پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

کفش دوزک کفش دوزک - LADYBIRD LADYBIRD


کفش دوزک کفش دوزک - LADYBIRD LADYBIRD
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : سالی هیبین
کارگردان : کن لوچ
فیلمنامه‌نویس : رونا مانرو
فیلمبردار : باری ایکروید
آهنگساز(موسیقی متن) : جرج فنتن
هنرپیشگان : کریسی راک، ولادیمیر وگا، ری وینستون، سندی لاول، لوک براون، جیسن استریسی و مائوریسیو ونه گاس
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۲ دقیقه


ـ ̎مگی̎ (راک)، زنی است اهل لیورپول که در لندن زندگی می‌کند. یک شب در کافه‌ای با ̎خورخه̎ (وگا)، یک پناهندهٔ سیاسی اهل پاراگونه آشنا می‌شود و داستان زندگی‌اش را برای او تعریف می‌کند. ̎مگی̎ زندگی و روابط پر فراز و نشیبی داشته؛ ̎سایمن̎ (وینستون)، آخرین مرد زندگی‌اش آنقدر خشن بوده که او همراه چهار بچه‌اش به خانهٔ زنان بی‌خانمان پناه برده است. شبی در این ̎خانهٔ زنان̎ آتش‌سوزی‌ای به وقوع پیوسته که پسر بزرگش، ̎شان̎ (استریسی) نیز به شدت مجروح شده است. تقصیر را تا اندازه‌ای به گردن ̎مگی̎ انداخته و چهار فرزندش را از او گرفته و در اختیار سازمان خدمات اجتماعی گذاشته‌اند. به ̎مگی̎ خبر می‌دهند که اگر در یک مجتمع خانوادگی بماند، بچه‌ها را در اختیارش می‌گذارند. اما او تاب نمی‌آورد و نزد ̎سایمن̎ بر می‌گردد. ̎مگی̎، ̎سایمن̎ را ترغیب به فرار می‌کند ولی مأموران خدمات اجتماعی در پی آنان هستند. ̎سایمن̎ بچه‌ها را برداشته و به جاده می‌زند. پلیس دخالت می‌کند. ̎سایمن̎ به سوء استفاده از بچه‌ها متهم می‌شود. در دادگاه ̎مگی̎ از سرپرستی بچه‌ها منع می‌شود. در همین حال، ̎مگی̎ با ̎خورخه̎ زندگی جدیدی را شورع می‌کند و از او بچه‌دار می‌شود. ̎خورخه̎ در یک رستوران به عنوان آشپز استخدام می‌شود. وقتی از سازمان‌های خدماتی و بهداشتی به سراغ آنان می‌آیند، ̎مگی̎ در را رویشان باز نمی‌کند. با دخالت پلیس، بچه را از آنان می‌گیرند و به خدمات اجتماعی می‌سپارند. همسایه‌شان نیز به دروغ ادعا می‌کند که ̎خورخه̎، مگی را کتک می‌زده است. در اینجا معلوم می‌شود که ̎خورخه̎ ظاهراً زنی هم در پاراگوئه دارد. می‌خواهند او را از کشور اخراج کنند ولی سرانجام گذرنامه‌اش را به او بر می‌گردانند. ̎مگی̎ دوباره حامله می‌شود ولی در بیمارستان، بلافاصله بچه را از دسترس او دور می‌کنند. ̎مگی̎ خشمگین است که چرا ̎خورخه̎̎ جلوی این کار را نگرفته ولی با این حال با هم می‌مانند. به ̎مگی̎ و ̎خورخه̎ اجازه داده می‌شود سه فرزند دیگر داشته باشند ولی حق دیدار دو بچه‌شان و بچه‌های ̎مگی̎ از روابط قبلی‌اش دیگر از آنان گرفته شده است.
ـ ̎کفش دوزک کفش دوزک به سمت خانه‌ات پرواز کن ... خانه‌ات در آتش است و بچه‌هایت در حال سوختن.̎ شاید این شعر کودکانه که البته چندان هم کودکانه نیست، اصلی‌ترین منبع الهام لوچ در کارگردانی کفش دوزک کفش دوزک باشد. روایت دیگر لوچ از زندگی طبقهٔ کارگر انگلیسی هم به همان اندازهٔ شعر ذکر شده، برهنه و عریان است. تلخی و پوچی جاری در سرتاسر فیلم که با رآلیسم خاص و همیشگی لوچ تلفیق شده و البته از واقعی بودن خود داستان هم می‌آید، چنان است که هر تماشاگری را تا پایان فیلم نگاه دارد و البته بازی فوق‌العادهٔ راک در نقش ̎مگی̎ نیز باعث می‌شود تماشاگر برای لحظه‌ای فکر نکنید به کدام دلیل باید با او و مصایبش هم ذات‌پنداری کند. کفش دوزک کفش دوزک از جهتی دیگر هم یک فیلم نمونه‌ای به شمار می‌آید؛ تصویر لوچ در اینجا، حتی در میان فیلم‌های خودش هم، تصویر یگانه‌ای است از نحوهٔ زندگی، آداب و رسوم و حتی ادبیات یک قشر خاص و البته تأثیرگذار انگلیسی یعنی طبقهٔ کارگر.


همچنین مشاهده کنید





سایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایرناسایت پارسینهخبرگزاری تسنیمسایت برترینهاسایت تاپ نازروزنامه همشهریروزنامه توسعه ایرانیسایت مجله شبکهخبرگزاری تحلیل بازار