دوشنبه, ۱۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 8 August, 2022
مجله ویستا

بخشهایی از سخنان رهبر انقلاب خطاب به آقای احمدی نژاد و هیئت دولت


بخشهایی از سخنان رهبر انقلاب خطاب به آقای احمدی نژاد و هیئت دولت
ایشان حمایت از دولتها را مشی حضرت امام و رهبری انقلاب خواندند و خاطر نشان کردند: قوه مجریه بار عمده مدیریت کشور را بر عهده دارد و بهمین علت دولتهای قبلی نیز مورد حمایت بوده اند اما خصوصیات دولت فعلی، باعث می شود که حمایت گرمتری از آن بشود و دلگرمی بیشتری درباره اقدامات آن وجود داشته باشد.
رهبر انقلاب اسلامی حمایت از دولت را به معنای چشم بستن بر ضعفهای آن ندانستند و افزودند: البته کارهایی وجود دارد که دولت باید تدبیر کند یا انجام دهد.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان، در تشریح مطالبات و توقعات خود از دولت، رعایت قانون را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: وقتی قانونی با سازوکار قانون اساسی در مجلس و شورای نگهبان تصویب شد، باید تا مادامی که تغییر نکرده حتماً به آن عمل شود.
ایشان خاطر نشان کردند: ممکن است دولت، روال تصویب یک قانون ابلاغ شده را صحیح نداند اما متصدی این مسئله، قوه مجریه نیست و دولت حتی اگر معتقد به ضعف یک قانون بود باید به آن عمل کند.
حضرت آیت الله خامنه ای نظارت مستمر بر زیر مجموعه ها را بسیار مهم و موجب رفع موانع احتمالی و پیشرفت کارها دانستند و افزودند: رئیس جمهور نیز بر عملکرد وزرا نظارت کند البته این مسئله نباید با استقلال کار وزیران منافات پیدا کند چرا که اعضای دولت از مجلس رأی گرفته اند و در حوزه کار خود، استقلال دارند.
رهبر انقلاب، پیگیری جدی مصوبات و وعده های داده شده به مردم را از دیگر توقعات مورد انتظار از دولت برشمردند و افزودند: مردم معتقدند دولت نهم، مردمی است و از جنس خودشان است، این امتیاز توقع مردم را بالا می بَرَد بنابراین اگر در جایی، عمل به وعده ای با مشکل روبروست، به صراحت با مردم در میان بگذارید.
ایشان، تعامل با قوای مقننه و قضائیه و تعامل نظام مند با نخبگان را از دیگران ضروریات کار دولت دانستند و افزودند: باید از دیدگاههای اصلاحی نخبگان و ظرفیت همه نیروها استفاده کرد.
ایشان، دولت را به توجه مستمر به مستحکم کردن پایه های علم و فناوری توصیه کردند و افزودند: مقوله فرهنگ نیز بسیار مهم است و باید همواره در بالاترین سطح به آن توجه داشت.
حضرت‌ آیت الله خامنه ای در مرزبندی انتقاد و تخریب خاطر نشان کردند انتقاد، ارزش‌یابی منصفانه و کارشناسانه است که با نظر خیرخواهی انجام می شود و در آن نقاط مثبت و منفی در کنار هم مورد توجه قرار می گیرد و دولت باید با سعه صدر از این انتقادها استقبال کند، آنها را با گوش جان بشنود و با بررسی و توجه کافی و کامل، به انتقادهای صحیح عمل نماید.
ایشان انتقاد را خدمت و تخریب را خیانت به نظام و کشور دانستند و با ابراز تأسف شدید از تخریب دولت نهم تحت عنوان انتقاد افزودند: انکار امتیازات و نقاط مثبت، برجسته کردن ضعفها، و بدگویی مستمر، تخریب است نه انتقاد.
حضرت آیت الله خامنه ای، دولت را به پذیرش انتقادهای دلسوزانه و صحیح توصیه مؤکد کردند و با اشاره به اقدامات تخریبی برخی افراد در تبدیل نقاط قوت دولت به نقاط ضعف خاطر نشان کردند: زبان دولت در موضوع هسته ای، زبان عزت و اقتدار ملی است اما برخی چون فلان دولت زیاده خواه از موضع هسته ایِ عزتمند دولت ایران خوشش نمی آید این مواضع صحیح را هدف تخریب قرار می دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به انگیزه های متفاوت طیف وسیعی که به تخریب دولت مشغول است افزودند: برخی از این افراد مغرض نیستند بلکه کم اطلاع یا بی اطلاع هستند،‌ برخی هم غرضهای شخصی و سطحی دارند، اما بعضی، یا از اول امام را قبول نداشته اند و یا در وسط راه با انقلاب دچار مشکل شده اند، بهمین علت با غرضهای عمقی و کینه امام، به تخریب دولت نهم مشغولند.
