پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

مدعی بی ادعا


مدعی بی ادعا
پرونده بازی های دور نخست مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا با انجام ۸ بازی در ۴ گروه E و F و G و H به پایان رسید تا تیم های حاضر در این تورنمنت فرصتی دو هفته ای برای رویارویی با حریفان بعدی خود داشته باشند. تساوی ۲-۲ لیون با فیورنتینا در فرانسه آن هم در شرایطی که ۲- صفر از حریف ایتالیایی خود عقب افتاده بود گل زیبا و پیروزی بخش آلساندرو دل پیرو به زنیت و اخراج اشتباه بازیکن آلبورگ در بازی مقابل سلتیک از مهمترین حوادث روز دوم دور نخست محسوب می شدند.
● توقف شیاطین
حتی بازگشت کریستیانو رونالدو نیز نتوانست مانع از متوقف شدن منچستر یونایتد در مقابل ویارئال در اولدترافورد شود. در این بازی مدافع عنوان قهرمانی نتوانست به نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل دست یابد. سرآلکس فرگوسن در مورد عملکرد بازیکنانش گفت: «امشب شاهد فوتبال خوبی بودیم که در آن چندین موقعیت خوب به وجود آمد. در مجموع عملکرد مثبتی داشتیم و باید پیروز می شدیم. ویارئال تیمی قوی و باتجربه در رقابت های اروپایی است و همانطوری که انتظار داشتم بازی کرد. این نتیجه چندان هم بد نبود اما ترجیح می دادیم ۳ امتیاز را از آن خود کنیم. ضمن اینکه تساوی در دیگر بازی گروه نیز به نفع ما شد.از عملکرد تیم خود رضایت دارم.
کریستیانو رونالدو هم در نخستین بازی فصلش بازی خوبی ارائه داد. حمایت گسترده هواداران از حضور رونالدو در زمین نشان داد او هنوز در قلب آنها جای دارد و به نظر من او شایسته چنین حمایت هایی است زیرا مطمئنا هواداران می دانند این بازیکن چه افتخاراتی را برای ما رقم زده است. اعتراف می کنم هنوز بازی تیم ما شتاب لازم را ندارد اما از امروز به بعد روز به روز پیشرفت خواهیم کرد.» و اما در سوی دیگر مانوئل پیگرینی سرمربی ویارئال با ابراز رضایت از کسب تساوی در خانه حریف گفت: «بدون شک در نیمه دوم ما تیم برتر میدان بودیم و توانستیم مالکیت بیشتری بر توپ و موقعیت های بیشتری داشته باشیم. هر ۳ مهاجم ما در آمادگی کامل قرار نداشتند بنابر این نتوانستیم آنطور که می خواستیم از لحاظ قدرت هجومی قوی ظاهر شویم. ما باعث شدیم رکورد پیروزی خانگی منچستر یونایتد در اروپا از ۲ سال پیش تاکنون شکسته شود. ورود کریستیانو رونالدو به زمین ما را با کمی مشکل مواجه کرد زیرا او از سایر هم تیمی هایش تازه نفس تر بود.»
دیگر بازی گروه E که میان تیم های سلتیک و آلبورگ دانمارک به انجام رسید نیز به تساوی بدون گل کشیده شد تا همه چیز در این گروه دست نخورده باقی بماند. هدر رفتن یک ضربه پنالتی برای سلتیک میزبان توسط بری رابسون مهمترین حادثه در دیداری بود که در اکثر اوقات نیمه اول دانمارکی ها بر جریان بازی تسلط داشتند. اخراج اشتباه مایکل بیوشام توسط ماتئو ترفولونی داور ایتالیایی بازی در حالی که مایکل یاکوبسن روی جئورجیوس ساماراس، مهاجم سلتیک خطا کرده بود دیگر حادثه مهمی بود که در این دیدار اتفاق افتاد.
● شاهکار الکس
بار دیگر آلساندرو دل پیرو به کمک یوونتوس شتافت تا غایب ۲ ساله لیگ قهرمانان اروپا در نخستین بازی خود در این رقابت ها از فصل ۲۰۰۶ - ۲۰۰۵ با شکست زنیت سن پترزبورگ را بدرقه کند. ضربه ایستگاهی زیبای کاپیتان بیانکونری ها باعث شد میزبان مسابقه با نتیجه یک - صفر کار خود را به پایان ببرد. کلودیو رانیری سرمربی یوونتوس پس از اتمام بازی اظهار داشت: «گل زیبایی به ثمر رساندیم و نتیجه لازم را به دست آوردیم. بازی بسیار تاکتیکی و پیچیده ای بود.
