چهارشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۱ / 30 November, 2022
مجله ویستا

در انتظار معرفی ۱۶ خوشبخت


در انتظار معرفی ۱۶ خوشبخت
سران یوفا و در رأس همه «میشل پلاتینی» رئیس فرانسوی این مرجع بزرگ تلاش فراوانی دارند تا جام یوفا را از زیر سایه لیگ قهرمانان اروپا خارج کنند و به همین منظور طرح هایی را مطرح کرده تا این تورنمنت قدیمی رنگ و بوی بهتری بگیرد. حضور تیمی نظیر «بایرن مونیخ» از آلمان که برای نخستین بار طی سال های اخیر از راهیابی به لیگ قهرمانان بازماند و به اجبار در جام یوفا حاضر شده ارزش فصل جاری رقابت ها را افزایش داده و این تیم پر مهره به عنوان بخت نخست فتح جام معرفی شده است که برای رسیدن به این هدف باید از سد «آبردین» اسکاتلند بگذرد.دور رفت مرحله یک شانزدهم نهایی این جام پنجشنبه هفته قبل برگزار شد و امشب با انجام دور برگشت تیم ها به دور یک هشتم نهایی راه خواهد یافت که باید دید سرنوشت تیم ها با چه قرعه ای مشخص می شود با هم مسابقات امشب را از زاویه ای دیگر نگاه می کنیم که امیدواریم مورد قبول واقع شود.
● رقابت لیگ برتری ها و لالیگا
هر ۲ کشور اسپانیا و انگلستان که در لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا نمایندگانی سرشناس و قدرتمند دارند درجام یوفا هم پیشتاز بوده و بیشترین نماینده را در این مرحله دارند که در یکی از رقابت های مرحله یک شانزدهم پایانی ۲ نماینده از ۲ کشور به حکم قرعه روبروی هم قرار گرفته و در صورت برتری بر دیگری کفه ترازو را به نفع کشور خود سنگین می کنند. آتلتیکومادرید، ویارئال و گتافه ۳ تیم لالیگا در این عرصه هستند و تاتنهام، اورتون و بولتون ۳ نماینده لیگ برتر که در این بین جدال آتلتیکو با بولتون رقابتی مستقیم تلقی می شود.در «ویسنته کالدرون» ۲ تیم به تساوی صفر بر صفر قناعت کردند و بولتون با ترکیبی تدافعی و سیستم دفاع زنجیره ای توانست خط حمله قدرتمند مردان آگرو را کنترل کنند. بازی برگشت در ورزشگاه ریباک برگزار می شود که فورلان مهاجم اروگوئه ای میهمان در بازگشت مجدد به انگلستان برای گلزنی و درخشش در این مسابقه انگیزه ای فراوان دارند. در هر حال باید دید رقابت انگلستان و اسپانیا در این عرصه منجر به پیشتازی کدام کشور در جدول فتح جام خواهد شد.
● بایرن و ادعای قهرمانی
بایرن مونیخ احتمالاً در بازی امشب از وجود فرانک ریبری هافبک طراح و مسلمان فرانسوی بی بهره است که به دلیل آسیب دیدگی در بازی قبلی هم مجبور به ترک زمین شد (مسابقه بایرن- هانوفر در بوندس لیگا) عدم حضور مرد بازیساز مونیخی ها را در امر گلزنی دچار مشکل می کند اما باواریایی ها نیاز به گلزنی و برتری در خانه حریف دارند. آبردین یکی از نماینده های اسکاتلندی در بازی های اروپایی است که تجربه زیادی در این عرصه ندارد و باید مقابل حریفی قرار گیرد که ادعای قهرمانی داشتند و با ستاره هایی همچون تونی، آلتین توپ، سانیول، اشتایگر، لام، دی میکلیس و کان تنها به حضور در فینال این رقابت ها می اندیشد و همین مسأله کار میزبان اسکاتلندی را مشکل خواهد کرد.دیدار ۲ تیم در بازی رفت با تساوی بدون گل به پایان رسید و حالا تیمی که برنده بازی برگشت باشد قطعاً به دور بعدی راه خواهد یافت ضمن اینکه تساوی با گل هم برای مونیخی ها حکم صعود را صادر می کند.
