یکشنبه, ۷ آذر, ۱۴۰۰ / 28 November, 2021
مجله ویستا

گیاه جوشیر (جاشیر)


گیاه جوشیر (جاشیر)
جوشیر صمغی است كه از گیاهی به همین نام گرفته می شود. این گیاه یكی از داروهایی است كه برای بیماریهای كلیوی استفاده می شود. ادرار آور است و حتی در مواردی بند آمده ها را باز می كند و قطره قطره ادرار كردن كه از مشكلات مجاری ادراری است توسط این گیاه قابل درمان است و بطور كلی باز كننده ی مجاری ادرار می باشد.مقوی سیستم دستگاه عصبی است. برای سرد مجازها، داروی خوبی است كه در رابطه با لقوه و رعشه استفاده می شود.
از سرشاخه های این گیاه به صورت سبزیهای خوراكی استفاده می شود. از كوبیده ی برگ و عصاره آنها برای درمان دندان درد استفاده می شود.از عصاره ریشه آن استفاده های صنعتی می شود مثل تهیه مواد آرایشی یا تهیه مُسكِن.این گیاه مثل بعضی از گیاهان، گیاهی سمی است بنابراین مقدار مصرف، زمان مصرف و دوره درمانی آن باید توسط پزشك تعیین شود.این گیاه را همراه مرزن جوش استفاده می كنند زیرا مرزن جوش عوارضی را كه این گیاه می تواند بوجود آورد تعدیل كرده یا كاهش می دهد.این گیاه اصولاً در ارتفاعات رویش دارد و دارای گلهای زرد با ساقه های بلند است.
منبع : پایگاه میوه و سبزی‌ ایران


همچنین مشاهده کنید
روزنامه ابتکاروبگردیخبرگزاری مهرسایت الفسایت نامه نیوزروزنامه شهروندسایت رویداد 24سایت مجله شبکهسایت نوداقتصادیسایت عصرایران