فکر می کنم زنیت در شرایط فیزیکی بهتری نسبت به ما قرار داشت زیرا ما تازه فصل جدید را شروع کرده ایم. این تیم به خوبی ما را تحت فشار قرارداده بود و با ۵ هافبکش در خط میانی تمام فضا را بسته بود. اما ما هم به خوبی توانستیم سرعت ضدحملات و بازی این تیم را بگیریم.
باید به زنیت تبریک بگویم زیرا عملکرد خوبی به نمایش گذاشت. خیلی دوست دارم بدانم عملکرد تیمم در بازی های آینده چگونه خواهد بود. تنها باید بگویم از آنجایی که چند بازیکن ما برای نخستین بار حضور در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه می کنند توقع و انتظار بالا داشتن از یوونتوس برای کسب پیروزی در هر دیدار اشتباه است.» دیک ادووکات سرمربی زنیت با ابراز نارضایتی از نتیجه رقم خورده برای شاگردانش گفت: «چند فرصت خوب گلزنی داشتیم اما از آنها استفاده ای نبردیم و تاوان آن را هم دادیم. نتوانستیم قبل از یوونتوس به گل برسیم که دلیل اصلی آن ضعف مهاجمان ما در تمام کردن حملات بود. معتقدم اینگونه بازی ها باعث بالارفتن تجربه تیم ما خواهد شد. امشب نشان دادیم در برابر تیم های بزرگ مانند یوونتوس نیز می توانیم خوب ظاهر شویم.
مواجه شدن با قهرمانانی همچون آلساندرو دل پیرو کار بسیار سختی است زیرا بازیکنان این چنینی می توانند با یک ضربه نتیجه یک بازی را تغییر دهند. در فوتبال باید از موقعیت ها استفاده کرد تا پیروز شد اما امشب ما این کار را نکردیم. به هر حال از عملکرد تیم خود رضایت دارم. مقابل تیمی قدرتمند آن هم در خارج از خانه بازی می کردیم هر چند اگر کمی مصمم تر و قدرتمندتر ظاهر می شدیم می توانستیم پیروز میدان هم باشیم.
دیگر بازی گروه H میان رئال مادرید و باته بلاروس برگزار شد که با پیروزی ۲- صفر میزبان اسپانیایی خاتمه یافت. اگر چه سرخیو راموس در دقایق ابتدایی بازی رئال را پیش انداخت اما باته تازه وارد به لیگ قهرمانان در برابر سیل حملات قهرمان ۹ باره این رقابت ها طاقت آورد تا آنکه رودفان نیستلروی در دقیقه ۵۴ گل دوم را نیز به ثمر رساند. برند شوستر سرمربی رئال مادرید درخصوص نتیجه این دیدار گفت: «با توجه به شروع فوق العاده ای که داشتیم تصور می کردم گل های بیشتری بزنیم. در حالی که می توانستیم گل های دوم و سوم را به ثمر برسانیم و با پیروزی قاطعانه تری کار را تمام کنیم موفق نشدیم راهی که با اقتدار شروع کردیم را ادامه بدهیم.»
● تنها میهمان پیروز
گلزنی دانیل فان بویتن باعث شد یورگن گلینزمن نخستین تجربه مربیگری اش در لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی به یاد بسپارد. بایرن مونیخ با کسب نتیجه یک - صفر مقابل استوابخارست به تنها تیم میهمان روز دوم دور نخست رفت مرحله گروهی مبدل شد که به پیروزی دست می یابد. یورگن کلینزمن سرمربی باواریایی ها با ابراز رضایت از کسب پیروزی خارج از خانه اظهار داشت: «کسب ۳ امتیاز در نخستین بازی بسیار مهم بودکه خوشبختانه تیم ما به این هدف رسید. می دانستیم کسب پیروزی مقابل استوابخارست آن هم در رومانی کار ساده ای نیست. در نیمه نخست ما کنترل بازی را به دست گرفتیم و می توانستیم نتیجه را ۲- صفر کنیم. اما در نیمه دوم کمی تدافعی تر بازی کردیم.» ماریوس لاکاتوس سرمربی استوابخارست که بازیکنانش ۲ بار توپ را به تیرک دروازه میهمان کوبیدند و سرانجام هم موفق به نفوذ به دفاع بایرن مونیخ نشدند گفت: «از نتیجه ای که رقم خورد ناراحت هستم. امیدوار بودیم از روی ضدحملات به گل برسیم اما نتوانستیم. باید پس از دریافت گل هجومی تر بازی می کردیم اما متاسفانه این کار را هم نکردیم. بایرن حریفی قدرتمند و پر از بازیکنان سرشناس بود و نتوانستیم این تیم را متوقف کنیم.»
