پنجشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۴۰۱ / 11 August, 2022
مجله ویستا

نگاهی به لوشامپیونه در گذر از هفته دوازدهم


نگاهی به لوشامپیونه در گذر از هفته دوازدهم
با توجه به نتایج دیدارهای هفته دوازدهم در لیگ فرانسه، لیون با ۴ امتیاز بیشتر بالاتر از نانسی، به تنهایی در صدر جدول قرار گرفت و رن با پیروزی پرگل در زمین لیل به جایگاه خود در رده سوم استحکام بیشتری بخشید. هفته دوازدهم مسابقات فوتبال باشگاه های فرانسه از حال و هوا و شرایط خاصی برخوردار بود که چه بسا نظیر آن کمتر دیده شده باشد و یا کمتر به وقوع بپیوندد.
در این رهگذر گفتنی است ۴ دیدار با تساوی بدون گل، یک بازی با نتیجه یک بر یک و ۳ مسابقه با پیروزی در خانه حریف تمام شد و تنها در ۲ بازی میزبان ها توانستند با کسب ۳ امتیاز از زمین خارج شوند. از سوی دیگر در ۱۰ دیدار برگزار شده تنها ۱۹ گل به ثمر رسید که رقم قابل ملاحظه ای نیست که در این میان ۳ مدافع نیز به کمک مهاجمان آمدند و از گل های به ثمر رسیده ۳ گل را به خود اختصاص دادند.
● بالای جدولی ها خوب نتیجه گرفتند
از تیم های بالای جدول، لیون، رن، بوردو و استراسبورگ بازی های خود را با پیروزی تمام کردند که در این میان لیون توانست با پیروزی ۳ بر یک در پارک دوپرنس، پاری سن ژرمن را از میان بردارد تا ضمن تحکیم بخشیدن به شرایط خود در صدر جدول، به باور خرافه گونه مبنی بر «بدیمن» بودن ورزشگاه خانگی پاریسی ها نیز بیش از پیش دامن بزند.
در این دیدار به جای «کریم بنزما» بهترین گلزن لوشامپیونه، حاتم بن عرفا دیگر جوان آینده دار لیون ۲بار و مهاجم قدیم این تیم سیدنی گوو توانستند دروازه میزبان نا خوش احوال را باز کنند. از سوی دیگر پاری سن ژرمن که در پارک دوپرنس همچنان با پیروزی بیگانه نشان می دهد با ۲ گلی که مهاجم ملی پوش این تیم پائولتا به ثمر رساند اگرچه صاحب امتیاز نشد اما در نهایت با سربلندی از زمین خارج شد تا ثابت شود تیم محبوب پایتخت از توان بالقوه گلزنی و در نهایت خارج شدن از بحران برخوردار است.
از سوی دیگر و در رقابت برای ماندن در صدر جدول، نانسی در دربی ایالت لورن به دیدار متز ته جدولی رفته بود. رویارویی این ۲ تیم و به عبارت دیگر ۲ شهر اصلی ایالت لورن بدون در نظر گرفتن شرایط جدول همواره حساس و پربرخورد است و این بار نیز اینگونه از کار درآمد؛ ضمن اینکه نتیجه به دست آمده یعنی تساوی بدون گل برای هیچ کدام مفید واقع نشد چرا که نانسی با وجود یک بازی کمتر فاصله اش با لیون به عدد ۴ رسید و متز نیز با وجود کسب یک امتیاز نتوانسته از انتهای جدول کنده شود. برعکس نانسی که صدر را از دست داد، رن با پیروزی بسیار با ارزش در زمین لانس که با گلزنی ویلتورد نیز همراه بود توانست با ۲۴ امتیاز (برابر با نانسی) جای خود را در رده سوم استحکام بخشد.
بوردو و استراسبورگ هم از معدود پیروز های هفته دوازدهم بودند که با غلبه بر والنسین و لیل و ادامه حرکت رو به بالای خود در حال حاضر در مکان های اروپایی قرار دارند؛ ضمن اینکه لومان با وجود تساوی مقابل تولوز رده پنجم را به خود اختصاص داد که برای تیمی با امکانات متوسط، عملکرد فوق العاده ای به حساب می آید.
