شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

فقط کافی است ۱۵ دقیقه زمان بگذارید!


فقط کافی است ۱۵ دقیقه زمان بگذارید!
این‌طور گفته می‌شود که حین ورزش بدن اندروفین آزاد کرده که به کاهش افسردگی و ناراحتی‌ها، کمک به‌سزائی می‌کند. اما غلبه بر خستگی فکری و افسردگی کار چندان ساده‌ای نیست. ممکن است اینقدر وقت اضافه نداشته باشید که یک ساعت یا چهل و پنج دقیقه را در باشگاه بگذرانید!
در این مقاله می‌خواهیم یک راه‌کار فوق‌العاده و عالی را برایتان عنوان کنیم که آن یک‌ساعت ورزش در باشگاه را برایتان کوتاه‌تر می‌کند.
روش تمریناتتان را تغییر دهید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید جسمتان، هوا و توانائی نفس کشیدن است. این روش را می‌توانید در هر زمان که خواستید به سادگی حتی در خانه انجام دهید و وضعیت سلامتیتان را ارتقاء بخشید.
نکته مهم این است که از انجام تمریناتی که نیاز به دقایقی برای استراحت داشته باشد خودداری کنید. باید این ۱۵ دقیقه را به‌طور کامل در فعالیت جسمی باشید. اینکار فکرتان را به‌خود مشغول کرده و باعث می‌شود دیگر به این فکر نکنید که چه چیز اذیتتان می‌کند.
وقتی این ۱۵ دقیقه فعالیت را با تنفس‌های عمیق به اتمام رساندید، اندرفین‌ها در بدنتان آزاد شده و احساس فوق‌العاده‌ای به شما خواهد داد و دیگر نیازی نیست تا ساعتی را در باشگاه بگذرانید تا به این مرحله برسید.
با این روش تمایل و علاقه‌تان به باشگاه رفتن هم بیشتر می‌شود چون دوست دارید این حال را بیشتر و بیشتر تجربه کنید.
نکته همین‌جاست. اگر ۱۵ دقیقه در روز را به انجام تمرینات ساده به همراه تنفس عمیق اختصاص دهید، بسیار بیشتر از اینکه هفته‌ای دو جلسهٔ ۴۵ دقیقه را در باشگاه بگذرانید، نتیجه خواهید گرفت.
باید باشگاه خودتان باشید. فقط کافی است چند فعالیت خوب برای تنفس عمیق یاد بگیرید. در این‌صورت دیگر هر مقدار زمان که خواستید، چه ۱۵ دقیقه و چه به اندازه یک جلسه کامل باشگاه می‌توانید این تمرینات را انجام دهید. در حقیقت شما از تنفس عمیق برای آزاد شدن اندروفین در بدن استفاده می‌کنید و اینکار به‌نوبهٔ خود تمایل و انگیزهٔ بیشتر برای ادامهٔ راه را در شما ایجاد می‌کند.
با شروع این کار، نیمی از راه را پیموده‌اید. اگر این فعالیت‌ها را صبح بعد از برخاستن از خواب انجام دهید، تا آخر روز پرانرژی و شاداب خواهید بود.
در این قسمت نمونه‌هائی از تمرینات مناسب تنفس عمیق را ذکر کرده‌ایم که به چیزی جزء توانائی نفس‌کشیدن و انجام فعالیت‌های ساده‌ٔ جسمی نیاز ندارد.
۱) صاف بایستید، طوری‌که دست‌ها در کنار بدن باشد. هوا را از ریه‌ها خارج کنید. دست‌ها را بالا ببرید، و کف دست‌ها را در بالای سر به هم بچسبانید و نفس را عمیقاً به‌داخل ریه‌ها بکشید. بعد به آرامی دست‌ها را دوباره به اطراف بدن برگردانده و همه هوا را از ریه‌ها خارج کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه انجام دهید.
۲) بایستید، دست‌ها را در جلو قرار داده و خود را روی پنجه پا بلند کنید. حین انجام این کار نفس را در ریه فرو برید. در عمل بعدی دست‌ها را عقب و پشت بدن برگردانده، پاشنه‌ها را به زمین گذاشته و نفس را خارج کنید. این تمرین را در بیست یا سی تکرار انجام دهید.
۳) عادی بایستید، هوا را عمیقاً به‌داخل ریه‌ها برده و همین‌طور که ایستاده‌اید بدنتان را به عقب بکشانید (تا جائی‌که در توان دارید) و پل بسازید. بعد دوباره به جلو برگشته و همه هوا را بیرون دهید. این تمرین را هم ده مرتبه تکرار کنید.
در انجام این تمرینات، اول روی نحوهٔ تنفس خود و دوم روی حرکات بدنتان تمرکز کنید. می‌توانید این تمرینات را صبح‌ها یا هر زمان دیگری که فکر می‌کنید نیاز به تقویت روحیه دارید انجام دهید.
منبع : مجله دانش ورزش


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت زومیتخبرگزاری مهرسایت رویداد 24سایت فراروسایت اقتصادنیوزسایت پارسینهسایت فرادیدوبگردیسایت خبرآنلاین