریسایت دیدبان ایرانخبرگزاری مهرسایت بیتوتهسایت رویداد 24روزنامه توسعه ایرانیسایت الف