جمعه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۱ / 2 December, 2022
مجله ویستا

غیر ممکن ممکن شد و من هم لاغر شدم


غیر ممکن ممکن شد و من هم لاغر شدم
در این روزگار، لاغر شدن یکی از آرزوهای به‌نظر دست نیافتنی بسیاری از افراد محسوب می‌شود و همین موضوع موجب شده تا راه حل‌های رنگارنگی برای آن ارائه شود. آیا شما هم در دسته این افراد قرار دارید؟ تا به حال چه راه‌هائی را برای کاهش وزنتان امتحان کرده‌اید؟ آیا به اینکه به تناسب اندام دست خواهید یافت، اطمینان دارید یا کاملاً ناامیدید؟ چه عواملی را در رسیدن به وزنی ایده‌آل و ماندگار مؤثر می‌دانید؟ خانم مهناز شکیبا یکی از افرادی است که توانسته پس از تلاش فراوان و البته را البته با آقای دکتر سعید حسینی راه حلی پیدا کند و نهایتاً پس از یک سال تلاش، به وزن مناسبی دست یابد. از این رو، به سراغ آنها رفته و نظراتشان را از دیدگاه یک بیمار و متخصص تغذیه جویا شدیم.
● از زبان بیمار
خانم شکیبا، ۳۵ سن دارد و مدت یکسال است که از یک رژیم لاغری استفاده می‌کند او توانسته وزن خود را از ۸۳ به ۶۳ کیلوگرم برساند. خانم شکیبا از وضعیت خود قبل از رژیم می‌گوید. من از نظر روحی در شرایط بسیار بدی قرار گرفته بودم، به‌طوری که زندگی زناشوئی‌ام به شدت در وضعیت بحرانی قرار گرفته بود. در آن دوران سخت افسرده شده بودم به‌طوری که بی‌دلیل گریه می‌کردم، حتی در اولین مراجعه به مطب آقای دکتر نتوانستم خودم را کنترل کنم. بسیاری از لباس‌هائی که قبل از ازدواج می‌پوشیدم دیگر اندازه‌ام نبود و این موضوع به شدت مرا آزار می‌داد ”خانم شکیبا می‌افزاید“: در این دوران فاکتورهای آزمایشگاهی‌ام نیز بالا بودند، فاکتورهائی نظیر تری گلیسرید و کلسترول به‌علاوه، زانو درد شدیدی داشتم و با یک قدم زدن ساده دچار نفس تنگی شدیدی می‌شدم“.
شکیبا می‌گوید، من از همه راه‌ها و انواع رژیم‌های لاغری استفاده کردم اما در همه موارد به محض شروع، وزنم بیشتر از ۴ تا ۵ کیلوگرم کم نمی‌شد و ثابت می‌ماند از اینکه هیچ وقت به وزن مناسبی نخواهم رسید، ناامید شده بودم“. خانم شکیبا از رژیم‌های پرپروتئین تا رژیم‌های تک غذائی چند روزه را امتحان کرده است و از انواع کمربندهای لاغری استفاده کرده و تا تصمیم به جراحی نیز پیش رفته است. حتی به متخصصان اروپائی نیز برای درمان این معضل مراجعه کرده و هیچ کدام نتیجه‌ای نداشته‌اند تا اینکه...
● باورهای چاق کننده من
خانم شکیبا می‌گوید: باورهای غلط یکی از عوامل چاقی من بود. به این ترتیب که من تصور می‌کردم روغن زیتون و هسته انگور از آنجائی که روغن‌های سالمی هستند و برای سلامتی در مقایسه با سایر روغن‌ها مفیدند، چاق نمی‌کنند و به همین دلیل به مقدار فراوانی از آن استفاده می‌کردم. به‌طور مثال، شام نمی‌خوردم اما در عوض یک ظرف پر سالاد به همراه روغن زیتون می‌خوردم. به‌علاوه، فکر می‌کردم فقط نان، برنج و شیرینی‌ها چاق کننده هستند به این دلیل روزانه تا چهار لیوان شیر یا در حجم بالائی میوه می‌خوردم در حالی که آقای دکتر بعداً به من توضیح دادند که همه اینها دارای کالری بالائی هستند و می‌توانند موجب اضافه وزن شوند.
● صبوری دکتر؛ من را به ادامه رژیم تشویق کرد
”با صحبت‌هائی که با آقای دکتر انجام دادم مشخص شد که سوخت و ساز بدن من در کل پائین است ایشان از آزمایش و دستگاه خاصی برای تشخیص میزان متابولیسم بدنم استفاده کردند به‌طوری که مشخص شد، من زیاد غذا نمی‌خورم اما چاق می‌شوم. نهایتاً به کمک دارو و رژیم غذائی متعادلی که از همه گروه‌های غذائی تشکیل شده بود، وزنم کاهش پیدا کرد. جالب است بدانید که من در مرحله‌ای از رژیم، می‌توانستم از بستنی، ماکرونی و حتی پیتزا یعنی غذاهائی که فکر می‌کردم تا آخر عمر نمی‌توانم از آنها بخورم نیز استفاده کنم در حالی که وزنم نیز کم می‌شد و این موضوع برای من خیلی عجیب بود.
نکته مهم دیگر آن بود که آقای دکتر برای هر مریض وقت زیادی می‌گذاشتند و صبر و حوصله زیادی را به خرج می‌دادند و این ویژگی مرا به ادامه رژیم گرفتنم تشویق می‌کرد و موجب می‌شد تا با اطمینان بیشتری توصیه‌های ایشان را عملی کنم.
بنابراین، به تمامی افرادی که تصمیم به لاغر شدن دارند، توصیه می‌کنم که برای هر بیماری به متخصص آن بیماری مراجعه کنند؛ به‌طور مثال، برای لاغر شدن و کنترل وزن به متخصص تغذیه رجوع کنید و بدنتان را به صرف دکتر بودن به دست هر فرد بی‌اطلاعی نسپارید. به‌علاوه، در اصلاح باورهای غلطی که یکی از عوامل چاقی بسیاری از ماست، بکوشید و به اینکه اطلاعاتتان را از چه منبعی کسی می‌کنید، دقت داشته باشید“.
