یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

معرفی نرم افزارهای متن باز: مرتبط با اینترنت


معرفی نرم افزارهای متن باز: مرتبط با اینترنت
فهرست و توضیح مختصری از نرم افزارهای متن باز در زمینه اینترنت و مباحث مربوطه در زیر آورده شده اند:
● نرم افزار Firefox
مرورگر وب ایست که بر مبنای تکنولوژی Mozilla می باشد.شما را قادر می سازد تا سریع تر، امن تر و کارآمد تر مرور کنید. امکانات کلیدی آن عبارتند از:مسدود نمودن Popup ها، امکان مشاهده چندین صفحه وب در یک پنجره و باز نمودن لینک ها در پس زمینه. بنابراین زمانیکه شما برای خواندن آنها آماده اید آنها نیز برای مشاهده آماده خواهند شد. بزرگنمایی متن که راهی سریع برای بزرگ نمودن متن هر صفحه وب است که این امر خواندن صفحه را آسان تر می نماید.
می توان plug-in هایی را به آن اضافه نمود که همه چیز از تکمیل خودکار یک فرم گرفته تا مسدود نمودن انیمیشن های فلش را انجام می دهند.طیف وسیعی از نما ها نیز موجود هستند که بوسیله آنها می توان نمای ظاهری مرورگر را تغییر داد، و حتی نوارهای ابزار و وظایف را نیز سفارشی نمود. سیستم ترجمه آسان(Easy Translation system) تمامی تنظیمات شما را، شامل favorites ، رمز ها و داده های دیگری از Internet Explorer و مرورگر های دیگر را import می نماید.
▪ سایت رسمی: http://www.mozilla.com
● نرم افزار Pidgim
یک سرویس گیرنده instant messenger)IM) می باشد. برای گفتگو با دیگران در هر شبکه پشتیبانی شده ای شامل AIM,ICQ,MSN Messenger,Yahoo,IRC,Jabber,Gadu-Gadu و Zephyr ، از Gaim استفاده نمایید.
همچنین می توان به صورت همزمان به چندین شبکه متصل شد، بنابراین اگر تماس هایی در شبکه های مختلف دارید، می توانید با استفاده از یک برنامه، با تمامی آنها در یک زمان صحبت نمایید.
pidgim چندین خصوصیت شبکه های محلی مانند ارسال فایل، آیکون های دوستانه، نشانگر های تایپ و نشانگر های بستن پنجره MSN را پشتیبانی می کند. همچنین plug-in هایی جهت جاگذاری متن، نشانگر های پیغام، بررسی هجی ، مکالمات همزمان و... در دسترس می باشند.
▪ سایت رسمی: http://www.pidgin.im
● نرم افزار HTTrack
یک کاربرد مرورگر آفلاین مجانی با کاربردی آسان است.
به شما این امکان را می دهد که سایتی در اینترنت را در یک دایرکتوری محلی دانلود نمایید، تمامی دایرکتوری ها را به صورت بازگشتی بسازید ، HTML ،عکس و فایل های دیگر را از سرور بگیرید و در کامپیوتر خود ذخیره نمایید.HTTrack ساختار لینک وابسته به سایت اصلی را مرتب می نماید. به آسانی صفحه ای از وب سایت آفلاین در مرورگر شما را باز می کند و می توان سایتی را که در زمان آنلاین بودن خود مشاهده نموده اید،لینک به لینک مرور نمود.
همچنین HTTrack می تواند سایت آفلاین موجود را به روز نماید و دانلود هایی را که دچار وقفه شده اند را ادامه دهد.
HTTrackکاملا قابل تنظیم می باشد و دارای سیستم help یکپارچه می باشد.
▪ سایت رسمی: http://httrack.com
● نرم افزار RSSOwl
برنامه کاربردی است که داده ها را از سایت های سازگار با RSS، یک RSS خوان یا aggregator جمع آوری می کند.
RSSOwl امکان گردآوری، سازماندهی، به روز رسانی و ذخیره اطلاعات از هر منبع سازگار را به شما می دهد. واسط کاربری آسان و راحت، امکان ذخیره سازی اطلاعات جمع آوری شده در فرمت های مختلف برای مشاهدات و به اشتراک گذاری های آفلاین، داشتن چندین و چندین زبان و بهتر از همه:platform مستقل، از خصوصیات این برنامه هستند.
