سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

چند روش مناسب برای زدودن لکه شمع


چند روش مناسب برای زدودن لکه شمع
رقص زیبای شعله های آتش حاصل از شمع، همواره زینت بخش هر فصلی است. این منبع آتش افروز، نه تنها بر سر سفره های هفت سین به عنوان مظهر حیات، از جایگاه ویژه ای برخوردار است بلكه معمولاً در مراسم نوروزی نیز به عنوان یكی از عناصر تزئینی- كاربردی، برای ایجاد محیطی هر چه دلپذیرتر در فضای پذیرایی از مهمانان، كاربردی بسیار دارد. لذا غیرمنتظره نیست اگر با لكه های حاصل از شمع بر روی سطوح مختلف خانه و به خصوص لوازم آن همچون فرش، موكت، رومیزی، میز و مانند اینها مواجه شویم. موضوع مهم آن است كه با آگاهی از نحوه صحیح پاك كردن آنها از روی سطوح مختلف، بتوانیم مرحله لكه بری را بدون بر جای ماندن كوچكترین آثاری، با موفقیت انجام دهیم. البته برای زدودن لكه های حاصل از شمع بر روی هر یك از جنس ها، روش خاصی وجود دارد كه به تك تك آنها به تفكیك اشاره خواهیم كرد.
• لكه شمع بر روی فرش و موكت
همواره بهترین زمان برای زدودن هر نوع لكه، هنگامی است كه در همان لحظه ایجاد شده و مواد تشكیل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافین شمع نیز این موضوع صدق می كند بنابراین اگر زمانی شاهد ریخته شدن پارافین آب شده شمع بر روی جسمی به خصوص سطوح بافت دار مانند فرش و موكت بودید، بلافاصله پارافین را در حالت نرم با دقت و به وسیله قاشق از روی سطح برداشته و سپس برای زدودن آثار آن اقدام كنید.
حال اگر این مشكل پیش از این رخ داده بود و شما با پارافین جامد بر روی سطوح یاد شده مواجه شدید، مانند روش فوق ابتدا با جسمی نوك تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سفت شده را برداشته سپس كاغذ قهوه ای (كاغذهایی كه در خشكشویی ها برای پیچیدن لباس ها هنگام تحویل مورد استفاده قرار می گیرند) و یا دستمال كاغذی حوله ای بزرگی را تا كرده و بر روی لكه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را بر روی درجه گرم تنظیم كرده و بر روی سطح كاغذ، چندین بار حركت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین های باقی مانده در میان بافت ها را آب كرده و جذب كاغذ می كند. این كار را با كاغذها و یا دستمال های دیگری چندین بار تكرار كنید تا دیگر آثاری از چربی حاصل از پارافین بر روی سطح باقی نماند.
نكته: اگر شمع مورد استفاده شما رنگی بود و در نتیجه با ریختن پارافین آن نیز لكه ای رنگی ایجاد شده است، برای زدودن آثار رنگی لكه از تینر استفاده كنید به این ترتیب كه پارچه ای را به تینر آغشته كرده و به حالت ضربه ای بر روی لكه آنقدر بزنید تا پاك شود.
•لكه شمع بر روی چوب
ابتدا به وسیله هوای داغ حاصل از سشوار آن را نرم كنید. هنگامی كه پارافین شروع به ذوب شدن كرد، با پارچه ای تمیز، پارافین های اضافی را برداشته و در پایان با مالش پارچه ای آغشته به محلول پولیش و كمی سركه بر روی آن منطقه، آثار باقی مانده را از بین ببرید.
• لكه شمع بر روی شمعدان ها
شما می توانید شمعدان فلزی را در یخچال و یا حتی برای دقایقی در فریزر قرار داده و به محض سخت شدن پارافین، آن را به راحتی بكنید ولی در مورد شمعدان های بلور و كریستال، از آنجا كه معمولاً امكان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه ای را به الكل صنعتی آغشته كرده و بر روی شمعدان بمالید سپس با پارچه تمیز دیگری آثار باقی مانده را از بین ببرید.
• لكه شمع بر روی پارچه و لباس
برای این منظور نیز باید از كاغذ قهوه ای و یا دستمال حوله ای استفاده كنید. به این ترتیب كه دو كاغذ و یا دو دستمال حوله ای تا شده را در زیر و روی پارچه در محل لكه بگذارید سپس با قرار دادن اتوی گرم بر روی یكی از كاغذها و یا دستمال ها در یك طرح لكه، سبب آب شدن پارافین باقی مانده و جذب آن توسط كاغذها و یا دستمال ها شوید. این كار را با تعویض دستمال ها و یا كاغذها آنقدر تكرار كنید تا دیگر كمترین اثری از لكه چربی حاصل از شمع باقی نماند.
نكته: در صورتی كه رنگ حاصل از پارافین رنگی شمع بر روی پارچه یا لباس موردنظر شما باقی مانده است، از الكل صنعتی استفاده كنید. البته برای این منظور، ابتدا پارچه ای را به كمی الكل آغشته كرده سپس به یكی از درزهای داخلی لباس بمالید. اگر پارچه عكس العمل خاصی نسبت به الكل نشان نداد، این روش برای لباس موردنظر شما كاربردی است و در غیر این صورت این كار را به خشكشویی بسپارید. حال در صورتی كه پس از امتحان فوق امكان استفاده از الكل وجود داشت، در زیر لكه، پارچه ای نخی و سفید رنگ قرار داده و با آغشته كردن گوشه ای از پارچه دیگری به الكل صنعتی، آن را با ضرباتی آرام با لكه تماس داده و به این ترتیب رنگ پارافین را به پارچه سفید زیرین منتقل كنید.
•لكه شمع بر روی كفپوش پاركت
پارافین ریخته شده را با تكه ای از یخ، سفت كرده و سپس با نوك جسمی تیز، پارافین جامد شده را بردارید. مراقب باشید بر روی كفپوش خطی ایجاد نشود. سپس كمی پولیش مخصوص كفپوش را بر روی آن ناحیه از سطح كفپوش مالیده و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز كنید.
•لكه شمع بر روی كاغذ دیواری
ابتدا پارافین را با قراردادن یخ بر روی آن جامد كرده و پس از كندن توسط جسمی تیز، لكه چربی باقی مانده را به روش اتو و دستمال حوله ای و یا كاغذ قهوه ای انجام دهید.

الهام اسمعیلی
منبع : روزنامه شرق