جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

یک تجربه مفید برای افراد چاق !


یک تجربه مفید برای افراد چاق !
خانم مورگان ۳۵ ساله در حال خوردن چیزبرگر ادعا میکند با خوردن غذاهای مکدونالد طی سه ماه ۱۶ کیلو لاغر شده است. با الهام از برنامه مستند "Super Size Me"، مراب مورگان (Merab Morgan) تصمیم گرفت رژیمی را که در طی آن تنها مجاز به خوردن غذای آماده باشد، امتحان کند. او که یک کارگر ساختمانی و مادر دو فرزند است، ۹۰ روز فقط در رستوران مک دونالد غذا خورده و با این کار ۳۷ پوند از وزنش کاسته شده است.
این نتیجه کاملا متفاوت با اتفاقی است که در برنامه مستند نامبرده برای فیلمسازی به نام مورگان اسپورلاک (Spurlock Morgan) رخ داد. تک رژیم مک دونالد (رژیمی که در طی آن تنها مجاز به خوردن مک دونالد باشی) برای او کسب روزانه ۵۰۰۰ کالری و نهایتا ۳۰ پوند اضافه وزن و همچنین به مخاطره افتادن سلامتش را به ارمغان آورد.
مورگان، اهل نیویورک سیتی، معتقد است که در آن فیلم مستند، به روشی غیرمنصفانه و با اشاره به این مطلب که افراد چاق قربانیان بی توجهی شرکت های معروف غذاهای آماده و حجیم هستند، یکی از بزرگترین رستورانهای دنیا را هدف قرار داده اند.
او می گوید: "این خود افراد هستند که در قبال چیزهایی که می خورند مسئولند، نه رستورانها. مشکل تک رژیم مک دونالد، به غذاهای موجود در منوی رستوران مربوط نمی شود، بلکه به انتخاب شما از آن منو مربوط است."
مورگان می افزاید : "به عقیده من، این که تصمیم بگیری هم وزن خودت را کم کنی و هم به افراد چاق چیزی را ثابت کنی، درست مثل این است که با یک تیر دو نشان بزنی. اگر هنگام تحویل غذا در رستوران، آنها یک پای سیب را اشتباها در پاکت من قرار دهند، بدین معنی نیست که من بگویم : حالا می توانم این پای سیب را بخورم."
باید به چیزهایی که می خوردم فکر می کردم فیلم مستند غافلگیر کننده اسپورلاک، بر طبق گفته ناشرش : دیوید مگ دائل (David magdael)، به یک شوی تلویزیونی در شبکه FX تبدیل شد. او در این برنامه از مورگان یا دیگر افرادی که تک رژیم مک دونالد را گرفته بودند و به واسطه انتخاب درست و خوردن غذاهای سالم از منوی آن رستوران، موفق به کم کردن وزنشان شده بودند، هیچ صحبتی به میان نیاورد.
شخص دیگری به نام سوسو والی (Whaley Soso) طی یک برنامه تک رژیمی ۳۰ روزه با خوردن روزانه ۲۰۰۰ کالری در رستوران مک دونالد، وزنش از ۱۷۵ پوند به ۱۳۹ پوند رسید. به دنبال آن فیلمی مستقل راجع به تک رژیم مک دونالد با عنوان " من و میکی دی " (Me and Mickey D) ساخته شد.
والی می گوید : "مجبور بودم به چیزهایی که می خواستم بخورم فکر کنم. نمی توانستم فقط در رستوران راه بروم و بگویم من یک کلوچه دارچین با یک نوشابه رژیمی می خواهم. زیرا می دانم افراد بسیاری دائما در حال فکر و توجه کردن به چیزهایی که می خورند هستند ، در حالیکه این تنها بخشی از مشکل است."
همانطور که انتظار می رفت رستوران مک دونالد هم به تاثیرات به جا مانده از فیلم اسپورلاک اعتراض کرد. به گفته اوک بروک (Oak brook)، والت ریکر (Walt Riker )، نایب رییس شرکت مک دونالد اظهار داشته : دانستن اینکه برخی از مشتریان فقط با خوردن غذاهای آماده و به ظاهر حجیم لاغر می شوند، خشنود کننده بود اما باعث تعجب نشد. ریکر اضافه کرد: " فیلم اسپورلاک از دید عموم با واکنش های شدیدی روبرو شد."
● ۱۴۰۰ کالری در روز
مورگان با استفاده از اطلاعات غذایی که از سایت مک دونالد دریافت کرده، یک برنامه غذایی برای خودش تنظیم کرده که در آن بیشتر از روزی ۱۴۰۰ کالری وجود نداشته است. او فقط دو بار سیب زمینی سرخ کرده می خورده و معمولا برگرها و سالادها را انتخاب می کرده. این انتخاب ها با انتخاب های اسپورلاک، که هر کدام از غذاهای منو را حداقل یک بار می خورده کاملا متفاوت است. بعد از گذشت ۹۰ روز وزن او از ۲۲۷ پوند به ۱۹۰ پوند رسید.
او می گوید: "احساس بسیار خوبی دارم. زیرا واقعیت امر این است که زیبایی قدرت است و اگر شما چاق باشید یا اضافه وزن داشته باشید مردم شما را خیلی جدی نمی گیرند."
داون جکسون بلتنر (Dawn Jackson Blatner ) یک متخصص رژیم و سخنگوی زن انجمن رژیم غذایی آمریکا، این واقعیت که تک رژیم کم کالری مک دونالد ممکن است به کم کردن وزن افراد کمک کند را تایید می کند. اما در عین حال معتقد است که در دراز مدت تنوع لازم برای یک رژیم مناسب را دارا نمی باشد. زیرا هر رژیمی که باعث کم شدن وزن فرد می شود، لازم است که در بقیه عمر آن فرد هم رعایت شود.
مورگان می گوید هنوز تصمیم نگرفته که آیا می تواند تک رژیم مک دونالد را تا رسیدن به وزن ۱۵۰ پوند تحمل کند یا خیر . اما یک شکایت از مک دونالد دارد و ان این است که :" اگر می توانستم پیشنهادی به مک دونالد بدهم، مک مارگاریتا (McMargarita ) را پیشنهاد می کردم در حالتی که فقط داخل رستوران سرو شود. "
منبع : سایت سیمرغ


همچنین مشاهده کنید

وبگردیخبرگزاری صدا و سیماسایت همشهری‌آنلاینروزنامه دنیای اقتصادسایت دیجیاتوسایت رویداد 24سایت الفخبرگزاری تحلیل بازارسایر منابعسایت مثلث آنلاین