▪ سایت رسمی: http://rssowl.org
● نرم افزار Thunderbird
یک سرویس گیرنده پست الکترونیک مدرن است که دارای امکاناتی نظیر فیلتر های هوشمند spam، یک spell-checker تعبیه شده، طیف وسیعی از نماها و طرح بندی های قابل سفارشی شدن می باشد.
Thunderbird پشتیبانی IMAP/POP، نوشتن پست الکترونیک HTML، جستجوی سریع، دفتر آدرس، مسدود کننده ی مجهز پیغام ، تکمیل آدرس، import ابزارها و قابلیت مدیریت پست های الکترونیک چندگانه و حساب های گروه های خبری را فراهم می کند. همراه با توسعه Thunderbird می توانید خصوصیات بیشتری را مطابق با نیازهای خود، به آن بیافزایید.
همانند Firefox، امنیت، نمای مرکزی است.قابلیت هایی مانند S/MIME ، امضای دیجیتالی، رمز نگاری پیام ، پشتیبانی گواهی ها و ابزار های امنیتی را نیز پشتیبانی می نماید. فیلتر هوشمند SPAM آن تمامی ایمیل های شما را آنالیز می کند و بعضی را به صورت اتوماتیک حذف و یا به پوشه دیگری منتقل می نماید. فیلتر خود را با کتاب آدرس و عملکرد شما، جهت بهبود دقت خود، تطبیق می دهد.
● نرم افزار TightVNC
بسته نرم افزاری کنترل از راه دور و مجانی است که از نرم افزار محبوب VNC مشتق شده است. با استفاده از TightVNCمی توان صفحه نمایش یک کامپیوتر راه دور را مشاهده و با موس و صفحه کلید خود آنرا کنترل نمود، درست انگار در مقابل آن کامپیوتر نشسته اید.
▪ TightVNC:
مجانی، دارای گواهی GPL، همراه با کد متن، می باشد.
قابل استفاده در مدیریت از راه دور، پشتیبانی مشتری راه دور، آموزش و دیگر اهداف، می باشد.
به صورت cross-platform، برای ویندوز و یونیکس موجود است و با دیگر نرم افزارهای VNCسازگار می باشد.
▪ سایت رسمی: http://tightvnc.com
● نرم افزار WinSCP
یک سرویس گیرنده SFTP و FTP متن باز مجانی برای ویندوز می باشد. وظیفه اصلی آن کپی امن فایل ها میان یک کامپیوتر محلی و یک کامپیوتر راه دور می باشد.
▪ سایت رسمی: http://winscp.net
● نرم افزار Spark
Spark یک سرویس گیرنده IM متن باز می باشد که در بسیاری از سیستم عامل ها قابل استفاده می باشد و جهت استفاده در شرکت ها و سازمان ها بهینه شده است. خصوصیات آن گفتگوی گروهی است و امنیت بسیار مناسبی را پشتیبانی می نماید.
کار با خصوصیاتی مانند spell checking،نشانگرهای اتاق چت گروهی و مکالمات جداگانه، تجربه بسیار جالبی برای کاربران خواهد بود.
با وجود ترکیب با سرور Openfire ، "اسپارک" در مقایسه با شبکه های IM عمومی غیر امن ،بهترین و آسان ترین انتخاب محسوب می گردد.
▪ سایت رسمی:http://www.igniterealtime.org/projects
● نرم افزار Seamonkey
در حقیقت تلاش گروهی است جهت پشتیبانی و انتشار کیفی کدهای مشتق شده از کاربرد شناخته شده “Mozilla Application Suite” .
در حالیکه تمرکز اصلی شرکت Mozilla بر روی Firefoxمنتقل شده است،گروهی از داوطلبین در جهت تضمین اینکه بسته نرم افزاری اینترنتی یکپارچه ای برای کاربران فراهم شده است، با یکدیگر همکاری می نمایند.
▪ این بسته نرم افزاری شامل:
ـ یک مسیریاب
ـ پست الکترونیک و گروه های خبری، کتاب آدرس
ـ Composer
ـ ChatZilla
و گسترش هایی مانند DOM Inspector و Venkman می باشد.
▪ سایت رسمی: www.mozilla.org/projects/seamonkey
مارال بیک محمدی، مهدی امیری کردستانی
منبع : سایت فناوری اطلاعات درگاه خدمات الکترونیک ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه شهروندسایت همشهری‌آنلاینسایت چیدانهروزنامه همشهریسایت ساعدنیوزسایت جهان صنعت نیوزسایت مشرقخبرگزاری فارس