چهارشنبه, ۲۶ تیر, ۱۳۹۸ / 17 July, 2019
مجله ویستا

نقد و بررسی بازی های Peter Jackson


نقد و بررسی بازی های Peter Jackson
▪ سازنده: Ubisoft
▪ ناشر: Ubisoft
▪ سبک بازی: Action Adventure
▪ تاریخ انتشار: نوامبر ۲۰۰۵
▪ پلتفورم: PC, PS۲, PS۳, XBOX, X۳۶۰, GC, PSP, DS, GBA
▪ سطح بازی: متوسط
▪ درجه سنی: +۱۳
▪ زمان یادگیری: حدود نیم ساعت
King Kong، عنوان جنجالی آقای Peter Jackson که بسیاری از طرفداران بازی های کامپیوتری در انتظارش بودند با کوله باری از نوآوری از راه رسید ! داستان Peter Jackson King Kong: The Official Game of the Movie (که نام بسیار کوتاهی دارد!!) از جایی آغاز می شود که Carl Denham (فیلم ساز)، Jack Driscoll (فیلم نامه نویس) و Ann Darrow (هنرپیشه) برای جلوگیری از کنسل شدن ساخت یک فیلم به همراه گروهی با یک کشتی بزرگ عازم سفر می شوند و سر از جزیره مرموز و وحشتناکی به نام Skull Island در می آورند و در این جزیره King Kong، عظیم ترین موجودی که تا به حال دیده شده را ملاقات می کنند !
سبک بازی ترکیبی از اکشن اول شخص و سوم شخص می باشد. زمانی که در نقش Jack Driscoll بازی می کنید دوربین به صورت اول شخص در آمده و زمانی که در نقش King Kong هستید دوربین در حالت سوم شخص قرار می گیرد. داستان و روند بازی ۱۰۰% خطی بوده و تقریبا در تمامی مراحل بازی باید یک مسیر مشخص را دنبال کنید تا به هدف برسید.
قبل از هرچیز GamePlay بازی توجه شما را به سوی خود جلب می کند. حتما تمامی شما در ابتدا تصور می کنید که با یک اول FPS Shooter دیگر روبرو خواهید شد. اما King Kong با تمامی FPS های ساخته شده تفاوت دارد و شاید اصلا نتوان نام FPS را بر روی آن گذاشت! زمانی که به جزیره می رسید و بازی آغاز می شود،Jack یک هفت تیر در اختیار دارد. در حالت عادی اسلحه Jack در تصویر دیده نمی شود و در مواقع لازم باید با نگه داشتن کلید Space نشانه گیری کنید! حتی در حالت Default نشانگر اسلحه هم بر روی صفحه دیده نمی شود ضمن اینکه مقدار مهمات و سلامتی هم وجود ندارند! البته نشانگر اسلحه و مقدار مهمات را می توانید از قسمت Options به بازی اضافه کنید اما چیزی به نام درجه سلامتی و همچنین بسته های سلامتی در بازی به چشم نمی خورد درست مانند بازی Call of Duty ۲.
در King Kong هم هنگامی که از دشمنان ضربه می خورید تصویر به رنگ قرمز در می آید و حالتی مثل موج گرفتگی برای Jack پدید می آید. در این حالت اگر باز هم ضربه بخورید جک کشته می شود اما اگر چند ثانیه در جایی پناه بگیرید و از ضربه خوردن اجتناب کنید جک سلامتی خود را باز می یابد و می توانید بازی را ادامه دهید. زمانی که در نقش Jack بازی می کنید با معماهای بسیار ساده ای نیز روبرو می شوید که تمامی این معماها برای باز کردن درهای بسته ای که در طول بازی وجود دارند طراحی شده اند. هنگامی که به یک در بسته برخورد می کنید معمولا نیاز به یک تکه چوب دارید تا بتوانید در را باز کنید و این تکه چوب هم بیشتر اوقات در پشت خارهایی قرار دارند که شما ابتدا باید خارها را آتش زده و سپس تکه چوب را بردارید. تنها کاری که شما باید بکنید پیدا کردن آتش و رساندن آن به محلی است که تکه چوب پنهان شده است! این موضوع تا آخر بازی وجود دارد و تا حدودی بازی را یکنواخت و کسل کننده نیز می سازد. در بیشتر مواقع ۲-۳ نفر از دوستانتان نیز شما را همراهی کرده و به شما در پیشروی در مراحل کمک می کنند.
کنترل بازی (البته هنگامی که در نقش Jack بازی می کنید) بسیار ساده و روان بوده و مشکل خاصی برای شما ایجاد نمی کند. شما به راحتی می توانید با استفاده از Mouse و Keyboard کاراکتر Jack را کنترل کنید .اما هنگامی که در نقش Kong به بازی می پردازید GamePlay بازی کمی متفاوت می شود. مهمترین تغییر عوض شدن زاویه دوربین از اول شخص به سوم شخص می باشد. حدود ۸۰ درصد از زمانی که در نقش Kong بازی می کنید به مبارزه با موجودات عظیم الجثه اختصاص دارد. کنترل Kong هم با Mouse و Keyboard انجام می شود با این تفاوت که از Mouse فقط برای ضربه زدن و یا گرفتن دشمنان استفاده می شود. کلید سمت چپ ماوس برای ضربات سهمگین دست و کلید سمت راست برای گرفتن موجودات! به غیر از مبارزه، پرش از این شاخه به آن شاخه و از این صخره به آن صخره دیگر حرکات Kong را تشکیل می دهند. ضمن اینکه در بعضی از مراحل برای تکان دادن تکه سنگ های بسیار بزرگ باید ۲ کلید را به صورت متناوب فشار دهید.
در کل ۵ نوع سلاح برای Jack در بازی وجود دارند که شاملPistol ، ShotGun ، Sniper Rifle ، مسلسل Thompson و نیزه های چوبی می باشند. (نیزه های چوبی در گوشه و کنار مراحل به وفور یافت می شوند و نقش مهمی را در بازی ایفا می کنند. همچنین می توانید سر این نیزه های را آتش زده و برای سوزاندن گیاهان و خارها و یا حمله به موجودات جزیره از آن استفاده کنید.) همچنین Jack می تواند با استفاده از ضربات مشت دشمنان را فراری دهد. ضمن اینکه Jack فقط توانایی حمل ۱ اسلحه را دارا میباشد. مهمات مورد نیاز Jack نیز توسط هواپیمایی که برای پیدا کردن گمشدگان بر فراز جزیره پرواز می کند مهیا می شود.
از نکات جالب توجه بازی که هیجان بازی را چندین برابر می کند شدید شدن ضربان قلب Jack در زمانیست که از چیزی می ترسد! به طور مثال هنگامی که یک دایناسور غول پیکر قصد شکار کردن شما را دارد صدای ضربان قلب Jack به وضوح به گوش می رسد. فرار کردن از دست یک دایناسور T-REX غول پیکر در حالی که قلبتان به شدت می زند و هر لحظه امکان دارد از سوی دایناسور شکار شوید و یا موجود دیگری از روبرو به سمتتان حمله کند هیجان و وحشت وصف ناپذیری در شما به وجود می آورد ! دشمنان موجود در بازی از تنوع بسیار بالایی برخورداند و تقریبا هرنوع موجود و دایناسوری که بخواهید دربازی یافت می شود! در طول بازی معمولا مبارزه با موجودات کوچک تر و ضعیف تر بر عهده Jack خواهد بود در حالی که Kong باید با دایناسورهای غول پیکر مبارزه کند.
اما گیم پلی بازی بی نقص هم نیست و دارای مشکلاتی نیز می باشد. مهترین ضعف بازی را می توان نامناسب بودن زاویه دوربین در زمانی که کنترل Kong را به دست دارید دانست. به خصوص در صحنه های نبرد که بعضی اوقات Kong به طور کامل از دید شما خارج می شود و شما فقط شاخ و برگ های درختانی را می بیند که Kong در پشت آنها قرار دارد! همچنین کنترل Kong هم بعضا دچار مشکلاتی کوچکیست که البته قابل چشم پوشی هستند. یکی دیگر از ضعفهای بزرگ بازی کوتاه بودن آن است به طوری که در عرض ۶ الی ۸ ساعت و با به خرج دادن کمی مهارت می توانید بازی را به پایان برسانید که زمان بسیار کوتاهیست.
از لحاظ گرافیکی بازی در سطح نسبتا خوبی قرار دارد. بازی بیشتر در محیط های باز جزیره اتفاق جریان دارد که البته اکثر این محیط ها در میان شاخ و برگ درختان عظیم جزیره محصور شده اند. افکتهای نورپردازی و آتش کاملا پویا، مدل سازی عالی برای شخصیتها، افکتهای آب خوب از نکات برجسته گرافیک بازی هستند. ضمن اینکه با وجود گرافیک بالا و جزئیات و افکت های زیاد، بازی در سیستم های حتی سطح پایین هم با Frame Rate خوب و افت جزئی Frame در بعضی از صحنه های بسیار شلوغ اجرا می شود. در کل گرافیک نسخه PC در پایین ترین حالت چیزی شبیه به نسخه XBOX و در بالاترین حالت نزدیک به نسخه XBOX۳۶۰ می شود که البته برای استفاده از نهایت قدرت گرافیکی بازی نیاز به سیستم به روزی و قدرتمندی دارید. همچنین نسخه دیگری از بازی King Kong منتشر شده است (البته این نسخه فقط از طریق اینترنت قابل دانلود است) که از لحاظ گرافیکی واقعا در سطح بسیار بالایی قرار دارد! نورپردازیها، سایه ها، افکتهای آب و آتش و مه، مدل سازی و طراحی شخصتی ها و موجودات، جزئیات محیط و ... تماما در بالاترین سطح ممکن قرار دارند به طوریکه برای اجرای این نسخه حداقل تکرار می کنم حداقل به CPU ۳.۰ Ghz، ۲GB RAM و ۲۵۶MB کارت گرافیک GeForce۶۸۰۰ یا RadeonX۸۰۰ نیاز دارید ! از دیگر ویژگی های جالب توجه در بخش گرافیک می توان به WideScreen بودن صفحه نمایش بازی اشاره کرد که در حالت ۱۶:۹ قرار دارد. (البته این میزان قابل تغییر است و حتی می توان به صفحه نمایش را به حالت FullScreen تغییر داد) مزیتی که حالت WideSreen دارد این است که حال و هوای فیلم را به خوبی به گیمر منتقل می کند.
صداگذاری و موزیک ها در King Kong بی شک بهترین قسمت بازی هستند. موزیک های بازی کاملا سینماتیک هستند و بسیار زیبا و جذاب کار شده اند. صداگذاری شخصیت ها به لطف استفاده از صدای بازیگران فیلم King Kong که تا چندی دیگر اکران می شود عالی از آب در آمده اند. همچنین صدای دایناسورها و موجودات جزیره به خصوص شخص King Kong (!) واقعا منحصر به فرد هستند. هنگامی که King Kong نعره می کشد تمام بدن شما می لرزد و احساس می کنید Kong در چند قدمی شما قرار دارد!
با تمام کردن بازی گزینه های زیادی در بخش Extra Features بازی آزاد می شوند که مهمترین آنها Old Mode می باشد. هنگامی که بازی را در این حالت قرار می دهید تصویر بازی تقریبا سیاه و سفید می شود به طوریکه تصور می کنید در حال تماشای فیلم قدیمی King Kong (که سالها پیش اکران شد) هستید! تعدادی ArtWork و موزه که دایناسورها و موجودات موجود در بازی را نشان می دهند از دیگر قسمتهای آزاد شده می باشند. همچنین با به دست آوردن امتیاز در طول بازی می توانید یک کد اینترنتی را آزاد کنید و از این کد برای دانلود کردن آیتمهای خاص از سایت رسمی بازی استفاده کنید. ( با انجام دوباره بازی می توانید مقدار این امتیازها را افزایش داده و کد کامل را به دست آورید.)
متاسفانه یا خوشبتختانه (؟) بازی فاقد بخش چند نفره می باشد. البته حتی تصور بخش چند نفره هم برای این بازی کمی دشوار است و King Kong یک بازی کاملا تک نفره می باشد که تمام لذت آن در همین تک نفره بودن است!
Peter Jackson King Kong را می توان یکی از بهترین اقتباس ها از روی فیلم های سینمایی در چند سال اخیر و یکی از به یادماندنی ترین بازی های تاریخ بازیسازی دانست که به لطف آقایان Peter Jackson و Micheal Anchor (که در سال ۲۰۰۳ بازی زیبای Beyond Good & Evil را خلق کرد) تقریبا بر روی تمامی دستگاه های موجود در بازار شامل PC , PS۲ , XBOX , XBOX۳۶۰ , DS , GameCube , GBA , PSP (و در آینده PS۳) منتشر شده است و تمامی گیمر ها می توانند از آن لذت ببرند. انجام این بازی فوق العاده را به تمامی شما عزیزان توصیه می کنیم.
▪ سیستم مورد نیاز:
ـ ویندوز ۹۸ و بالاتر
ـ پنیتوم-۳ ۱.۰ گیگاهرتز
ـ ۲۵۶ مگابایت رم
ـ ۳۲ مگابایت کارت گرافیک (nVidia GeForce ۴ یا ATI Radeon ۸۵۰۰ و بالاتر ، سری MX ساپرت شده نمی باشد) / ۱.۵ گیگا
نویسنده Behzad
منبع : بازیکده
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

حراج انواع کولرگازی اینورتر اجنرال

سایت دیدارنیوزسایت سخت‌افزارمگروزنامه سازندگیروزنامه شهروندسایت ارانیکو