پنجشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 18 August, 2022
مجله ویستا

بازی در زمین طراحی شده دشمن


بازی در زمین طراحی شده دشمن
روز چهارشنبه گذشته رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمع کثیری از دانش آموزان و دانشجویان و در آستانه ۱۳ آبان سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران نکات مهمی را در مورد اختلاف ایران و آمریکا جنایات قدرت های استکباری بویژه آمریکا علیه ملت ها اهمیت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۱۳۵۸ اقتدار ملت ایران در مصاف با دشمنان انقلاب اسلامی و همچنین هشدار درباره ضربه هائی که فعالیت های زودهنگام انتخاباتی به مصالح کشور وارد می کند و ضرورت حفظ وحدت مطرح فرمودند. درباره آنچه به آمریکا و سالروز لانه جاسوسی مربوط است این روزها که ایام سالگرد این واقعه می باشد مطالب زیادی مطرح می شود. آنچه باقی میماند موضوع فعالیت های زودهنگام انتخاباتی است که لازم است به هشدار رهبری در این زمینه توجه شود.
رهبر معظم انقلاب در بیانات خود همه اقشار بویژه جوانان سیاسیون مسئولان و مطبوعات را به مراقبت و هوشیاری در برابر طرح های دشمن توصیه کردند و فرمودند : « طراحی دشمن ایجاد اختلاف به جان هم انداختن فعالان سیاسی منزوی کردن خط اصیل و ارزش های اسلامی سرگرم کردن جوان ها به هوی و هوس ایجاد بی نظمی و اختلال در محیط های آموزشی و ناامید کردن مردم است . بنابر این همه باید مراقب باشند در زمین طراحی شده دشمن بازی نکنند » . ایشان با تاکید بر حفظ وحدت افزودند : « مسائل مربوط به انتخابات به ویژه حضور پرشور مردم در آن همان ایام نزدیک به انتخابات بسیار مهم است اما عده ای با عجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده اند که این فعالیت های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی مشغول کردن افراد به یکدیگر و برخی بدگوئی ها می شود و این به ضرر مصالح کشور است » .
مخاطبین هشدارها دو طایفه هستند یک طایفه افرادی که به عنوان نامزدهای ریاست جمهوری درصدد حضور در رقابت های انتخاباتی خرداد ماه سال آینده هستند و در همین چارچوب با سخنرانی ها مصاحبه ها و به شکل های دیگر مطالبی را به زبان می آورند که تند و گزنده یا نوعی دامن زدن به اختلافات است . مسئولان احزاب و گروه های حامی این افراد که آنها نیز با این قبیل موضعگیری ها موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی و مشغول شدن افراد به مقابله با همدیگر و بدگوئی هائی که وحدت را خدشه دار می کند می شوند در همین طایفه اول جای دارند. طایفه دوم آن دسته از صاحبان قلم هستند که از هم اکنون با نیش قلم به جان این و آن افتاده اند و با هدف آبروبری و به اصطلاح افشاگری فضای سیاسی کشور را آلوده می کنند و با این اقدام نادرست خود موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی کشور به چیزی می شوند که اولا نادرست است و ثانیا هنوز زمان اصل موضوع مربوط به آن فرا نرسیده است .
این هر دو طایفه باید به دو نکته اساسی توجه نمایند. اول آنکه کشور ایران و نظام جمهوری اسلامی شرایط حساسی را پشت سر می گذارد. آمریکا و سایر دشمنان این نظام و کشور ملت به بهانه های مختلف از جمله مساله هسته ای و به دلیل ناکامی هائی که خود در منطقه به ویژه در عراق و افغانستان و فلسطین و لبنان با آن مواجه شده اند درصدد وارد کردن ضربه به ایران هستند و از راه های مختلف از جمله قطعنامه های تحریم فشارهای سیاسی سمپاشی های تبلیغاتی و تهدیدهای نظامی این هدف را دنبال می کنند. علاوه بر این بحران اقتصادی غرب که کاهش قیمت نفت یکی از پیامدهای آنست یک تهدید برای اقتصاد کشورهای صادر کننده نفت از جمله ایران است . بنابر این ما در شرایط خاصی قرار داریم که باید با تکیه بر وحدت و همبستگی به رویاروئی با این مشکلات بپردازیم و از هر اقدامی که ما را از این مساله اصلی غافل کند بپرهیزیم .
نکته دوم توسل به منفی بافی و تخریب همدیگر برای اثبات خود است که آثار مخرب فراوانی دارد. این همان فراز از هشدار رهبری در بیانات روز چهارشنبه است که با تعبیر « مشغول کردن افراد به یکدیگر و برخی بدگوئی هالله که به ضرر مصالح کشور است » آمده است .
متاسفانه عده ای تلاش می کنند خود را استثنا کنند و طرف مقابل را مخاطب منحصر به فرد هشدارهای رهبری بدانند. این نوعی فرافکنی است که نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه موجب ادامه همان وضعیتی می شود که رهبری نسبت به آن هشدار داده اند. کسانی که به خط کشی و مرزبندی و تقسیم جامعه می پردازند و کسانی را که مثل آنها فکر نکنند یا وابستگان به بیگانگان و یا ناآگاهانی که آلت دست بیگانگان شده اند معرفی می کنند از نظر مشمول هشدار رهبری بودن با گروه مقابل خود که به دلیل همه چیز را زیر سئوال بردن و هیچ اقدام مثبتی را به حساب نیاوردن و یکسره درباره عملکردها منفی بافی کردن به بیراهه می روند فرقی ندارد. هیچیک از این دو گروه نمی تواند خود را استثنا کند و دیگری را مشمول هشدار رهبری بداند.
هشدار رهبری البته به معنای ممنوع ساختن انتقاد نیست اما میان انتقاد و تخریب و بدگوئی تفاوت زیادی وجود دارد که متاسفانه نادیده گرفته می شود و همین امر موجب لغزیدن به پرتگاهی می گردد که در بیانات رهبر معظم انقلاب از آن به « زمین طراحی شده دشمن » یاد شده است . انتقاد واقعی هرگز افراد را به لغزیدن به چنین پرتگاهی دچار نمی کند ولی تخریب و بدگوئی همان چیزی است که موجب این لغزش می شود لغزشی که هر دو طرف باید خود را از آن مصون نگهدارند و درست به همین دلیل است که این هشدار با تعبیر « همه » در بیانات رهبر معظم انقلاب آمده و ایشان فرموده اند : « بنابراین همه باید مراقب باشند در زمین طراحی شده دشمن بازی نکنند » .
منبع : روزنامه جمهوری اسلامی


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت رکناروزنامه توسعه ایرانیسایر منابعسایت بیتوتهسایت عصرایرانسایت انتخابسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری ایلناخبرگزاری مهر