یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

آوازخوان، نه آواز - The Singer, Not The Song


آوازخوان، نه آواز - The Singer, Not The Song
سال تولید : ۱۹۶۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : روی وارد بیکر
کارگردان : بیکر
فیلمنامه‌نویس : نایجل بالیچین، برمبنای رمانی نوشته آدری ارسکین لینداپ.
فیلمبردار : اوتو هلر.
آهنگساز(موسیقی متن) : فیلیپ گرین.
هنرپیشگان : درک بوگارد، جان میلز، میلن دومونژو، لارنس نیسمیت، جان بنتلی، لزلی فرنچ و فیلیپ گیلبرت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۲ دقیقه.


کوآنتانو، شهر کوچک و دورافتاده‌ای در مکزیک ، تحت سلطه راهزنی به‌نام "آناکلتو" (بوگارد) است. کشیشی کاتولیک، "پدر کیوگ" (میلز) به کوآنتانو می‌آید و بی‌توجه به "آناکلتو"، مردم را به کلیسا فرا می‌خواند. دختری به‌نام "لوچیا" (دومونژو) دل‌باخته و همراه او است. "آناکلتو" که از این روبه‌روئی خشمگین شده، روستائیان را از روی حروف الفبا می‌کشد اما وقتی می‌بیند که با این کشتار محبوبیت کشیش را زیاد کرده، عقب می‌کشد. "لوچیا" که به‌خاطر عشق به کشیش از طرف خانواده‌اش زیر فشار قرار گرفته، به کوهستان می‌رود و مخفی می‌شود. "آناکلتو" او را گروگان می‌گیرد تا کشیش روی منبر شکست خود را قبول کند. کشیش در حین سخنرانی، وقتی از سلامت "لوچیا" با خبر می‌شود، کلام خود را تغییر می‌دهد. پس از یک درگیری بین افراد "آناکلتو" و هواداران کشیش، آن دو سخت مجروح می‌شوند و کنار هم روی زمین می‌افتند. در این میان "آناکلتو" زیر لب زمزمه می‌کند: "آوازخوان، نه آواز".
٭ گاهی این فیلم کند به نظر می‌رسد اما بیشتر وقت‌ها فیلم‌نامه خوب آن بر کارگردانی احساساتی بیکر سایه می‌اندازد. مثلث عشقی محکمی بین میلز، بوگارد و دومونژو شکل گرفته است؛ اما از طرف دیگر وسوسه "آنا کلتو" نسبت به کشیش به‌طور پنهانی مایه‌هائی از هم‌جنس دوستی را در خود دارد. آنان خوب با هم جور می‌شوند و همین راطه نامعلول‌شان را باورپذیر می‌کند. فیلم شاهکار نیست اما بی‌شک اثری جالب توجه است.


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت فرازدیلیسایت انصاف نیوزوبگردیسایت اصلاحات نیوزخبرگزاری فارسسایت ساعدنیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت انتخابسایت دیجیاتو