پنجشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۲ / 28 September, 2023
مجله ویستا

این زندگی ورزشی - This Sporting Life


سال تولید : ۱۹۶۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : کارل رایتس
کارگردان : لینزی آندرسن.
فیلمنامه‌نویس : دیوید استوری، برمبنای رمانی نوشته خودش.
فیلمبردار : دنیس کوپ
آهنگساز(موسیقی متن) : روبرتو گرهارد
هنرپیشگان : ریچارد هریس، ریچل رابرتس، آلن بادل، ویلیام هارتنل، کالین بلیکلی، آرتور لو، آن کانینگهام و جک واتسن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۲۹ دقیقه.


"فرانک" (هریس) با این فلسفه که "هر چیزی که دیدی و دلت خواست، می‌روی و به دست می‌آوری"، و با سودای رسیدن به ثروت و شهرت، کار در معادن شمال انگلستان را رها می‌کند تا به‌عنوان خشن‌ترین بازیکن یک تیم راگبی انگلیسی راه موفقیتش را همواره کند. به‌زودی مهارت و خشونتش در میدان مسابقه همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به جز همان کسی که برای "فرانک" مهم است ـ بیوه تنهائی به‌نام "خانم هاموند" (رابرتس) که صاحبخانه‌اش است. او که هنوز از مرگ همسرش در یک سانحه حین کار (که می‌گویند خودکشی بوده) افسرده است، ابتدا به اظهار علاقه‌های "فرانک"، بی‌اعتنائی می‌کند، اما بالاخره تسلیم او می‌شود. در مهمانی عروسی یکی از هم تیمی‌های "فرانک"، ناگهان "خانم هاموند" دچار عذاب وجدان می‌شود و "فرانک" را به شدت تحقیر می‌کند. طوری دوری را ندارد. برمی‌گردد، اما خانه خالی است. می‌فهمد که "خانم هاموند" دچار خونریزی مغزی شده و در حال مرگ است. "فرانک" خودش را به بیمارستان می‌رساند و تلاش می‌کند تا در همان حالت اغما، علاقه‌اش را به "خانم هاموند" ثابت کند. "خانم هاموند" می‌میرد و فرانک به میدان مسابقه برمی‌گردد، جائی که مردم فقط خشونت و وحشیگری را تشویق می‌کنند.
٭ نخستین فیلم بلند داستانی آندرسن، هم‌چنان در ادامه جنبش "سینمای آزاد" انگلستان، اثری است شبیه مستندهای اولیه‌اش، بازی هریس در نقش مردی که تمام ذهنیت و رفتارش مرد سالارانه است، خیره کننده می‌نماید و شخصیت او را می‌توان الهام‌بخش و سلف "جیک لاموتا" در گاو خشمگین (مارتین اسکورسیزی، ۱۹۷۹) دانست. رابرتس به‌دلیل ظاهر فاقد ظرافتش برای ایفای نقش زنی که رفتارهای مرد،او را به فروپاشی عصبی می‌کشاند، مناسب نیست. مهمترین ویژگی فیلم در هم‌ریختن مرز میان خاطرات هریس و زمان حال و بنابراین درهم ریختن مرز میان خود آگاه و ناخودآگاه او است. گلندا جکسن در نقشی کوتاه ـ نخستین نقش سینمائی خود ـ دیده می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت فرازدیلیسایت نورنیوزسایت اقتصادنیوزسایت تاپ نازسایت آفتاب نیوزسایت جمارانخبرگزاری تسنیمسایت رویداد 24سایت باتوروزنامه آرمان ملی