سه شنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۲ / 26 September, 2023
مجله ویستا

روی لب‌های من - SUR MES LÈVRES


روی لب‌های من - SUR MES LÈVRES
سال تولید : ۲۰۰۱
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : ژان لیوئی لیوی
کارگردان : ژاک اودیار
فیلمنامه‌نویس : تونینو بناکیستا و اودیار
فیلمبردار : ماتیو وادپید
آهنگساز(موسیقی متن) : الکساندر دپلا
هنرپیشگان : ونسان کاسل، امانوئل دووو، اولیویه گورمه، اولیویه پریه، اولیویا بونامی برنار آلان، سلین سامی و پی‌یر دیو
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه


̎کارلا̎ (دووو) زنی بیست و خرده‌ای ساله، به‌عنوان منشی در یک دفتر معاملات املاک کار می‌کند. ̎کارلا̎ دختری شیرین ولی ذاتاً خجالتی است و همین که مشکل شنوائی دارد، او را گوشه‌نشین‌تر کرده است. در حالی‌که عمیقاً دنبال رابطه‌ای عاطفی می‌گردد با ̎پل̎ (کاسل) آشنا می‌شود ـ بزهکاری خرده‌پا که تازه به‌طور مشروط از زندان آزاد شده است. ̎کارلا̎ متوجه می‌شود که به شدت به ̎پل̎ علاقه‌مند شده و ̎پل̎ نیز پاسخ محبت‌های او را صادقانه و صمیمی می‌دهد. اما مدتی بعد آشکار می‌شود که ̎پل̎ تأثیری منفی روی طبیعت و روحیهٔ باثبات ̎کارلا̎ گذاشته، چون ̎کارلا̎ برای انتقام‌گیری از یکی از هم‌کارانش که به او بدی کرده، ̎پل̎ را ترغیب می‌کند که یکی از پرونده‌های شرکت را بدزدد ـ عملی که زندگی حرفه‌ای رقیبش را تا حدی به خطر می‌اندازد. وقتی ̎پل̎ نقشه می‌ریزد تا از کلوپ شبانه‌ای که از صاحبش پول طلب دارد، سرقت کنند، اعمال شیطنت‌بار ̎پل̎ و ̎کارلا̎ شکلی مجرمانه به خود می‌گیرد ـ سرقتی که در آن اتفاقاً به قابلیت ̎کارلا̎ یعنی لب‌خوانی نیاز می‌افتد.
● تریلر روان‌شناختی اودیار، تحلیلی عمیق در سویهٔ سیاه روان بشری است، با گره‌گشائی‌ها و البته غافل‌گیری‌های خوشایند ژانر، جائی‌هک دختر منفعل ماجرا قاعدهٔ بازی را واژگون می‌کند و بر هم‌کار مردِ حق‌ناشناس‌اش مسلط می‌شود. با این حال، به‌خصوص در صحنهٔ سرقت بسیار مسلط عمل می‌کند، صحنه‌ای که یادآور دزدی آئینی و پر از آداب در فیلم‌های ژان پی‌یر ملویل است. اگرچه برخلاف فیلم‌های ملویل، دزدی در این‌جا یک بهانه است، و به سبک فیلم‌های آلفرد هیچکاک، مک‌گافینی است برای بررسی رابطهٔ بسیار پیچیدهٔ ̎کلارا̎ و ̎پل̎ ـ این‌که دو انسان حاشیه‌ای و غیراجتماعی و فاقد هرگونه روابط اجتماعی، در رابطه‌شان به سطحی تازه برسند. و این سطح البته به سبک فیلم‌های هیچکاک تنها با پشت سرگذاشتن مسیری پر پیچ‌وخم ممکن می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت فرازدیلیسایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاینسایت نورنیوزسایت دیجیاتووبگردیسایت جمارانسایت اقتصاد 24سایت ساعدنیوز