پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

۲۴ نوامبر ۱۹۶۳ ـ با قتل قاتل «جان اف کندی» معما پیچیده تر شد!


۲۴ نوامبر ۱۹۶۳ ـ با قتل قاتل «جان اف کندی» معما پیچیده تر شد!
۲۴ نوامبر ۱۹۶۳ و دو روز پس از قتل «جان اف کندی» رئیس جمهور وقت آمریکا در شهر دالاس تکزاس، قاتل او Lee Harvey Oswaldدر طبقه زیرین ساختمان پلیس این شهر بزرگ در حالی که دستش به دست جیم لیویل کارآگاه پلیس (عکس بالا با کلاه تکزاسی) دستبند شده بود و در حال انتقال به زندان عمومی شهر بود، به گونه ای که در عکس دیده می شود هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.
قاتل او «جک روبیJack Ruby » صاحب یک بار شبانه بود که هماندم دستگیر شد. جک روبی قبلا در شیکاگو با «ال کاپون» گانگستر معروف (یکی از سران مافیای آمریکا) کار می کرد که بعدا به دالاس نقل مکان کرده و بار شبانه تاسیس کرده بود. با وجود این، وی درگیر مافیابازی و فعالیت های زیر زمینی بود و شهرت داشت که با برخی از مقامات پلیس نیز رفت و آمد دارد. والدین جک روبی که نام اصلی اش Jacob Leon Rubenstein بوده است از مهاجران یهودی بودند که از لهستان به آمریکا آمده بودند. جریان قتل اسوالد مستقیما از شبکه تلویزیونی پخش شد و میلیونها آمریکایی این رویداد را به چشم خود دیدند.
اسوالدLee Harvey Oswald که ۲۲ نوامبر از داخل ساختمان یک مدرسه دولتی با شلیک گلوله جان اف کندی را کشته بود که با اتومبیل روباز از خیابانهای شهر می گذشت، پس از بازجویی مقدماتی قرار بود به زندان مرکزی شهر منتقل شود تا تحقیقات قضایی ادامه یابد.
جیم لیویل کارآگاه پلیس به «فریتز» رئیس پلیس گفته بود که خبرنگاران را از جریان انتقال اسوالد آگاه نکند زیرا که ممکن است در میان آنان، فردی مخفی شود و اسوالد را بکشد که فریتز موافقت نکرده بود و گفته بود علاوه براین که به رسانه ها قول عکس گرفتن از اسوالد را داده است، قانونا هم نمی تواند مانع آزادی عمل روزنامه نگاران شود.
لیویل که با مخالفت رئیس پلیس رو به رو شده بود دست خود را به دست اسوالد دستبند زد و او را از آسانسور پایین برد. دهها خبرنگار، عکاس و فیلمبرداران شبکه های تلویزیونی و دستگاههای پخش مستقیم در قسمت تحتانی ساختمان حاضر بودند، ولی رئیس پلیس نمی دانست که شبکه های تلویزیونی به مخاطبان خود وعده پخش مستقیم داده بودند. در خارج از آسانسور و در چند قدمی اتومبیلی که آماده انتقال اسوالد به زندان بود، ناگهان جک روبی که در میان خبرنگاران بود تپانچه خود را بیرون کشید و اسوالد را کشت و با این عمل، اسرار قتل کندی که می خواست با شوروی سازش کامل کند و تلاش کند تا در جهان یک خلع سلاح انجام شود و دست کارخانه های اسلحه سازی از سیاست کوتاه و دمکراسی در سراسر جهان گسترش یابد به صورت یک معمای تاریخی در پرده ابهام باقی ماند.
جک روبی که بعدا محاکمه شد گفته بود اسوالد را کشت تا به دنیا نشان دهد یهودیان ترسو نیستند! و به علاوه ژاکلین همسر کندی را از اندوه خارج سازد! و لکه ننگ را از شهر دالاس پاک کند!، که مفسران این بیانات را « ساختگی و مسخره» تعبیر کرده بودند. روبی در آستانه تجدید محاکمه درگذشت و علت مرگ او که در دهه پنجم عمر خود بود ذات الریه! اعلام شده بود. با این که تا کنون سه سه دسته و از جمله «کمیسیون وارن» به معمای قتل کندی رسیدگی کرده اند هنوز این معمای بزرگ قرن بیستم حل نشده است، مخصوصا که بعدا هم رابرت برادر جان اف کندی در جریان مبارزات انتخاباتی آمریکا در لس آنجلس کشته شد.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز