چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

تارو آسو (۱۹۴۰-)


تارو آسو (۱۹۴۰-)
تارو آسو (Taro Aso) متولد ۲۰ سپتامبر ۱۹۴۰ در شهر ایزوکا در استان فوکواوکا در ژاپن است
تارو آسو نوه رهبر کنونی حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن؛ شیگرو یوشیدا نخست وزیر پیشین ژاپن است و پیشتر نیز دبیرکل حزب حاکم لیبرال دمکراتیک به رهبری شینزو آبه نخست وزیر و رهبر پیشین حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن بود.
وی فرزند تاکاکیچی آسو رییس شرکت سیمان آسو بوده و مادر وی دختر شیگرو یوشیدا نخست وزیر قدرتمند پیشین ژاپن است و همسر وی دختر زنکو سوزوکی نخست وزیر پیشین این کشور است.
وی پیش از این برای کسب پست نخست وزیری و رهبری حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن با شینزو آبه نخست وزیر پیشین این کشور و یاسوئو فوکودا نخست وزیر کنونی به رقابت پرداخته بود اما نتوانست موفقیتی به دست آورد.
آسو از جمله نیروهای محافظه کار و تندرو حزب حاکم لیبرال دمکراتیک محسوب می‌شود که علاوه بر داشتن پیشینه‌های تجاری، متصل به بخش قدرت سیاسی در ژاپن نیز هست.
● سوابق اجرایی و ساسی:
آسو در دانشگاه علوم سیاسی و اقتصاد گاکوشی، دانشگاه استنفورد و دانشگاه لندن به تحصیل اشتغال داشت و در سال ۱۹۶۶ میلادی وارد شرکت پدر خود شد و چند سال ریاست شرکت معدنی آسو (۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹) را بر عهده داشت.
این شرکت از جمله شرکت‌های ژاپنی است که به بهره کشی از کارگران خارجی (خصوصا اتباع کره ای) در دوران قبل از پایان جنگ جهانی دوم متهم شده است.
شرکت معدنی آسو و نیز خود تارو آسو از این عمل شرکت در دوران یاد شده عذرخواهی نکرده‌اند.
آسو از سال ۱۹۷۹ با ورود به مجلس نمایندگان، وارد عرصه سیاست شد و تاکنون نیز سابقه هفت دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه سیاسی خود دارد.
وی در سال ۱۹۸۸ به سمت معاون پارلمانی وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش ، علوم و فناوری ژاپن انتخاب و در سال ۲۰۰۳ به عنوان وزیر امور داخلی و ارتباطات کابینه جونیچیرو کویزومی نخست وزیر پیشین این کشور منصوب شد.
آسو که از اعضای جناح کونو حزب حاکم لیبرال دمکراتیک ژاپن شمرده می شود ، در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان وزیر خارجه کابینه کویزومی انتخاب شد.
وی دارای موضعی محکم در قبال کره شمالی و چین است و از جمله شخصیت های سیاسی است که از دیدارهای کویزومی از معبد جنجال برانگیز یاسوکنی دفاع کرده است
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت عصرایرانسایت سلام نوسایت آفتاب نیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت رویداد 24سایت دیدارنیوزسایت ورزش سهروزنامه ابتکارخبرگزاری باشگاه خبرنگاران