یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

مرد - Mard


مرد - Mard
سال تولید : ۱۹۸۵
کشور تولیدکننده : هند
محصول : فیلمز و آسیا فیلمز Mkd
کارگردان : مانموهای دسائی
فیلمنامه‌نویس : ک.ک. شوکلا.
فیلمبردار : پیتر پریرا.
آهنگساز(موسیقی متن) : آنو مالیک.
هنرپیشگان : آمیتاب باچان، آمریتا سینگ، نیروپا روی، پرم چوپرا و دارا سینگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۷۷ دقیقه.


«راجو» (باچان)، پسر یک راجای خلع ید شده، که به «مرد» معروف است، این لقب را به‌عنوان نشانه‌ای از قدرت جسمانی روی سینه خود خالکوبی کرده است. ناپدری و نامادری «راجو»، که او را بزرگ کرده‌اند، پیش از مرگ‌شان، «راجو» را از هویت واقعی‌اش آگاه می‌کنند. «راجو»، که به دخالت بیگانگان غارتگر انگلیسی در سرنوشت خود و پدرش پی‌برده است، سر به شورش برمی‌دارد و به مبارزه برمی‌خیزد. در این بین، با دختری «آمریتا سینگ» آشنا می‌شود، که ابتدا او را از خود می‌راند - چون پدرش دکتری در خدمت انگلیسی‌هاست - اما بعدها محبتش را به دل می‌گیرد و با یکدیگر ازدواج می‌کنند.
* ضد قهرمانان فیلم، دو انگلیسی به‌نام‌های «دایر» و «سایمن» هستند، که دسائی آگاهانه نام آنان را با نام انگلیسی‌های عامل یک فاجعه کشتار جمعی (که در فیلم نیز به آن شاره می‌شود) یکی انتخاب کرده است. شکست‌ناپذیری قهرمان فیلم نیز بیانگر این اعتقاد است که، آنانی که خداوند نگهبان و حامی‌شان است، در مبارزه با ستم و بیداد، همواره پیروز میدان هستند.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرسایت نامه نیوزروزنامه ابتکارسایر منابعسایت مجله شبکهروزنامه شهروندسایت اقتصادنیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت جمارانخبرگزاری تحلیل بازار