سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

قطعه ناتمام برای پیانوی کوکی - Unfinished Piece For Mechanical Piano


قطعه ناتمام برای پیانوی کوکی - Unfinished Piece For Mechanical Piano
سال تولید : ۱۹۷۷
کشور تولیدکننده : شوروی
محصول : موس‌فیلم
کارگردان : نیکیتا میخالکوف
فیلمنامه‌نویس : الکساندر آداباشیان و میخالکوف
فیلمبردار : پاول لبشف
آهنگساز(موسیقی متن) : ادوارد آرتمیف
هنرپیشگان : الکساندر کالیاگین، النا سولووی، یوگنیا گلوشنکو، آنتونینا شورانووا، یوری بوگاتیرف و میخالکوف.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۰ دقیقه.


گروهی خرده بورژوا برای گذراندن تعطیلات در خانه‌ای ییلاقی جمع می‌شوند. گرد آمدن این عده، روابطی که در گذشته بیش‌ترشان با یکدیگر داشته‌اند و سعی در برقراری رابطه‌های جدید، فضائی متشنج به وجود می‌آورد. آرام‌آرام همه در این فضا مجبور به کنار گذاشتن پوشش‌هائی می‌شوند که در زندگی روزمره مجبور به انتخاب و در برکردن‌شان شده بودند. نتیجه اما امیدبخش نیست. رابطه‌ها و شخصیت‌های اصلی از هم پاشیده‌تر از آن هستند که بشود کاری کرد: «پلاتانوفِ» (کالیاگین) معلم با زنی غیر روشن فکر به نام «ساشا» (گلوشنکو) ازدواج کرده است. حالا او محبوبه هفت سال پیش خود، «سوفیا» (سولووی) را می‌بیند که به همسری یک احمق تمام عیار، «سرگئی» (بوگاتیرف) درآمده است. کوشش این دو عاشق قدیمی برای تجدید رابطه گذشته به پایانی کمدی - تراژدی می‌انجامد.
* قطعه... موفقیتش را اصلاً از شخصیت‌هائی چخوف‌ی به‌دست می‌آورد. اگر نه کوشش‌های میخالکوف در خلاصی از تآتر (او بیشتر در پی عوض کردن مکان است تا فضا) و خلق رابطه‌ها اغلب شکست می‌خورند. در این اثر، موفق‌تر از میخالکوف، لبشف است که با نورپردازی و رنگ‌آمیزی به‌جای صحنه‌ها، حال و هوای روزهای تابستانی از نوع روسی - چخوف‌ی را با موفقیت منتقل می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه آرمان ملیروزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت ساعدنیوزسایت جمارانسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایرانسایر منابعسایت چیدانه