سه شنبه, ۴ تیر, ۱۳۹۸ / 25 June, 2019
مجله ویستا

قطار سریع السیر سرنوشت


قطار سریع السیر سرنوشت
حتی گئورگی هاجی پخته و کهنه کار هم معترف است که فشار روحی مربیگری تیم فوتبال
استوا بخارست رومانی غیر قابل تحمل و مسئولیت های آن جانفرسا است و به همین سبب بوده که او چندی پیش از این سمت استعفا داد و رفت و این در حالی شکل گرفت که او به عنوان ستاره و کاپیتان سابق تیم ملی رومانی و بهترین بازیکن تاریخ این کشور و با یدک کشیدن لقب «مارادونای بالکان» از ارج و قربی نادر در رومانی بهره می برده است.
دشواری های کار در استوا، موفق ترین باشگاه فوتبال در تاریخ حیات رومانی زمانی بیشتر بر شما مشخص می شود که متذکر شویم کل دوران مربیگری هاجی در این باشگاه قدری بیش از ۳ ماه بود و او پس از پایان دادن به آن دوران، آن را به مثابه شکنجه خواند.
● دورانی موفق
با این حساب جای تعجب دارد که ماریوس لاکاتوش مهاجم سابق تیم ملی فوتبال رومانی و همبازی سابق هاجی در این تیم و استوا پذیرفته است که جای وی را بگیرد و مربی جدید این باشگاه باشد و شاید هم اهمیت و بزرگی این نام و اعتبار هدایت استوا به حدی است که امثال لاکاتوش نمی توانند بر آن چشم بربندند. لاکاتوش دوران موفقی را در هیأت یک بازیگر در استوا گذراند و حالا از او خواسته شده همان حس و زندگی را به روی نیمکت استوا، در دوران مربیگری اش و در شروع کار خود در این باشگاه تحت سمت جدیدش منتقل و از نو اعمال و حاکم کند.
لاکاتوش به خاطر انرژی و شور فراوانی که در دوران بازیگری اش در وی مشاهده می شد، «هیولا» نامگذاری شده بود و به دردسر و جنگیدن برای رسیدن به هدف عادت داشت و از چنین مسائلی نمی هراسید و اگر قرار است مشکلات اخیر استوا حل شود، این ویژگی ها بسیار به کار خواهند آمد و در غیر این صورت او هم سرنوشت بهتر از هاجی نخواهد داشت.
خود لاکاتوش می گوید: «این شاید بزرگترین رقابت جویی و موقعیت و پست محوله به من در عمرم باشد. به واقع فرصتی از این دست را نباید از دست داد. مثل این می ماند که در یک ایستگاه قطار منتظر نشسته باشید و قطار برسد. باید سریعاً سوار آن شوید، زیرا اطمینانی نیست که آن وضعیت تکرار و سرو کله آن قطار از نو پیدا شود و این شانس مجدداً به شما روی بیاورد. معمولاً وقتی به ریسک ها و سفرهایی دست می زنید، از خطرات آن مطلع اید و مسائل و دشواری های آن را پیش بینی کرده اید و می دانید که قضایا چگونه است.»
● بدون حوصله
بزرگترین مخاطره محتمل در استوا، در افتادن با جیجی بکالی مالک متمول باشگاه استوا است و او هیچ صبر و حوصله ای ندارد و اگر مربی ای برای چند هفته یا حداکثر دو ماه موفق نباشد عذرش را خواهد خواست و بدتر و سخت تر این که هم ارائه بازی های زیبا را از مربی منتخب خود می طلبد و هم کسب نتیجه را.
هواداران استوا مدتها بود که دوست داشتند بازگشت لاکاتوش به این باشگاه در هیأت یک مربی را شاهد باشند و حالا که به این خواسته رسیده اند، نمی خواهند که عمر این مسأله کوتاه باشد، اما چیز هایی که رفتن بسیار سریع هاجی را سبب شد ممکن است جدایی لاکاتوش را نیز موجب گردد. دلایل روشنی بر محبوبیت دیرپای لاکاتوش در استوا وجود دارد. او که اینک۴۴ سال سن دارد ۲۵ سال پیش در نخستین بازی رسمی اش برای تیم بخارستی و در حالی که ۱۹ سال بیشتراز سنش نمی گذشت، ۳ بار گلزنی کرد و در دو مقطع به مدت مجموع ۱۴ سال برای این تیم به میدان آمد و کمتر قدمی به سمت عقب و پسرفت برداشت و بر عکس به یکی از سمبل های استوا بدل شد.
● اولین شرقی
با گل های مکرر او استوا ۱۰ بار به عنوان قهرمانی لیگ رومانی رسید و هر چند این لیگ بجز دینامو بخارست و گاه کرایووا حریف پایاپایی را برای استوا رو نکرده، اما این رقم باز جالب توجه نشان می دهد. جالب ترین و بزرگ ترین دستاورد لاکاتوش و نسل وی فتح جام قهرمانی باشگاه های اروپا در سال ۱۹۸۶ بود و در بازی فینال در برابر بارسلونا که کار به ضربات پنالتی کشید، یکی از پنالتی های استوا را لاکاتوش در دروازه رقیب نامدار اسپانیایی جای داد. به واقع استوا در آن سال بدل به نخستین تیم شرق اروپایی هم شد که جام فوق را تصاحب کرده است و این چیزی بود که پیشتر هرگز روی نداده بود و پس از استوا هم تنها توسط ستاره سرخ یوگسلاوی در ۱۹۹۱ تکرار شده است.
لاکاتوش در سال ۲۰۰۰ کفش ها را آویخت و دیگر بازی نکرد، اما هر موقع استوا دچار مشکل شده، نام لاکاتوش به عنوان مربی احتمالی بعدی و منجی تیم مطرح شده و به کارگیری او طلب گشته و سرانجام وی اینک به این مهم نایل شده و خواسته هواداران را بر آورده کرده است.
● در زمین چمن
جیجی بکالی در اکتبر ۲۰۰۵ برای راضی کردن طرفداران استوا لاکاتوش را به سمت مدیر اجرایی باشگاه منصوب کرد، اما او خوشش نمی آمد پشت میز بنشیند و کراوات بزند و ترجیح می داد وارد میدان عمل شود و دوباره در زمین چمن بایستد و آن جا کار کند که به آن انس و عادت بیشتری دارد و به همین سبب در مه ۲۰۰۶ استعفا داد و مربی باشگاه او تا آراد شد. با احتساب با شگاه های ناسیونال، پراسوف، پیاترا نیمت و اوته لو گالاتی، این پنجمین تیم دسته اولی رومانی بود که لاکاتوش مربیگری آن را تجربه می کرد و او سابقه کمک مربیگری در تیم های ملی رومانی و پاناما را هم دارد، اما حالا که او سرمربی استوا شده، به چیزی رسیده که فراتر از تمام موارد فوق می داند و از دردسر هایی هم که بر شمردیم ابایی ندارد.
برای مردی که سابقه انجام ۸۴ بازی ملی را هم برای رومانی دارد، این به واقع شغلی است که با قطار سریع السیر سرنوشت به سراغش آمده و او هم بلافاصله سوار بر آن شده است.

وصال روحانی‎
منبع: sky
منبع : روزنامه ایران
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت انتخابخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانخبرگزاری ایرناخبرگزاری اسپوتنیک