پنجشنبه, ۲۵ شهریور, ۱۴۰۰ / 16 September, 2021
مجله ویستا


کاهش تولید زباله در خانه


کاهش تولید زباله در خانه
تمام کالاهایی که می خرید یا حداقل بسته بندی و ظرف آنها، سرانجام به زباله تبدیل می شود. بسته بندی کالاها حداقل ۶۴ میلیون تن یا ۳۳درصد از زباله ها را تشکیل می دهند. در پنسیلوانیا روزانه دو کیلوگرم از زباله های شخصی ناشی از بسته کالاهاست، اگر هر شخصی تلاش کند که حداقل ۵۰۰ گرم در هفته از میزان بسته بندی کالاهایش بکاهد در سال ۳۱۲ هزار تن کاهش زباله در پی خواهد داشت.
خانواده ها با کم کردن زباله هایشان در واقع به حفاظت محیط زیست کمک می کنند. کاهش زباله مانند بازیافت مواد باعث حفظ منابع طبیعی، انرژی، زمین های دفع زباله، کاهش آلودگی و قیمت حمل ونقل زباله می شود. همچنین دقت در انتخاب و خرید کالا افزایش پس انداز خانواده را در پی خواهد داشت.
● کاهش زباله به چه معناست
۱) کاهش زباله به معنای کاهش میزان تولید زباله است. به طور مثال استفاده از ظروف و وسایل چینی یا نقره به جای بشقاب و وسایل غذاخوری پلاستیکی و یک بار مصرف
۲) کاهش تولید زباله های سمی مانند استفاده از وسایل تمیزکننده غیرسمی به جای تمیزکننده های شیمیایی پرخطر
● شروع برنامه های کاهش زباله
بهترین راه برای این که متوجه شود آیا شما می توانید زباله هایتان را کاهش دهید یا نه، این است که در ابتدا زباله هایتان را دسته بندی کنید.این که چه چیزهایی را اغلب خانواده ها دور می ریزند؟ چه کالاهایی بیشترین حجم زباله را به خود اختصاص می دهند؟ آیا چیزهایی هستند که قابل استفاده یا تعمیرشدنی باشند؟
آیا می توانید میزان زباله هایتان را کاهش دهید؟ آیا می توانید کالاهایی را که می خرید با کالاهای بازیافت شدنی، قابل استفاده مجدد یا کالاهایی که از مواد غیرسمی هستند جایگزین کنید؟ آیا می توانید به جای اینکه بعضی وسایل را دور بیندازید به شخص دیگری بدهید یا در اندازه کوچک تر تهیه کنید؟
● به آنچه می خرید دقت کنید
گام اول در کاهش تولید زباله از مکان های خرید شروع می شود. هنگامی که به خرید می روید به توصیه های زیر توجه کنید:
▪ کالاهای بادوام به جای کالاهای کم دوام و خراب شدنی بخرید. در هنگام خرید به گارانتی، خدمات پس از فروش و وسایل یدکی آن کالا توجه کنید.
▪ وسایلی خریداری کنید که اگر خراب شدند به جای دورانداختن بتوانید آنها را تعمیر کنید.
▪ تا جایی که می توانید کالا ها را به صورت عمده خریداری کنید، چرا که خریدهای عمده بسته بندی کمتری دارند.
▪ کالاهایی را خریداری کنید که بازیافت شدنی هستند و در همان مرحله اول بتوان آنها را تفکیک کرد.
▪ مواد غذایی را به صورت تازه مصرف کنید، زیرا هم برای سلامتی بهتر است و هم ظروف بسته بندی کمتری دارند.
▪ فقط چیزهایی را خریداری کنید که به آنها نیاز دارید و از خریدهای با انگیزه ناگهانی خودداری کنید. زیرا در خریدهای ناگهانی وسایلی خریده می شوند که شاید هیچ وقت از آنها استفاده نکنید و مجبور شوید آنها را دور بیندازید. یک راه برای جلوگیری از اینگونه خریدها تهیه لیستی از چیزهایی است که به آنها نیاز دارید و بعد بر اساس لیست به خرید بروید.
▪ دستمال کاغذی را در جایی قرار دهید که فقط در مواقعی که واقعاً به آن احتیاج است، استفاده شود. می توان از حوله های پارچه ای اسفنجی و پارچه های کهنه در خیلی موارد به جای دستمال کاغذی استفاده کرد.
▪ نوشابه ها را در ظروفی که قابل بازگرداندن یا بازیافت شدنی هستند خریداری کنید. بسیاری از نوشیدنی ها در ظروفی که از مواد قابل بازیافت هستند مانند شیشه، کیسه های پلاستیکی شیر، بطری آب، بطری های پلاستیکی سودا و آلومینیوم نگهداری می شوند.
▪ از محصولات غلیظ شده استفاده کنید. مانند عصاره های آب میوه، پودرهای رختشویی، نرم کننده و شیشه پاک کن هایی که برای استفاده با آب رقیق می شوند.
▪ از خرید غذاهایی که ظروف بسته بندی دارند خودداری کنید و اگر مجبور به خرید آنها هستید از ظروفشان به جای زیر گلدانی، ظرف گرم کردن غذا در مایکروفر یا ظرف غذای حیوانات خانگی استفاده کنید.
▪ برای خرید از کیف خرید مخصوص خود استفاده کنید. این کار نه تنها امن تر است، بلکه سبب می شود کیسه های پلاستیکی کمتری دور انداخته شوند.
▪ از اشتراک مجله هایی که به ندرت می خوانید خودداری کنید. می توانید برای خواندن آنها به کتابخانه محله خود بروید یا در صورت داشتن نسخه های قدیمی آنها را به دوستانتان، هم اتاقی، همکار یا کتابخانه بدهید.
▪ در هنگام خرید وسایل برقی دقت کنید که قابل شارژ با برق یا باتری های شارژشدنی باشند. باتری های یک بار مصرف بخش قابل توجهی از زباله های شهری را تشکیل می دهند.مردم امریکا سالانه ۵/۲ میلیارد عدد تیغ ریش تراشی دور می اندازند. استفاده از ماشین های ریش تراش یا وسایل ریش تراشی که تیغه آن قابل تعویض است بسیار مقرون به صرفه است.
مرکز مطالعات سازمان خدمات موتوری شهرداری تهران
منبع : روزنامه شرق


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری ایرناسایت فراروسایت همشهری‌آنلاینسایت انتخابسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندخبرگزاری ایلناسایت سلام نوسایت زومیتروزنامه شرق