یکشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸ / 18 August, 2019
مجله ویستا

Infrared همه جا در کنار ما


Infrared همه جا در کنار ما
بـا ظهـور امـکانات انتقال داده بی سـیـم، از قبیـل USB بی سیـم، FireWire پرسرعت تر و Bluetooth، احتمالاً تصور همگان بر این اسـت که استاندارد Infrared قدیـمی که بـه آن IR نیز گفـته می شود، به فـراموشی سـپرده خواهد شـد. قطعاً بسیاری از افراد، هم اکنون گوشی های تلفن همراهی در اختیار دارند که با استفاده از Infrared به انتقال داده می پردازند و بسیاری از ما هم اکنون از این قابلیت بهره می گیـریم. اما ممکن است از خودتان سؤال کنیـد که آیا USB بی سیـم و Bluetooth در نهایـت Infrared را از دور خـارج خواهـد ساخـت؟ پاسـخ ایـن سـوال بـدین ترتیـب اسـت: خیـر؛ زیـرا Infrared Data Association; IrDA قصد ندارد اجازه دهد که چنین اتفاقی بیفتد، در حقیقت بسیاری از پیشرفت های اخیر این موسسه، IR را در موقعیت خوبی حفظ کرده است. ممکن است شـما به صورت مـداوم از IR بهره گیرید، حتی اگر هیچ گاه از آن در گوشی تلفن هـمراه خود اسـتفاده نکرده باشـید. در حقیقت همه دستگاه های کنترل از راه دور وسایل الکترونیکی از فناوری IR بهره می گیرند. IR موارد استفاده دیگری نیز دارد؛ از صنعت و مخابرات گرفته تا هوا فضا و ارتش. به عنوان مثال IR بلند یا IR گرمایی (بخش اعظمی از طیف IR)، برای عینک های شب بسیار حیاتی است؛ زیرا اشیای متحرک، IR گرمایی را در سطح اتمی از خود ساطع می کنند. شرکت ABI Research تصور می کند که اتومبیل ها به زودی دارای سنسورهای IR گرمایی خواهند شد تا بتوانند پرتوهای ساطع شده از کودکان، حیوانات و سایر موجودات زنده در جاده ها را شناسایی کنند. در سـمت دیگر طیف IR، دستگاه های کنترل از راه دور و گوشی های تلفن همراهی قرار دارنـد که از IR کوتاه یا IR متوسط بهره می گیـرند که دارای امـواج کوتاه تری بوده و می تواند داده ها را انتقال دهـد. IrDA بـرای ایـن فناوری ها آینـده درخـشانی را پیش بیـنی می کند. طبـق اظـهارات این موسـسه، ارسال گیرنـده ها و فرسـتنده ها از سـال ۲۰۰۱ تا سـال ،۲۰۰۶ حدود ۳۰۰ درصـد افزایـش داشته است و پیش بیـنی ها افزایـش ۵/۶ درصـدی در هر سال را نـشان می دهـد.
در سال ۲۰۰۶ این میـزان به ۳۱۴ میلیون دستگاه فرستنده و گیرنده رسیده بود. اغلب این فرستنـده و گیرنـده ها در گوشی هـای تلـفن همراه بـودنـد، اما بـا ایـن حـال حدود ۲۷ درصـد از گوشی هـای تلفن های همراه دارای این ویژگی هستند. پیشرفت های جدید IrDA امیدوار است این زیر ساخت را با استاندارد جدیدی که در سال ۲۰۰۶ معـرفی کـرد و IrSimple نام داشت، گستـرش دهد. محـدودیت کوتاهی خطوط انتقال و حـجم اندک داده ای که می تواند انتقال یابد، موجـب کاهش سرعت انتقال داده ها می شـود. اما با استفاده از IrSimple کاربران اکنون می توانند داده ها را با سرعتی حدود ۱۶مگابیت در ثانیه انتقال دهند و این میزان به ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه نیز می رسد. برخی از محصولات IrDA می توانند اطلاعات را تا فاصله ۱ مایلی انتقال دهند؛ اگرچه برخی محدودیت های قرار گرفته در مـسیرها و نیز اخـتلال در سیگنال ها به عـلت باران و مه، احتمال انتقال داده در چنین فاصله ای را کمتر می کند. IrDA (در تلفن های همراه و کامپیوترهای شخصی این فناوری همنام مؤسسه آن است)، دارای مزایای خاصی است. وی مـنـگ لی (Wei-Meng Lee) یـکی از مـتـخصصان مایکروسافت در بخش Developer Learning Solutions می گوید: «Infrared به جفت کردن (Pairing) دستگاه ها نیازی ندارد و نیازی به تبادل کدهای PIN مـحرمانه افراد نیسـت. از ایـن رو، برای بـرنامه هایی کـه به انـتقال سـریع اطلاعات نیاز دارند، مناسب است. به عبارت دیگر، استفاده از IrDA آسان است و این چیزی است که در دنیای امروزی به آن نیاز داریم. علاوه بر آن، اجزای IrDA نسبت به Bluetooth و رادیوهای Wi-Fi بسیار ارزان هستند. اجزای جدید IrDA که توسط شرکت Avago Technologies به تازگی معرفی شدند، سرعت انتقالی تا ۱۶ مگابیت در ثانیه را ارائه می کردند.
● نگاهی به آینده
رایان ساندرسون (Ryan Sanderson)، تحلیل گر بازار بخش نیمه رسانا در IMS Research پیش بینی می کند که به زودی IrDA را بیشتر مشاهده خواهیم کرد. به گفته وی، با پذیرش پروتکل IrSimple و افزایش روز افزون گوشی های تلفن همراه دارای دوربین های سطح بالا و قابلیت های ویدئویی، انتظار می رود که این گوشی ها IrDA را برای انتقال داده ها با سرعت بالاتر بپذیرند. این کار با امکان به اشتراک گذاری تصاویر و فایل های ویدئویی بین افراد و نیز انتقال مستقیم آنها به چاپگرها و دستگاه های تلویزیون امکان پذیر است. ساندرسون پیش بینی می کند که IrDA تلفن های همراه را قادر می سازد تا به عنوان دستگاه کنترل از راه دور برای تلویزیون و سایر دستگاه های رسانه و نیز مودم بی سیم به کار روند و با کامپیوترهای شخصی و گوشی های تلفن همراه دارای دوربین دیجیتال، دوربین های فیلم برداری و بسیاری تجهیزات ارتباط برقرار سازد. سونی، فوجی و بسیاری شرکت های دیگر، چاپگرهای عکس و دوربین های دیجیتالی سازگار با IrDA را تولید می کنند؛ اگرچه هنوز بسیاری از آنها وارد بازار نشده اند.
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی
همچنین مشاهده کنید


 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی
 از میان خبرها
سایت الفسایت ارانیکوخبرگزاری اسپوتنیکروزنامه اعتمادسایت 55 آنلاین