در بخش بالای جدول و پشت سر استراسبورگ؛ نیس، سنت اتی ین و تولوز که به ترتیب با لوریان، اوسر و لومان به تساوی رسیدند دیده می شوند که به غیر از تولوز که فصل گذشته را با عنوان سومی تمام کرده بود، برای بقیه کارنامه بدی به حساب نمی آید؛ ضمن اینکه والنسین پس از چند هفته حرکت رو به رشد با قبول شکست در هفته دوازدهم مقابل بوردو تا رده ششم سقوط کرد که البته برای تیمی که دومین سال حضور خود را در جمع بزرگان سپری می کند، عملکرد بدی جلوه نمی کند. مارسی، پاری سن ژرمن، لیل، موناکو، اوسر و لانس نام های بزرگ در پایین جدول در نیمه پایین جدول مهمترین حادثه با شکست ۳ تیم اسم و رسم دار و مطرح فرانسه رقم خورد.
جدا از لیل که در خانه با نتیجه سنگین ۳ بر صفر بازی را به استراسبورگ باخت تا بار دیگر مشخص شود کلود پوئل و شاگردانش فصل بسیار دشواری را پیش رو دارند، ۲ بزرگ لوشامپیونه؛ مارسی و پاری سن ژرمن یک گام دیگر را برای بیشتر فرو رفتن در بحران و ورشکستگی برداشتند. در این میان پاریسی ها اگرچه باز هم در پارک دوپرنس ناموفق نشان دادند اما جرقه هایی از به خود آمدن و جمع و جور شدن در رفتار شاگردان پل لوگوئن دیده می شد، در حالی که اوضاع برای اریک گرتس و بازیکنان مارسی بیش از پیش رو به وخامت نهاده است.
شکست مقابل سوشو که در پایین جدول میان ماندن و رفتن معلق است، آن هم با ۲ گلی که مدافعان به دروازه خودی زدند و پنالتی که سیسه نامحبوب به هدر داد، به قول مرد بلژیکی برای هیچ مربی قابل درک و هضم نیست! پاری سن ژرمن با ۱۲ امتیاز و مارسی با ۱۰ امتیاز؛ اولی در رده دوازدهم (با فاصله اندک از منطقه قرمز) و دومی در پله هجدهم (در زمره نامزدهای سقوط) کارنامه ای است که برای طرفداران این ۲ تیم و کارشناسان فوتبال فرانسه مانند تعریف گرتس از شکست تیمش مقابل سوشو «قابل هضم» نشان نمی دهد.
از سوی دیگر لانس که اوایل فصل را با مربیگری «گای رو» از دست داد، اینک با حضور ژان پی یرپاپن روی نیمکت برای جدا شدن از ته جدول خود را به در و دیوار می کوبد. پس از شکست مقابل مارسی، در هفته دوازدهم شاگردان پاپن در زمین خود در بازی با بایرن ۳ امتیاز بسیار حیاتی را از دست دادند تا با یک بازی کمتر و با ۹ امتیاز زیر دست مارسی و یک پله بالاتر از متز، (تیم فانوس به دست) لبه تیغ سقوط را با تمام وجود احساس کنند. در کنار این تیم ها، موناکو پس از چند شکست پی درپی سرانجام در ورزشگاه لویی دوم مقابل کان به تساوی بدون گل رسید تا تیمی که با ادعای قهرمانی بسته شده بود با ۱۴ امتیاز در رده نازل یازدهم دست و پا بزند!
از سوی دیگر لوریان و اوسر که در هفته دوازدهم به دریافت یک امتیاز رضایت دادند اگرچه با منطقه خطر فاصله دارند اما با توجه به فشردگی امتیازها، با یک پیروزی یا شکست در میانه جدول شرایط آنها نیز درهم خواهد ریخت. به هر حال با گذشت ۱۲ هفته از فصل تازه لوشامپیونه هر اندازه در بخش بالای جدول با تیم های متوسط و کوچک روبرو هستیم، بیش از آنها بزرگانی را می بینیم که به گونه ای نامنتظره در سراشیبی سقوط قرار گرفته اند. در تاریخ برپایی لوشامپیونه به ندرت پیش آمده است که این همه نام بزرگ یکجا در بخش پایین جدول کنار هم جمع شده باشند.
