شنبه, ۱۸ آذر, ۱۴۰۲ / 9 December, 2023
مجله ویستا

مهاجران - The Emigrants


مهاجران - The Emigrants
سال تولید : ۱۹۷۱
کشور تولیدکننده : سوئد
محصول : سونسک فیلم
کارگردان : یان تروئل
فیلمنامه‌نویس : بنگت فورسلوند و تروئل، برمنبای چهار رمان نوشته ویلهلم موبرگ.
فیلمبردار : تروئل
آهنگساز(موسیقی متن) : اریک نوردگرن
هنرپیشگان : ماکس فون سیدو، لیو اولمان، ادی آکسبرگ، سونولوف برن، اینا آلفردسون، آلن ادوال، مونیکا زترلوند، اوا - لنا زترلوند، آکه فریدل، پی‌یر لیندستت، اولا اسمیدی، آگنِتا پریتس و هانس آلفردسون.
نوع فیلم : رنگی، ۱۹۱ دقیقه.


ایالتی قحطی‌زده در سوئد، قرن نوزدهم. وقتی «نیلس» (برن)، پدر «کارل اسکار» (فون سیدو) به شدت بیمار می‌شود، او مسئولیت اداره مزرعه کوچک‌شان را بر عهده می‌گیرد. سپس با «کریستینا» (اولمان)، دختری محلی، ازدواج می‌کند و به‌زودی بچه‌دار می‌شوند. اما شرایط زندگی برای همه افراد خانواده سخت است و «روبرت» (آکسبرگ)، برادر کوچک «کارل اسکار» به‌عنوان کارگر نزد «آرون» (فریدل) ، مزرعه‌دار ثروتمندی مشغول به‌کار می‌شود. او که از زورگوئی اربابش و بی‌کاری به تنگ آمده، در فکر رفتن به آمریکا برای یک زندگی است و رویایش را با هم‌کارش، «آروید» (لیندستت) در میان می‌گذارد. پس از اینکه «آرون» به شدت کتکش می‌زند، نزد برادرش پناه می‌گیرد. «کارل اسکار» نیز پس از پشت‌سر گذاشتن دوره‌ای سخت و تحمل مصیبت‌هائی مثل مرگ یکی از فرزندانش، با «روبرت» هم عقیده می‌شود و به فکر مهاجرت به آمریکا می‌افتد. به‌زودی دیگرانی که در پی خلاصی از این فقر و مصیبت هستند، به آنان می‌پیوندند: «آروید»، «دانیل» (ادوال)، واعظی که به خاطر روش غیر متعارفش بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفته، همراه همسر (اسمیدی) و دخترشان، و «اولریکا» (مونیکا زترلوند) یکی از پیروان «دانیل» و دختر نامشروعش (اوا - لنا زترلوند). «کارل اسکار» ناگهان متوجه می‌شود که رهبری گروهی از مهاجران را برعهده گرفته که با امید بسیار راهی برّ جدید هستند. اما مشکلات همچنان ادامه دارد. کشتی پُر از شپش است و بیماری غوغا می‌کند. همسر «دانیل» پیش از رسیدن به نیویورک می‌میرد. مهاجران تصمیم می‌گیرند به مینه‌سوتا بروند چرا که «فینا کایسا» (پریتس) یکی از مسافران که در طول سفر بیوه شده، آنجا پسری دارد. طولانی‌تر شدن سفر مشکلات بیشتر و حوادث ناگواری در بردارد؛ از جمله مرگ دختر «دانیل». بالاخره مسافران به مینه‌سوتا می‌رسند و «کارل اسکار» پس از جست‌وجوئی دقیق، محلی را برای ساختن خانه و مزرعه‌اش انتخاب می‌کند.
* مهاجران بر مبنای چهار رمان موبرگ اثری حماسی و پُرهزینه است. تروئل همکار فیلم‌نامه‌نویس، فیلم‌بردار و تدوین‌گر فیلم هم بوده است. کار نورپردازی خوب و ترکیب‌بندی‌های تصویری زیبائی دارد اما ریتمش کند می‌نماید. البته تروئل قصد داشته که کار را بیش از حد نمایشی نکند و گفته خودش شیوه‌ای مستندگونه پیش بگیرد. او برخلاف برگمان پس زمینه تآتری ندارد و بدین حیث بازیگران را در کارشان آزاد گذاشته است. اما عمل کرد آنان کمتر از حد انتظار به‌نظر می‌رسد. اولمان به‌جزء در بعضی صحنه‌ها، در بقیه‌حضور درخشانی ندارد و فون سیدوبازی خشکی ارائه می‌دهد. بیشترین امتیاز فیلم در توجه به جزئیات زمانه و غنای بصری آن است.


همچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزسایت الفخبرگزاری ایلناروزنامه شرقروزنامه شهروندسایت پارسینهسایت نامه نیوزسایت رکناسایت نورنیوزسایت همشهری‌آنلاین