شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

مدیون بارسا هستم


مدیون بارسا هستم
آندرس اینیستا، بازیکن خط میانی بارسلونا اخیرا قراردادش با کاتالان ها را تا سال ۲۰۱۳ تمدید کرده است. این هافبک فوتبال خود را از تیم جوانان بارسا آغاز کرد و تا به امروز تعهد خود را نسبت به پیراهن آبی و اناری به بهترین نحو نشان داده است. اینیستا هم اکنون از مهره های کلیدی تیم فرانک رایکارد محسوب می شود و با خواست سران نیوکمپ حضور خود را تا سال ۲۰۱۳ رسیمت بخشید.
وی پس از امضای قراردادش در کنفرانس خبری حاضر شد و از رضایتش از حضور در بارسا صحبت کرده و مراتب قدر دانی خود را از اعتماد سران باشگاه ابراز داشت. او که به تواضع در میان نیوکمپی ها مشهور شده، در آغاز اظهار داشت: از روسای بارسا و کادر فنی بی نهایت سپاسگزارم. لازم است که از هواداران هم تشکر کنم چرا که همیشه به من اعتماد داشتند. بارسا هر آنچه را که می خواستم به من و خانواده ام هدیه کرد. من هم وظیفه دارم پاسخ محبت های سران را به بهترین نحو بدهم و فکر می کنم این قدردانی ها ممکن نیست مگر در داخل زمین.
اینیستا هنوز هم فکر می کند که حضور طولانی مدت و تمدید قراردادش، با باشگاه از او ستاره ای ساخته باشد. وی در ادامه می گوید: همیشه همان حس روز اولم را دارم. فکر می کنم فوتبالیستی در حال پیشرفت هستم و هنوز به اوج و تکامل نرسیده ام. دوست دارم در هر لحظه این احساس ساده را داشته باشم. این هافبک هیچ مشکلی با موقعیتش در زمین ندارد حتی اگر مسوولیت کوچکی به او محول شود. آندرس می گوید: حضور در زمین برایم کافیست. طبیعتا برای بازی در میانه زمین پرورش یافته ام و همه چیز بستگی به نظر سرمربی دارد که مرا در کجای زمین قرار دهد چرا که او می داند تاثیر من در کدام نقاط بیشتر است. این را می گویم از این که جزو انتخاب های ثابت او هستم، به خود می بالم.
تمدید قرارداد با این ستاره کم ادعا قطعا این احساس را در هواداران به وجود می آورد که اینیستا یک بازیکن حرفه ای است که باشگاه به او نیاز دارد. البته جالب اینجاست که شخصا چنین احساسی ندارد و به کمترین ها قناعت می کند. آندرس در ادامه این چنین می گوید: همیشه احساس می کنم که باشگاه برایم ارزش خاصی قائل است و هواداران بی توجه به آنچه که در قراردادم درج شده، مرا حمایت می کنند. تمدید قرارداد باشگاه با من نشان می دهد که هنوز هم برای بارسا ارزشمند هستم. از یک چیز اطمینان دارم. این که می خواهم با این لباس ادامه دهم. درست است که پیشنهاداتی از باشگاه های مختلف به دستم می رسد، اما می توان آن ها را شنید و کنار گذاشت. این درخواست ها نشان می دهند که ارزش من چقدر است. واقعیت این است که هیچ گاه به رقم قراردادهایم توجه نمی کنم. بارسا برای من حکم همه چیز را دارد. بد نیست به گوشه هایی از موفقیت های این ستاره که ششمین فصل حضورش در تیم بزرگسالان را سپری می کند، اشاره کنیم:
ـ ۲۱ سپتامبر :۲۰۰۲ لوئیس فان گال، اینیستا را برای حضور در پنجمین دیدار مرحله گروهی لیگ قهرمانان دعوت کرد. حریف آن روز بارسایی ها کلاب براگ بلژیک بود. آندرس اولین دیدار رسمی خود را با حضور در این بازی رقم زد.
ـ ۱۴ ژانویه ،۲۰۰۴ اولین گل برای بارسا: دور شانزدهم کوپا دل ری بود و بارسایی ها در خانه میزبان لوانته بودند. اینیستا اولین گل را در پیروزی ۳ بر یک کاتالان ها به ثمر رساند.
ـ ۱۰ آوریل ،۲۰۰۴ اولین گل لیگ: هافبک اهل لامانش اولین گل خود در لیگ را مقابل والادولید ثبت کرد و در آغاز راه تبدیل شدن به ستاره قرار گرفت و از آن پس بود که برای حضور در تیم ملی اسپانیا دعوت شد.
ـ ۱۹ نوامبر ،۲۰۰۴ تمدید قرارداد: با این که آندرس تا سال ۲۰۰۶ با بارسا قرارداد داشت، اما روسای نیوکمپ ترجیح دادند که او را تا سال ۲۰۱۰ نزد خود حفظ کنند. در فصل ۲۰۰۵ـ ۲۰۰۴ اینیستا یکی از مهره های ثابت تیم محسوب می شد و ۳۷ بازی را در آن سال انجام داد، آماری که ساموئل اتوئو موفق به کسب آن شده است.
ـ ۱۵ می :۲۰۰۵ بارسا در بازی پایانی فصل لوانته را مغلوب کرد تا قهرمانی اش را در لالیگا جشن بگیرد. اینیستا اولین قهرمانی را در کنار بارسا تجربه کرد و خود نقش مهمی در این افتخار ایفا کرد.
ـ ۳ ژوئن ،۲۰۰۶ دومین قهرمانی در لالیگا: رایکارد و تیمش با پیروزی مقابل سلتاویگو در دیدار پایانی فصل، قهرمانی مجدد را تجربه کردند. سرمربی هلندی در این فصل نیز از ستاره خط میانی اش به طور منظم استفاده کرده بود. آندرس در آن سال هم در اسپانیا و هم در خارج آن برای خود اسم و رسمی بر هم زد.
ـ ۱۷ می ،۲۰۰۶ فینال تاریخی: فینال لیگ قهرمانان در پاریس. آندرس در نیمه دوم راهی دیدار شد و با عملکرد مثبتش دیدار را به سود کاتالان ها تغییر داد تا تیمش مقابل آرسنال به برتری دست یابد.
ـ فصل ۲۰۰۷-،۲۰۰۶ یک مهره کلیدی: اهمیت اینیستا برای رایکارد بیش از پیش شده بود و او در بیشتر بازی های فصل به میدان رفت. سرمربی هلندی اعتماد خاصی به این اسپانیایی داشته و روزهای طلایی را برای فوتبالش پیش بینی کرد.
حورا شکیبی
منبع : روزنامه جوان