با نگاهی به نام هایی چون تولوز، موناکو، لیل، اوسر، پاری سن ژرمن، سوشو، مارسی و لانس به روشنی درمی یابیم که اتفاق خاصی در فوتبال فرانسه رخ داده است و در حالی که حضور لوریان، کان و متز به خاطر امکاناتی که دارند در بخش پایین جدول عادی جلوه می کند، درخشش تیم هایی مانند نانسی، لومان، استراسبورگ، نیس و والنسین را باید با واژه «شگفتی» و «غیرعادی» تعریف کرد.
● نگاه سایت «یورو اسپورت» به لوشامپیونه
پس از برگزاری هفته دوازدهم لیگ فرانسه، سایت یورو اسپورت ضمن تجزیه و تحلیل بازی ها به ذکر ترین های لوشامپیونه از آغاز فصل نیز می پردازد.
● از نگاه اعداد
▪ تعداد گل های زده در هفته دوازدهم: ۱۹ گل
▪ کارت های زرد و قرمز به ترتیب ۲۹ و ۲ کارت
▪ بهترین خط حمله تا هفته دوازدهم: لیون با ۲۷ گل
▪ بهترین خط دفاع تا هفته دوازدهم: نانسی با ۸ گل
▪ بهترین گلزن: بنزما با ۱۱ گل
▪ بهترین پاسور: لوروآ (رن)، جونینیو (لیون)، مولونگی (استراسبورگ) هر کدام با ۵ پاس
▪ تیم در حال پیشرفت:استراسبورگ (رده ششم جدول)
آیا می توان از استراسبورگ که با دریافت ۸ گل در جمع بهترین خط دفاع در رده دوم قرار دارد با عنوان تیم شگفت آور فصل نام برد؟ با نگاهی به عملکرد این تیم تا اینجای کار یعنی دستیابی به ۵ پیروزی، ۴ تساوی و قبول ۳ شکست، می توان به پرسش بالا جواب مثبت داد.
به عبارت دیگر کارنامه این تیم با توجه به شرایط و امکاناتی که دارد به ویژه بازگشت دوباره اش به لوشامپیونه، درواقع باید کارنامه استراسبورگ را تا اینجای کار افتخارآمیز دانست. در رویارویی با لیل، نماینده استان آلزاس با تحمیل یکی از سنگین ترین شکست های ۵ سال اخیر به میزبان خود (۳ بر صفر) برای نخستین بار به جمع بالانشین ها به مکان های اروپایی (رده ششم) صعود کرد.
در این رهگذر گفتنی است استراسبورگ در بازی های خارج از خانه راحت تر و موفق تر کار کرده است (کسب ۳ پیروزی) و بیهوده نیست که مربی این تیم ژان مارک فورلان گفت: «من یک مربی خوشبخت هستم.» او برای نشان دادن کار بزرگ شاگردانش اضافه کرد: «لیل همراه لیون در ۴ سال گذشته بسیار خوب نتیجه گرفته و بیشتر اوقات را در رده های بالای جدول گذرانده است. من پیش بینی می کردم بازی دشواری پیش رو داشته باشیم و باید تا پای جان بجنگیم. به ثمر رساندن ۳ گل در زمین لیل عملکرد بسیار خوبی به حساب می آید. ما شبی به یادماندنی را سپری کردیم و برای گلزنی های تیم خیلی خوشحالم هستم. دیگر بیش از این نمی توانم بگویم.»
● تیم در حال نزول: مارسی (رده هجدهم)
مارسی به ۲ چهره بودن خود در این فصل ادامه می دهد. از یک سو تیمی است که در لیگ قهرمانان اروپا موفق و جذاب بازی می کند و در آخرین دیدارش با پورتو به یک تساوی مهم و حساس دست یافت تا در صدر جدول باقی بماند اما از سوی دیگر در لوشامپیونه و در هفته دوازدهم در نهایت بدشانسی شبی وحشتناک و کابوس گونه را با قبول شکست مقابل سوشو سپری کرد.
زوبار و بونار، ۲ بازیکن مارسی، به جای اینکه وظیفه خود را به عنوان مدافع انجام بدهند، در نقش گلزنانی بسیار ماهر دروازه خودی را به شکل زیبایی فروریختند تا اسباب ورشکستگی تیم را فراهم سازند و سپس برای کامل شدن نگونبختی مارسی نوبت به جبرئیل سیسه رسید که با به هدر دادن پنالتی بر میزان نفرت هواداران از خود اضافه کند! گرتس با حرف های پس از بازی، سرخوردگی و ناراحتی خود را اینگونه بیان کرد: «این بدترین بازی مارسی از زمان آمدن من به حساب می آید. هضم و درک این نوع شکست برای مربی، کار دشواری است.» به هر حال مارسی دوباره در منطقه سقوط قرار گرفت.