ایشان بار دیگر لزوم توجه دولت به انتقادهای کارشناسانه را خاطرنشان کردند و افزودند: البته دولت هم باید با دوری از مواضع تهمت آفرین، به تخریب کنندگان بهانه ندهد و مانع برخی جنجال آفرینی ها شود.
حضرت آیت الله خامنه ای حفظ و تقویت روحیه کار و تلاش،‌ اولویت دادن به طرح ها و کارهای نیمه تمام و شکوفا شدن نتایج این طرحها در زندگی مردم را مهم دانستند و تأکید کردند دهه چهارم انقلاب، دهه پیشرفت و عدالت است و برنامه ریزیها و تلاشهای همه مسئولان باید در جهت ایجاد جهشی بزرگ در روند پیشرفت کشور و عدالت گستری وسیع،‌ صورت گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، معنویت و عقلانیت را لازمه تحقق عدالت خواندند
و افزودند: اگر بخواهیم ایران عزیز ما الگوی دیگران شود باید پیشرفت و عدالت را بموازات هم مورد توجه کامل قرار دهیم.
حضرت آیت الله خامنه ای سند چشم انداز ۲۰ ساله را "نقشة راه حقیقی پیشرفت" کشور دانستند و نظارت بر برنامه ها و جهت گیری های سازمانها و دستگاهها را برای تشخیص انطباق آنها با سند چشم انداز و رصد میزان تحقق اهداف این سند، کاملاً ضروری خواندند.
رهبر انقلاب اسلامی، اجرای صحیح و کامل سیاستهای اصل ۴۴ را زمینه ساز تحولی همه جانبه برشمردند و پیگیری جدی این سیاست ها را خواستار شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای طرح تحول اقتصادی را از کارهای بزرگ دولت نهم خواندند و با قابل قبول خواندن سرفصلهای این طرح عظیم افزودند: این کار بسیار مهم حتماً انجام شود اما در این روند باید از هرگونه شتابزدگی مطلقاً پرهیز کرد.
ایشان خاطر نشان کردند اجرای خوب این طرح، قدم بزرگی در پیشرفت کشور است اما اجرای شتاب زده آن، خطرها و ضررهایی بدنبال می آورد بنابراین باید با بررسی چشم اندازها و پیامدها، و تدبیر کردن راههای جلوگیری یا کنترل تبعات منفی، این جراحی بزرگ را بسلامت انجام داد.
ایشان در زمینه طرح تحول اقتصادی افزودند: اگر اجرای بخشی از این طرح تورم زاست باید برای جلوگیری از بروز این مسئله و یا کنترل تبعات منفی آن، چاره اندیشی کرد. حضرت آیت الله خامنه ای همچنین تلاش بیشتر برای کنترل تورم را بعنوان یکی از مشکلات مردم خواستار شدند و افزودند: البته تورم جهانی، خشکسالی و برخی عوامل دیگر در تورم موجود دخیلند اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که دولت می تواند با کنترل آنها، تورم را کاهش دهد. رهبر انقلاب اسلامی توجه دولت به عوامل اجتناب پذیر در تورم را ضروری خواندند و افزودند: کاهش تورم باعث خواهد شد آثار خدمات بزرگ دولت نهم در زندگی مردم،‌ ملموس تر شود.
رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی صمیمانه از رئیس جمهور، هیأت وزیران و کارکنان دستگاههای مختلف اجرایی خاطر نشان کردند: خدمت به مردم توفیقی الهی است که باید با تلاش و خدمت بیشتر، آن را قدرشناسی کرد.
علی ایرانمنش


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت فرادیدسایت مثلث آنلاینسایت رویداد 24سایت خبرآنلاینروزنامه ایرانسایت بیتوتهسایت اقتصاد 24سایر منابعخبرگزاری باشگاه خبرنگاران