● ۳ نماینده دیگر آلمان
بایرلورکوزن هیچ نشانی از تیم تاپ مولر و راه یافته به فینال لیگ قهرمانان ندارد اما سعی می کند با اسکیبه و فولر دوباره به دروازه های درجه اول اروپا راه یابد. لورکوزن با چند مهره قدیمی اش به دنبال صعود از این مرحله است و در این راه باید گالاتاسرای ترکیه را مغلوب سازد و جالب اینکه این ۲ تیم در مسابقه رفت به نتیجه ای بهتر از تساوی صفر بر صفر نرسیدند. دیگر نماینده آلمان، وردربرمن است که به دلیل حذف از دور مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا هم اکنون در این جام قرار گرفته و به حکم قرعه در دور رفت به میهمانی براگا نماینده یوگسلاوی سابق رفت و مردان توماس شائوف با نتیجه عجیب ۳ بر صفر مغلوب حریف شده و کار بسیار دشواری برای جبران این نتیجه خواهد داشت. اتکای شائوف به مهره های تأثیرگذار و ملی پوشی است که در ترکیب دارد اما هنوز از بازگشت فرینگس هافبک مجرب خود مطمئن نیست و بیش از هر مسأله ای چشم به درخشش دیه گو دارد تا با هنر این هافبک برزیلی از این سد بزرگ عبور کند. نورنبرگ آخرین نماینده بوندس لیگا در این جام است که در بازی رفت میزبان بنفیکا تیم نامدار پرتغالی بود و به نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل نرسید و بی تردید در خانه حریف، بازی بسیار دشواری در پیش خواهد داشت که به نظر می رسد از حالا باید بخت کاستا و همبازیانش را برای صعود از این مرحله بیش از نماینده بوندس لیگا بدانیم.
● راموس پرافتخارترین مربی جام
در رابطه با تیم های انگلیسی گفتیم که رقابتی سنگین با اسپانیایی ها جهت پیشتازی در جدول این مسابقات دارند و در این بین تاتنهام به مصاف اسلاویاپراگ از جمهوری چک می رود که در بازی رفت ۲ تیم به میزبانی طرفداران وایت هارت لین به تساوی بدون گل دست یافته و حالا مردان لندنی باید به پراگ رفته و برای صعود نیاز به گلزنی و برتری مقابل حریف دارند.روی نیمکت هدایت تاتنهام خوآنده راموس سرمربی سرشناس اسپانیایی حاضر است که ۲ فصل پی در پی به همراه سویا این جام را فتح کرده و در بین مربیان حاضر در این مرحله پرافتخارترین مرد این جام است.
البته هیتزفلد سرمربی بایرن پرافتخارترین مربی حاضر در بین مربیان تیم های فعلی است اما راموس در جام یوفا چنین افتخاری را به خود اختصاص داده که انگلیسی ها امیدوارند با اندیشه های ناب او حداقل به جمع تیم های پایانی رسیده و به لحاظ اقتصادی دچار تحولی مثبت و عظیم گردند.
● لادروپ و اعتبار نیمکت گتافه
میشل لادروپ بی تردید یکی از ۳ بازیکن تاریخ دانمارک است که افتخاراتی فراوان در کارنامه اش داشته و چهره ای بین المللی تلقی می شود. او که در لالیگا سابقه بازی کردن دارد این روزها تلاش می کند در تیم گتافه توان فنی و مدیریتی خود را در امر سرمربیگری به نمایش گذاشته و ثابت نماید که لیاقت مربیگری در تیم های بزرگتر را هم دارا است. لادروپ اعتباری بزرگ به نیمکت این تیم کوچک اسپانیایی بخشیده و در بازی رفت نیز به مصاف آاک آتن رفت و در نهایت نیز ۱ بر۱ به کار خود پایان داد تا در بازی امشب کار سختی پیش رو داشته باشد. پایتخت مهد المپیک، میزبان این مسابقه است و طرفداران پر شور یونانی شب سختی را برای مردان لادروپ تدارک دیده و سعی دارند با عبور از این تیم به جمع ۱۶ تیم پایانی راه یابند.
