جمعه, ۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 10 April, 2020

مجله ویستا

شوهران - Husbands


سال تولید : ۱۹۷۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آل روبن
کارگردان : جان کاساوتیس
فیلمنامه‌نویس : جان کاساوتیس
فیلمبردار : ویکتور کمپر
آهنگساز(موسیقی متن) : -
هنرپیشگان : بن گازارا، پیتر فالک، کاساوتیس، جنی ران ایکر، جنی لی رایت، نوئله کائو، جان کولرز، پگی لشبروک و متاشا.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۳۸ دقیقه.


«گاس» (کاساوتیس)، «هاری» (گازارا) و «آچی» (فالک) که هم راه همسران‌شان در حومه نیویورک زندگی می‌کنند، از شنیدن خبر مرگ دوست صمیمی‌شان در اثر حمله قبلی شوکه می‌شوند. پس از مراسم تشییع، آنان که نمی‌توانند کار روزانه‌شان را از سر بگیرند، دو روز تمام خوش می‌گذرانند. سپس «آرچیِ» دندان‌پزشک و «گاسِ» روزنامه‌نگار آماده بازگشت به زندگی عادی‌شان می‌شوند. اما «هاری» که با همسرش دعوای شدیدی کرده، تصمیم می‌گیرد به لندن برود و آن دونیز با او می‌روند. انان به محض ورود در هتل گران‌قیمتی اتاق می‌گیرندو سپس به یک کازینو می‌روند. در آنجا با سه زن جوان آشنا می‌شوند و همه با هم به هتل بازمی‌گردند. «گاس» با «مری» (ران‌ایکر) جور می‌شود و «آرچی» با «جولی» (کائو)؛ «هاری» نیز زمانی را با «پرل بیلینگهام» (رایت) می‌گذراند در حالی که به‌دلیل بی‌وفائی به همسرش، عذاب وجدان دارد. صبح روز بعد «آرچی» و «گاس» تصمیم به بازگشت به خانه می‌گیرند اما نمی‌توانند «هاری» را به این کار متقاعد کنند. در عوض «هاری» آن دو را با «دایانا مالابی» (لشبروک) و دو زن دیگر آشنا می‌کند و برای دوستانش یک مهمانی ترتیب می‌دهد. در فرودگاه، «گاس» و «آرچی» برای خانواده‌های‌شان سوغاتی می‌خزند و به خانه باز می‌گردند.
* شوهران مضمون فوق‌العاده‌ای دارد و علاوه بر سه بازیگر اصلی‌اش، بازیگران نقش‌های فرعی نیز بازی‌های به یادماندنی ارائه می‌دهند. اما به‌نظر می‌رسد که با تدوین نقطه اوج کش می‌آید و در جائی دیگر پیش از آنکه به اوج برسد، قطع می‌شود. فیلم در صورت برخورداری از تدوین سنجیده‌تر، به‌دلیل شیوه زیبای بدیهه‌پردازانه‌اش می‌توانست یکی از برجسته‌ترین فیلم‌های دهه 1970 باشد.

همچنین مشاهده کنیدخبرگزاری اسپوتنیکروزنامه توسعه ایرانیروزنامه شهروندسایت نامه نیوزسایت انتخابروزنامه سازندگیروزنامه فرهیختگانروزنامه دنیای اقتصادروزنامه تعادلسایت رویداد 24