چهارشنبه, ۱۹ بهمن, ۱۴۰۱ / 8 February, 2023
مجله ویستا

تورج شعبانخانی


تورج شعبانخانی
تورج شعبانخانی - آهنگساز و خواننده، متولد ۱۵ بهمن ۱۳۲۹ ـ تهران . تورج شعبانخانی از سن ۱۷ سالگی موسیقی رابه طور حرفه ای آغاز کرد. اوخواننده و سرپرست گروهی بود که آهنگهای فرنگی را اجرا می کردند اما این حد برای او رضایت بخش نبود و می خواست به مراتب بالاتری دست پیدا کند از همین زمان او از گروه جدا شد به طور جدی تر به موسیقی و آموزش و کسب تجربه پرداخت سال۱۳۵۰، تلویزیون آن زمان که به دنبال جذب استعداد جدید رشته موسیقی بود فراخوانی برگزار کرد دراین فر اخوان از بین ۴۰۰۰ نفر شرکت کننده فقط ۴۰ نفربرگزیده شدند؛ نتیجه آن فراخوان، تشکیل کلاسهای سولفژ و تئوری موسیقی طی یک دوره دو ساله تحت آموزش استاد مرتضی حنانه بود. تورج شعبانخانی به همراه تعدادی از هنرجویان دیگر به این دوره دو ساله راه یافت و رشته آهنگسازی را دنبال کرد.
اولین تجربه حرفه ای اوکه در واقع نقطه عطف و آغاز زندگی هنری اوست، ساخت موسیقی فیلم آدمک به کارگردانی خسرو هریتاش بود در این فیلم ۲ آهنگ به اسامی « آدمک و پروانه من، شعر و آهنگ از تورج شعبانخانی و صدای فریدون فروغی» اجراشد. این فیلم برای فروغی هم اولین تجربه خوانندگی بود که بعد از آن خوانندگی رابه طور حرفه ای دنبال کرد.
از همین جا بود که راه پر فراز و نشیب آهنگساز جوان آغاز شد. بسیاری از کارهای ماندگار آن زمان که هنوز هم بعد از گذشت چند دهه در بین مردم و حتی جوانانی که هیچ وابستگی به آن دوره ندارند جایگاه ویژه ای دارند حاصل فعالیت های تورج شعبانخانی است. از جمله نازی ناز کن، صدای بیشه و کویر با صدای ابراهیم حامدی( ابی) اولین آلبوم ابوالحسن ستار پور ( ستار) که مجموعه ای از بهترین کارها از جمله همسفر ، گل کاغذی ؛ تکیه گاه و تو که نیستی و باغچه با صدای مازیار کیانی نژاد ...
حاصل ۳۵ سال تجربه و فعالیت شعبانخانی،۲۶۰ ترانه،۴ موسیقی فیلم، دو آلبوم با صدای خود او از کارهای قدیمی و ۱ آلبوم از کارهای جدیدیش بنام غزل است.همچنین ترانه « بهار بهار» از کارهای این مجموعه است.
منبع : سایت خانه موسیقی


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری ایلناسایت تجارت نیوزسایت اقتصادنیوزخبرگزاری ایسناسایت نورنیوزخبرگزاری تسنیمروزنامه شرقروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آرمان ملی