سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

سرزمین بزرگ - The Big Country


سرزمین بزرگ - The Big Country
سال تولید : ۱۹۵۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونایتد آرتیستس
کارگردان : ویلیام وایلر
فیلمنامه‌نویس : جیمز ر. وب، سای بارتلت و رابرت وایلر، برمبنای اقتباس جسامین وست و رابرت وایلر از رمانی نوشته هامیلتن.
فیلمبردار : فرانتس پلانر.
آهنگساز(موسیقی متن) : جروم موروس.
هنرپیشگان : گریگوری پک، جین سیمونز، کارول بیکر، چارلتن هستن، برل آیوز، چارلز بیکفورد و چاک کانرز.
نوع فیلم : رنگی، ۱۶۶ دقیقه.


"جیمز مکی" (پک)، ناخدای سابق، به غرب آمده تا با "پاتریشا تریل" (بیکر) ازدواج کند و در مزرعه پدر "پاتریشا"، "هنری تریل" (بیکفورد) زندگی کند، ولی از سرکارگر مزرعه، "استیو لیچ" (هستن) خوشش نمی‌آید. "هنری تریل" و "روفوس هاناسی" (آیوز) سال‌هاست که دشمنی و نزاع دارند و این کینه حتی به "پاتریشا" هم سرایت پیدا کرده است. با دیدن این کینه، "جیمز" و "پاتریشا" از هم دور می‌شوند و چیزی نمی‌گذرد که "جیمز" دل‌باخته معلمه‌ای به‌نام "جولی‌ماراگون" (سیمونز) می‌شود که تنها منبع آب شیرین آن حوالی را در اختیار دارد. "جولی" به‌هیچ کدام از دو طرف دعوا روی خوش نشان نمی‌دهد، و بالاخره هم دارودسته "هاناسی" او را می‌ربایند. "جیمز" دنبال‌شان می‌رود، با "هاناسی" دیدار را می‌کشند، "جیمز" و "جولی" با هم به مزرعه‌شان می‌روند، و "استیو" و "پاتریشا" سرپرستی زمین‌های "هنری تریل" را به‌عهده می‌گیرند.
٭ نمونه‌ای از وسترن‌های عظیم و جاه‌طلبانه و از آن فیلم‌هائی که وایلر را محبوب کمپانی‌های فیلم‌سازی بلندپرواز کرد. در محاسبات وایلر همه‌چیز منظور شده بود، از جمله مایه‌های عاشقانه نیرومندی که گاه فیلم را به کلی از حال و هوای معمول وسترن خارج می‌کند. موقع‌شناسی او ـ که تهیه‌کننده فیلم هم بود ـ قابل تأمل است، چرا که فیلم‌های عظیم در پایان دهه ۱۹۵۰ سخت رونق یافته بودند. بازی‌ها درخشان است و به‌ویژه هستن چنان قابلیت‌هائی را نشان داد که وایلر او را به ستاره‌ فیلم بعدی‌اش، بن هور (۱۹۵۹)، تبدیل کرد. مشکل فیلم، مثل نمونه‌های مشابه متعدد، طول زمانی توجیه‌ناپذیر آن است. رویاروئی نهائی پک با دارودسته آیوز در برابر چشم‌انداز صخره‌ها، از صحنه‌های درخشان فیلم است.


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه آرمان ملیروزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت ساعدنیوزسایت جمارانسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایرانسایر منابعسایت چیدانه