چهارشنبه, ۲ فروردین, ۱۴۰۲ / 22 March, 2023
مجله ویستا

ارباب ‌خانه - MASTER OF THE HOUSE


ارباب ‌خانه - MASTER OF THE HOUSE
سال تولید : ۱۹۲۵
کشور تولیدکننده : دانمارک
محصول : پالادیوم فیلم
کارگردان : کارل تئودور درایر
فیلمنامه‌نویس : اسوند ریندوم و درایر، بر مبنای نمایش‌نامه سقوط مستبد نوشته ریندوم
فیلمبردار : گئورگ شنیوویت
هنرپیشگان : یوهانس مایر، آسترید هولم، کارین نله‌موس، ماتیلده نیلسن، کلارا شونفلد و یوهانس نیلسن
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۷۷۳۰ فوت. صامت


ـ "ویکتور" (مایر) و "آیدا" (هولم) پانزده سال است که ازدواج کرده‌اند و حالا با فرزندانشان زندگی سختی را می‌گذرانند. "ویکتور" مدتی است که کارش را از دست‌داده و به‌دلیل مشکلات مالی با همسر، فرزندانش،... و حتی قناری خانه بدرفتاری می‌کند. "آیدا" فقط تا مدتی ظلم شوهر را تحمل و توجیه می‌کند و سرانجام علیه استبداد او می‌شورد. در اینجا "ویکتور" آرام ارام، درمی‌یابد که چقدر به زن و زندگی خود علاقه‌مند است. سرانجام نیز همه اعضاء خانواده با یکدیگر به تفاهمی مطلوب می‌رسند.
ـ ارباب خانه، مثل تمام فیلم‌های درایر، "اریژینال" نبود (خود درایر درباره این خصوصیت فیلم‌هایش می‌گفت: چون من سینماگر هستم و نه نویسنده با نمایشنامه‌نویس). اثری اقتباسی بود بر مبنای نمایشنامه‌ای اخلاقی/مذهبی و مورد توجه تماشاگرانی که در آن دوره، آثار اندرگو را می‌پسندیدند. درایر برای فراهم کردن شرایطی مناسب جهت عرضه احساسات شخصیت‌ها، یا در واقع بازیگران، ابتدا در نظر داشت فیلم را در آپارتمانی کامل را در استودیو بنا کرد ـ آنقدر کامل که آب و برق و گاز داشت و کاملاً برای زندگی شخصیت‌ها یا بازیگران فیلم آماده بود. "آیدا" زنی است زیر ستم (مثل بقیه شخصیت‌های زن فیلم‌های درایر) که علیه آنچه برای او مقدر می‌نماید اعتراض می‌کند. قبلاً در تئاتر، بزرگانی از جمله اوگوست استریندبرگ و هنریک ایبسن، ندای دفاع از حقوق زنان را سر داده بودند و عجیب نبود که در سینما و به لطف درایر و با ارباب خانه ندای آنان را از نو بشنویم.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت بیتوتهسایت اکوایرانسایت فراروروزنامه تعادلسایت ساعدنیوزسایت نامه نیوزخبرگزاری ایلناخبرگزاری مهروبگردی