● نتایج ضعیف و عجیب فرانسوی ها
۲ تیم بوردو و مارسی نمایندگان فرانسه در این جام هستند که اگر به مقام قهرمانی برسند پلاتینی رئیس فرانسوی یوفا را خوشحال خواهند کرد. ۲ تیم برخلاف تصور کارشناسان در بازی رفت نتیجه ای ضعیف و عجیب کسب کردند که اگر قرار باشد امشب هم مثل هفته قبل بازی کنند رئیس را بابت صعود ناامید خواهند کرد.بوردو در خانه ۲ بر ۱ مغلوب اندرلشت نماینده با سابقه فوتبال بلژیک شد و المپیک مارسی در سرمای مسکو ۳ بر صفر مغلوب اسپارتاک شد و حالا باید در ولودروم از حریف روسی پذیرایی کرده و این نتیجه سنگین را جبران کند. هر ۲ نماینده فرانسه در بازی رفت نتایج بدی کسب کرده و برای صعود بسیار سختی خواهند کشید تا به مراحل بالاتر راه یابند اما در صورت ناکامی فصل تاریکی را در اروپا سپری خواهند کرد.
● فلورانس آبروی لاجوردی ها
فیورنتینا نماینده شهر فلورانس و سری A ایتالیا بدون سباستین فری دروازه بان فرانسوی امشب در خانه روزنبرگ نروژ که تیمی استخواندار و فیزیکی است به میدان می رود به این امید که نتیجه مساوی بدون گل در بازی رفت را جبران کند.پراندلی امیدوار است با چند مهره بزرگ و با تجربه اش بتواند از سد این حریف نروژی بگذرد تا آبروی فوتبال آتزوری را در این جام بخرد. ایتالیایی ها سابقه ای روشن در جام یوفا داشتند اما چند فصلی است که نمایندگان این کشور برای صعود به مراحل پایانی و کسب جام با مشکل روبرو می شوند و حالا ... ویولائی این شانس را دارد که پس از سال ها کالچو را در جام یوفا با افتخاری روبرو کنند. موتو، ویه ری و یورگنسن درکنار اویفالوژی ۴ بازیکنی تأثیرگذار پراندلی در این مسابقه هستند که اگر در شرایط آرمانی باشند راه صعود را در خانه حریف هموار خواهند کرد.
● سایر دیدارها
هامبورگ یکی از تیم های آماده این فصل بوندس لیگا پس از تساوی بدون گل خانگی امشب به شهر زوریخ می رود تا مقابل اف سی زوریخ کار صعود را تمام کنند. هوپ استیونس امیدوار است در این فصل یادگاری بزرگی از خود در تیم پر طرفدار بوندس لیگا باقی بگذارد و برای نیل به این هدف نیاز به عبور از سد حریف سوئیسی دارد.جدال هلسینبورگ و آیندهوون هم در شمال اروپا به میزبانی تیم اول با نتیجه ۲ بر صفر به پایان رسید تا هلندی ها دریابند برخلاف تصور همگان با رقیبی سرسخت روبرو شده اند و ورزشگاه فیلیپس و هوادارانش که طی سال های اخیر معمولاً میزبان بازی های لیگ قهرمانان بوده است امشب در انتظار جبران نتیجه دور رفت و صعود از این مرحله هستند تا در غیاب فاینورد و آژاکس نام کشورشان را در جدول اروپایی حفظ کنند.ویارئال هم از اسپانیا به میهمانی زنیت سن پترزبورگ می رود که با ادووکات سودای بزرگی در سر دارد و ۲ تیم در بازی رفت پس از ۹۰ دقیقه تلاش بازی نزدیکی را به نمایش گذاشتند که تیم اسپانیایی باتجربه بیشتر با برتری ۱ بر صفر به کار خود پایان داد اما نتیجه ای مطمئن تلقی نمی شود به همین علت باید در بازی امشب شاهد بروز اتفاقاتی جدید باشیم.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت مشرقروزنامه توسعه ایرانیسایت الفخبرگزاری فارسخبرگزاری تسنیمسایت آفتاب نیوزسایت فراروروزنامه شهروندروزنامه تعادل