● کالری کمتر همیشه باعث کاهش وزن نمی‌شود
و اما نظرات دکتر حسینی
دکتر سعید حسینی در رشته پزشکی حرفه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی مهشد فارغ‌التحصیل شده او برای ادامه تحصیل در مقطع PHT در رشته تغذیه به آمریکا عزیمت کرده و تا مقطع فوق دکترا به تحصیل خود ادامه داده است. دکتر حسینی در دانشگاه آریزونا مدرک PHT خود را دریافت کرده و مدرک فوق دکترایش را از دانشگاه UCLA دریافت کرده بوده. دکتر حسینی، هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و مسئول گروه تغذیه مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز هست.
آقای دکتر سعید حسینی متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد وضعیت خانم شکیبا و مراحل لاغری ایشان می‌گوید: ”خانم شکیبا نیز مانند بسیاری از افراد تصور می‌کرد که نمی‌تواند لاغر شود یا به دلیل آنکه چندین بار رژیم‌های مختلف را امتحان کرده بود و به نتیجه نرسیده بود، تصور این همه کاهش وزن را نداشت.
وقتی با این افراد پای صحبت می‌نشینیم، می‌گویند ما چیزی نمی‌خوریم اما هر روز چاق‌تر از روز قبل می‌شویم. از سوی دیگر، اطرافیانشان آنها را به‌خاطر این حرف‌ها مورد اتهام قرار داده و حرف‌هایشان را باور نمی‌کنند وایشان را دروغگو تصورر می‌کنند و همه اینها زمینه‌های افسردگی را در این افراد فراهم می‌آورد. جالب است بدانید، این حالت در مراحل شدیدتر اشتهای فرد را از بین می‌برد اما با وجود احساس سیری به دلیل اصطراب زیاد و فرار از این افکار، غذای زیادی می‌خورند و نهایتاً اضافه وزنشان روز به روز بیشتر می‌شود. اما علت چیست؟“
دکتر حسینی اضافه می‌کند: ”یکی از نکات مهم در این بیمار، سوخت و ساز پائینی بود که ما توانستیم به کمک ابزارهای لازم آن را تشخیص دهیم و با توجه به این مهم در فرایند لاغری موفق شدیم. باید بدانید که بیشترین کالری دریافتی روزانه هر انسانی در زمان استراحت وی مصرف می‌شود و برای فعالیت‌های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها ۲۵ درصد از این مقدار انرژی برای فعالیت‌های روزانه به مصرف می‌رسد که این مقدار کمی‌ست. بنابراین، وقتی دیده می‌شود ه این مقدار کالری کمتر از میزان طبیعی است باید تمهیدات جدیدی را در نظر گرفت. حتماً می‌پرسید به چه دلیل سوخت و ساز بدن پائین می‌آید؟ یکی از دلایل، سوخت و ساز بدن پائین می‌آید؟ یکی از دلایل، کاهش بافت عضلانی بدن است که به دلیل گرفتن رژیم‌های لاغری سخت یا تکه غذائی ایجاد می‌شود. دومین دلیل، مشکلات غدد هستند، به‌علاوه، حذف وعده‌های غذائی یا برخورد با مواد شیمیائی خاص از دیگر دلایل بروز سوخت و ساز پایین هستند و دانستن این دلایل، به درمان کمک زیادی می‌کنند.
اما افراد نباید این اشتباه را بکنند که با کالری کمتر می‌توانند به نتیجه برسند بلکه عامل به‌وجود آورنده این معضل باید برطرف شود. بنابراین، تشخیص در درمان چاقی حرف اول را می‌زند و نباید به همه نخوردن و فعالیت زیاد را توصیه کرد بلکه باید علت مشخص شود، در غیر این صورت، نتیجه موقت خواهد بود. از این رو، به این افراد توصیه می‌شود تا زمانی که درمان کامل شود، صبر و حوصله بیشتری به خرج دهند و به کاهش وزن کمتر قناعت کنند تا اینکه کم‌کم درمان شده و کاهش وزنشان به ماهی ۴ کیلوگرم برسد.
در آخر، به تمام کسانی که تصمیم به لاغر شدن دارند، توصیه می‌کنیم که همیشه با یک تست ساده غدد، تصور نکنند که بدنشان کاملاً سالم است به‌خصوص اگر به‌طور طبیعی و با یک رژیم غذائی کم کالری نتوانستند وزنشان را کم کنند. به‌علاوه، همواره به یاد داشته باشند که سالم‌ترین و مغذی‌ترین مواد غذائی دارای مقادیر قابل ملاحظه‌ای از انرژی بوده و می‌توانند موجب چاقی آنها شوند، پس در مصرف آنها نیز زیاده روی نکنند بیماران نهایتاً به متخصصی که برای درمان به وی مراجعه کرده‌اند، اطمینان کنند تا وی بتواند بهترین روش را برای درمان به کار گیرد و به کمک یکدیگر به نتیجه قابل قبولی برسند.
منبع : مجله زندگی ایده آل


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت خبرآنلاینسایت تاپ نازروزنامه ابتکارسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت دیجیاتوسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیمخبرگزاری تحلیل بازار