● بهترین بازیکن: پائولتا (پاری سن ژرمن)
پائولتا همواره در خدمت تیم است. ملی پوش پرتغالی پس از سپری کردن چند بازی روی نیمکت در دیدار با لیون به میدان آمد و با به ثمر رساندن ۲ گل ضمن به رخ کشیدن توانایی های خود باعث شد پاری سن ژرمن با وجود قبول شکست، با افتخار زمین را ترک کند. پائولتا با عملکرد خود کاری کرد تا پل لوگوئن در ادامه اجرای سیاست های خود مبنی بر استفاده بیش از اندازه جوانان تربیت شده در مدرسه پاری سن ژرمن، با تردید روبرو شود. در واقع او با ورود به زمین و به ویژه موفقیت گلزنی، نشان داد قدیمی ها هنوز می توانند برای تیم مفید باشند. از سوی دیگر مشخص شد شرط بندی مربی برای فراخواندن اغراق آمیز جوانان درست از کار در نیامده است. «پل لوگوئن» مربی پاری سن ژرمن در پایان بازی گفت: «پائولتا را کنار نگذاشته ام. او هنوز یکی از اعضای تیم است و هنگامی که شرایط خوبی داشته باشد از او استفاده می کنم. با او مشکلی ندارم.» باید دید آیا استفاده از پائولتا ادامه خواهد داشت؟
● بهترین گل: استفن سسگنون (لومان)
بیهوده نیست که لومان در بالای جدول قرار دارد (رده پنجم) و هنوز نیز می تواند خوب نتیجه بگیرد. در کنار مهاجمانی چون روماریک یا «بازا»، «سسگنون» اگرچه کمتر گل زده است اما به عنوان یک مهره کلیدی همواره در اختیار مربی قرار دارد. «بنین» ملی پوش اهل کشور آفریقایی در ۲۳ سالگی نشان داد در جاده موفقیت گام بر می دارد. به عنوان مثال گلی که در هفته دوازدهم مقابل تولوز به ثمر رساند تا لومان با کسب یک امتیاز در رده پنجم جدول بنشیند. سه سه نیون با ورود به محوطه خطر حریف با روی پا، ضربه مهلک و دقیقی را روانه دروازه کرد که مهار آن از عهده کمتر دروازه بانی بر می آمد. او درباره چهارمین گل فصل خود گفت: «هنوز گل را دوباره ندیده ام اما اگر باعث شادمانی و موفقیت شده باشد باید بگویم از عالی هم بالاتر است.»
● عدد روز: ۱۹
باید گفت مهاجمان در هفته دوازدهم خوابیده بودند. آنها با به ثمر رساندن ۱۹ گل باعث شدند هفته دوازدهم سومین هفته کم گل این فصل باشدکه البته در قیاس با تعداد گل های هفته اول یعنی عدد ،۱۳ عملکرد بدی به حساب نمی آید.
از سوی دیگر تعداد تساوی (۳ بازی بدون گل و یک دیدار با نتیجه یک بر یک) یعنی عدد ۴ و همچنین تعداد مدافعان گلزن (زوبار، بونار و دیاوارا) که به عدد ۳ رسید را نیز می توان در زمره ماندگارهای برآمده از بازی های هفته دوازدهم به حساب آورد.
● اظهارنظر برتر: ژان پی یرپاپن (لانس)
«تمام شکست ها دشوار و دردناک هستند اما این یکی مقابل رن بدون تردید از همه بیشتر آزار دهنده است. ما امکانات و شرایط لازم را برای پیروز شدن داشتیم اما پایه های کار خود را سست کردیم، وادادیم و شکست خوردیم. سرخوردگی زیادی احساس می کنم. یک بازی عقب افتاده داریم که باید با کان روبرو شویم. این بازی بسیار مهم است، باید با پیروزی از زمین خارج شویم. به جای واژه نگران کننده باید بگویم اوضاع حساس است.»
منبع : روزنامه ابرار ورزشی


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهخبرگزاری ایلناسایت همشهری‌آنلاینسایت نورنیوزسایر منابعخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه آرمان ملیسایت تجارت نیوزسایت تابناکروزنامه ایران