دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا


آیا نحوه دست دادن شما شخصیت تان را آشکار می کند ؟؟


آیا نحوه دست دادن شما شخصیت تان را آشکار می کند ؟؟
معمولاً هیچکس به ما چگونه دست دادن را یاد نمی دهد. اما اگر دقت کرده باشید خانم ها و آقایان به اشکال متفاوتی دست می دهند. حتی این تفاوت ها در شغل ها و شخصیت های مختلف و وضعیت های روحی متفاوت قابل مشاهده است.
هنگامی که خانم ها می خواهند احساسات صادقانه خویش را به خصوص در مواقع بحرانی زندگی نسبت به خانم های دیگر ابراز کنند، با یکدیگر دست نمی دهند بلکه دست های فرد مقابل را به نرمی در دست های خود گرفته و با حالت چهره، همدردی عمیق خود را بیان می کنند.
چنین رفتاری در برخورد با آقایان به ندرت اتفاق می افتد. به نظر می رسد خانم ها این رفتار را فقط برای ارتباط با همجنسان خود انتخاب کرده اند. از نحوه دست دادن افراد می توان بسیاری از خصوصیات کلی یا لحظه ای آن ها را با دقت زیادی تشخیص داد!!
کف دست عرق کرده و خیس نشان دهنده دلهره و نوعی هیجان غیر عادی است. اگر کف دست شما زیاد عرق می کند، به احتمال زیاد شخصیت نگران و مضطربی دارید. به خاطر داشته باشید که اگر اینگونه اید حتماً دستهایتان را قبل از دست دادن با دیگران خشک نمایید.
حتی بعضی بیماری ها نیز در کف دست های شما علایمی ویژه ایجاد می کنند. در بیماری پر کاری غده تیروئید کف دست ها مرطوب و گرم می شود و در هنگام اضطراب کف دست ها مرطوب و سردند. سُست و شل دست دادن بیانگر شخصیتی سرد، درونگرا و احتمالاً متکبر است. بیش از حد محکم دست دادن نیز به همین اندازه ناراحت کننده و خارج از عُرف است. به ویژه در نخستین ملاقات ها باید از هر دوی آن ها بپرهیزیم.
وقتی با کسی دست می دهید دقت کنید که دست او روی دست شما قرار می گیرد یا زیر دستانتان؟ اگر کف دست فردی در دست دادن، روی دست فرد دیگری قرار بگیرد، نشان دهنده تمایل تسلط و اعتماد به نفس او و همچنین علاقه به کنترل رابطه از سوی او دارد.
برعکس اگر کف دست فردی زیر قرار بگیرد، نشان دهنده تمایل آن فرد به تحت تسلط بودن و واگذاری حق تصمیم گیری شخصی به فرد مقابل است. همچنین وقتی فردی در موقع دست دادن دست خود را بالاتر از حد معمول (در حد کمر) قرار داد نشان از تکبر و رییس مابی آن فرد دارد.
اما دست دادن با شغل افراد نیز ارتباط دارد! به طور مثال بسیاری از ورزشکاران هنگام دست دادن نیرو و قدرت خویش را کنترل می کنند، درنتیجه به آرامی دست می دهند. هنرمندان چیره دست و ماهر، نوازندگان وجراحان نیز مراقب دست های خود بوده و به آن ها حساسند و در محافظتشان می کوشند.
دست دادن دیپلماتیک هم خاص سیاستمداران است. این نوع دست دادن به ویژه طی مبارزات انتخاباتی توسط کاندیدها و یا ملاقات های رسمی سران و وزیران دیده می شود. شکل معمول آن گرفتن شانه یا بازو با دست چپ هنگام دست دادن است.
تهنیت و درود دو دوست قدیمی به این شکل پذیرفتنی است، اما برای بسیاری از افراد در مواجهه با کسانی که آشنایی چندانی ندارند، این گونه دست دادن ناخوشایند است. آنان این امر را به عنوان حرکتی تظاهرآمیز و ریاکارانه تلقی می کنند، اما هنوز بسیاری از سیاستمداران به انجام این عمل اصرار می ورزند.
همچنین آداب و رسوم دست دادن در کشورها و فرهنگ های مختلف متفاوت است. فرانسوی ها درست مثل ما در هنگام ورود و خروج با یکدیگر دست می دهند.
آلمانی ها تنها یک بار با هم دست می دهند. برخی از آفریقایی ها پس از هربار دست دادن، بشکن می زنند که حاکی از رهایی و آزادی است. مردم برخی از کشورها هم دست دادن را خوب نمی دانند. امریکایی ها خیلی محکم دست می دهند که احتمالاً از رقابت های سنگین جسمی مانند کشتی سرخ پوستان نشات گرفته است. پیچیده ترین شکل دست دادن را سیاهان امریکایی دارند که شامل چند عمل پیچیده است.
دست دادن شکل تکامل یافته ای از ارتباط غیر کلامی است که طی سالیان سال به نمادی جهانی در ارتباطات بدل شده است.
مثلاً بالا نگه داشتن دو دست که دلالت بر همراه نداشتن سلاح دارد، بعدها به درود و تهنیت و صلح طلبی در ابتدای خوشامدگویی بدل شده است. رومی ها با الهام از این عمل دست بر سینه می گذاشتند. آن ها حتی به جای دست دادن، بازوهای هم را هم می گرفتند.
دست دادن امروزی نشانه ای از خوشامدگویی و پذیرایی است. تماس کامل دو کف دست، بیانگر صمیمیت و حاکی از یکرنگی و یکی بودن است!!!
زندگی شهد گلیست ، زنبور زمان می خورد و آنچه باغیست عسل خاطره هاست...


همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهسایت دیپلماسی ایرانیسایت نی نی بانخبرگزاری مهرسایت اکوایرانخبرگزاری صدا و سیماسایت انصاف نیوزخبرگزاری ایلناسایت فرادیدروزنامه آرمان ملی