بازی دیگر گروه F با فرار دقایق پایانی لیون از شکست ۲- یک مقابل فیورنتینا همراه شد. قهرمان بلامنازع فوتبال فرانسه طی ۷ سال گذشته در حالی به تساوی ۲-۲ مقابل فیورنتینا دست یافت که تا دقیقه ۷۳ بازی ۲- صفر حریف ایتالیایی خود عقب بود. در شرایطی که تمام حملات میزبان به بن بست ختم می شد کریم بنزما ستاره ۲۰ ساله این تیم به کمک کلود پوئل و شاگردانش آمد تا با به ثمر رساندن ۲ گل در دقایق ۷۳ و ۷۷ مانع از رقم خوردن شکست خانگی برای لیون شود. پوئل، سرمربی لیون پس از اتمام این دیدار گفت: «برای جبران شکست ۲- صفر باید روحیه و اعتماد به نفس قوی داشت که تیم ما با به نمایش گذاشتن آن ثابت کرد از چه جایگاهی برخوردار است. اما معتقدم هنوز به تمرینات بیشتری احتیاج داریم تا بتوانیم در سراسر مدت بازی عملکردی موثر و مفید داشته باشیم. بنزما نیز اظهار داشت: کسب تساوی از شکست آن هم در نخستین بازی بسیار بهتر است. فصل گذشته ما با شکست ۳ - صفر کار خودمان را آغاز کردیم اما این بار موفق شدیم شکست را جبران کنیم و قدرت ترکیب جدید تیم را به نمایش بگذاریم. داشتن کمی شانس هم در این رقابت ها لازم است. امیدوارم در بازی آینده پیش از اتمام نیمه نخست ۲ گل دریافت نکنیم.
● برد آرژانتینی
پرگل ترین نتیجه روز دوم دور نخست مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا متعلق به دیدار تیم های پورتو و فنرباغچه بود. در این دیدار که به میزبانی پرتغالی ها برگزار می شد گلزنی لیاندرو لوپز و لوچو گونسالس مهره های آرژانتینی پورتو به رقم خوردن پیروزی ۳ - یک این تیم در برابر شاگردان لوییس آراگونس کمک کرد. اگرچه دانیل گوییسا مهاجم اسپانیایی فنرباغچه یکی از ۲ گل پورتو را جبران کرد اما لینو بازیکن برزیلی پورتو که به صورت مهره تعویضی وارد میدان شده بود تیر خلاص را به قلب حریف ترکیه ای وارد و گل سوم را به ثمر رساند.
خوالدو فریرا سرمربی پورتو با تحسین عملکرد شاگردانش گفت: «پورتو موفق شد دور نخست را با موفقیت پشت سر بگذارد. در اکثر اوقات بازی این ما بودیم که بر جریان بازی سلطه داشتیم هر چند چندین موقعیت مسلم را از دست دادیم وگرنه با گل های بیشتری می توانستیم پیروز شویم. آراگونس نیز گفت: «بازی را در عرض ۲ دقیقه واگذار کردیم. از آنجایی که می دانستیم پورتو از چه قدرتی برخوردار است سعی کردیم از دریافت گل در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی جلوگیری کنیم. در نیمه دوم بازی بهتر و موقعیت های بیشتری داشتیم اما گل سوم پورتو در دقایق تلف شده همه چیز را تمام کرد.»
دیگر بازی این گروه که میان آرسنال و دیناموکیف برگزار شد با گلزنی ویلیام گالاس و فرار توپچی ها از شکست خارج از خانه خاتمه یافت. گالاس در تنها ۲ دقیقه مانده به اتمام بازی از روی پاس تئو والکات آرسنال را به گل رساند تا گل بانگورا از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۶۴ باعث رقم خوردن هر ۳ نتیجه به سود میزبان نشود. آرسن وانژه در مورد نتیجه ای که توسط توپچی های لندن به دست آمد گفت: «احساس می کنم ۲ امتیاز با ارزش را از دست دادیم اما از طرف دیگر خوشحالم که باخت را با تساوی عوض کردیم.» یوری سیومین سرمربی دینامو نیز ضمن ابراز رضایت از نتیجه کسب شده مقابل آرسنال گفت: «اگر کسی قبل از بازی به من می گفت دینامو یک امتیاز کسب می کند بسیار خوشحال می شدم.»
یاسر احمدی
منبع : روزنامه ایران ورزشی