شنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۱ / 28 May, 2022
مجله ویستا

آغاز زندگی بشر در بلوچستان


آغاز زندگی بشر در بلوچستان
در اواخر عهد چهارم زمین شناسی به تدریج شرایط اقلیمی مناسب برای زیست انسان در كره زمین فراهم گردید و بنا به عقیده دانشمندان، انسانها در دوران چهارم و بعد از دوران یخبندان در روی زمین پیدا شده ‏اند. سابقه حیات انسانی به عقیده نژاد شناسان و فسیل شناسان به حدود ۵۰۰ هزارسال پیش از میلاد می‏رسد، اما با تحقیقات معلوم شده است كه این آثار بدست آمده توسط محققان مربوط به بشر نیست بلكه مربوط به میمون‏هایی زیرك و باهوش بوده كه در آن دوران می‏زیسته ‏اند.
به عقیده برخی از پژوهشگران، منشأ ظهور انسانهای اولیه در آفریقا بوده است. فرضیه مهاجرت انسان از آفریقا به سرزمین‏های دیگر از نظرات باستان‏شناسان است و به نظر آنان بلوچستان در مسیر مهاجرت انسان از آفریقا به آسیای جنوب‏ شرقی قرار داشته و بدین صورت انسانهایی در آن استقرار یافته ‏اند و براساس كاوشهای باستان‏شناسی در این منطقه، نه تنها ابزار اولیه آن دوره بلكه بقایای انسان‏های آن دوران نیز یافت شده است.
كناره ‏ها و سواحل دریای مكران (عمان) كه امروزه در زیرآب قرار دارند، در دوران یخبندان جزو خشكی بوده ‏اند و به نظر فلیپ اسمیت باستان شناس این سواحل شاید محل زندگی گروههای انسانی در دوران پارینه سنگی بوده ‏اند. با وجود آنكه تحقیقات جامعی در زمینه ‏شناسایی این منطقه بصورت علمی صورت نگرفته، می‏توان گفت كه نشانه‏ هایی از دوران قدیم استقرار انسان در این ناحیه وجود دارد.
منبع : کویر ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24سایت مشرقسایت عصرایرانخبرگزاری تحلیل بازارسایت نامه نیوزروزنامه آفتاب یزدسایت تاپ نازروزنامه ابتکارخبرگزاری مهرروزنامه شهروند